26 липня виповнюється 115 років від дня заснування Федерального бюро розслідувань (ФБР) — однієї з найвпливовіших спецслужб світу, яка з’явилася в США для розслідування найрезонансніших кримінальних справ, які перебували поза компетенцією поліції.
День ФБР — історія спецслужби
ФБР з’явилося 1908 року під час президентства Теодора Рузвельта як слідчий підрозділ міністерства юстиції. Ініціатором його заснування виступив генеральний прокурор Чарльз Бонапарт. У 1932 році служба була перейменована в Бюро розслідувань, а через три роки отримала свою нинішню назву.
Першим директором ФБР став Едгар Гувер, який пробув на цій посаді 37 років. Найбільшим його досягненням стало відкриття лабораторії криміналістики, відомої як лабораторія ФБР, де проводили дослідження доказів у кримінальних справах. Трохи пізніше у місті Куантіко (штат Вірджинія) було засновано національну академію ФБР для навчання спеціальних агентів поліцейським методам.
Спочатку основним напрямом ФБР (англ. Federal Bureau of Investigation, FBI) була протидія організованій злочинності та бандитизму, включаючи боротьбу з ку-клукс-кланом, фальшивомонетниками та порушниками сухого закону в США. Велику роль служба зіграла безпосередньо перед і під час Другої світової війни, відповідаючи за відстеження військових дезертирів та збирання розвідданих.
Проте офіційного свята на честь заснування ФБР довго не було. Про нього оголосив 1983 року президент США Рональд Рейган.
День ФБР — чим займається служба зараз
Сьогодні ФБР (девіз — бекронім англійської абревіатури ФБР: «Вірність, відвага, чесність», FBI — «Fidelity, Bravery, Integrity».) входить до системи міністерства юстиції та підпорядковане генеральному прокурору. Штаб-квартира відомства знаходиться у Вашингтоні, в будівлі, яка має ім’я свого першого директора. Крім того, бюро має 55 регіональних офісів та близько 385 відділень по всій країні.
Під юрисдикцію служби підпадають близько 200 видів федеральних злочинів. Серед них тероризм, корупція, масові та серійні вбивства, захоплення заручників, злочини проти дітей, наркобізнес, порушення цивільних прав. У компетенції бюро також є контррозвідувальна робота та розслідування загроз на адресу керівництва країни.
Згідно з даними служби, щорічно до ФБР надходить понад 36 тис. запитів про розслідування тяжких злочинів.
Найбільшою операцією бюро за кількістю залучених агентів вважаються масові арешти співробітників поліції Пуерто-Рико, підозрюваних у корупції та сприянні наркоторгівлі. Операція пройшла в жовтні 2010 року, в ній взяли участь близько тисячі агентів ФБР.
День ФБР — цікаві факти
У перший рік заснування спецслужби вона налічувала лише 34 агенти. Протягом кількох років їхня кількість зросла до більш ніж 300. На цей час у ФБР служать близько 36 тис. осіб. Це не лише спецагенти та криміналісти, а й науковці, аналітики, фахівці в ІТ-сфері та інші.
Всім вступникам на службу бюро гарантує рівноправне працевлаштування незалежно від раси, статі та етнічної приналежності.
Так, наразі в оперативно-слідчому відділі працюють жінки (16,7%), співробітники латиноамериканського походження (7,1%), азійського походження (2,7%), чорношкірі громадяни США (5,7%), американські індіанці (0,5%). Також у відділі налічується 107 осіб з інвалідністю.
День ФБР — кого беруть в агенти
Стати агентами ФБР можуть лише громадяни США віком від 23 до 37 років. Кандидати проходять ретельну перевірку, включаючи перевірку на поліграфі. Після відбору вони відвідують 15-тижневий курс в академії Куантіко. На її території знаходиться навчальне мінімісто Хоганс Еллі, створений спеціально для відпрацювання дій у різних ситуаціях.
Після навчання агенти направляються на дворічний випробувальний термін до одного з офісів. Часто агенти працюють у парі. Кожному з них надається своє ім’я. Мати одне й те саме ім’я два агенти не можуть.
Відчитати співробітників ФБР можуть не лише за запізнення, а й за надмірну вагу — хороша фізична форма сприймається як обов’язкова частина загальної підготовки агентів.
Читати також:
19 липня — Національний день хот-дога в США: коли з’явилося свято і як його відзначають
У розпалі літа американськими містами проходять середньовічні ярмарки
Рим та Париж в Сполучених штатах та інші цікаві карти США
Світлина з відкритих джерел
1 thought на “26 липня — День ФБР: як з’явилася одна з найвпливовіших спецслужб світу”