Нове опитування впливового аналітичного центру Pew Research Center засвідчило зростання побоювань в американському суспільстві щодо можливої поразки України у війні з Росією. Окрім того, результати дослідження виявили значну поляризацію серед громадян США стосовно ставлення до НАТО та допомоги Києву, яка дедалі більше залежить від їхньої партійної приналежності.
Чи достатньо Вашингтон допомагає Україні?
Третина американців (31%) вважають, що Сполучені Штати надають Україні занадто багато допомоги. Водночас 25% опитаних назвали її обсяг достатнім, а 24% – недостатнім. Ще 18% не змогли визначитися з оцінкою.
Проте якщо розглядати ставлення до української допомоги крізь призму політичних уподобань, картина стає полярною. Майже половина прихильників Республіканської партії (49%) розцінюють допомогу як надмірну, тоді як лише 13% республіканців вважають її недостатньою. Серед демократів ситуація діаметрально протилежна: 36% називають допомогу Україні недостатньою, а 16% – надмірною.
Побоювання поразки України
За два роки в американському суспільстві посилилися страхи, що Україна зазнає військової поразки та буде окупована Росією. Такого сценарію нині побоюються 44% респондентів порівняно з 38% у вересні 2022 року.
Найбільше цією перспективою стурбовані прихильники Демократичної партії – 55% з них бояться поразки України, що на 10% більше, ніж раніше. Серед республіканців таких лише 35%.
Майже половина американців (48%) також занепокоєні можливим вторгненням Росії в інші країни регіону після гіпотетичного підкорення України.
Ставлення до НАТО, Путіна та Росії
Особливо гостро партійна поляризація проявилася у ставленні американців до НАТО. Загалом позитивне сприйняття Альянсу й надалі переважає – 58% опитаних підтримують його. Проте серед республіканців таких лише 43%, тоді як у демократів ця цифра сягає 75%.
Попри це, дві третини американців (66%) досі переконані, що членство в НАТО іде на користь національній безпеці США. Знову ж таки, ця думка популярніша серед демократів (81%), ніж республіканців (51%).
В опитуванні також прослідковується стійке негативне ставлення громадян США до Володимира Путіна та Росії загалом. 88% американців негативно оцінюють дії російського президента, а 86% – ставляться до самої Росії вкрай негативно або негативно. При цьому 61% вважають Росію ворогом Америки.
Критика союзників і конкурентів
Попри переважно позитивне ставлення до європейських союзників – Німеччини, Франції та Британії, більшість опитаних скептично оцінюють зростання їхнього світового впливу. Лише 18% вбачають посилення Німеччини, проти – 48% американців гадають, що європейці мають наростити оборонні витрати.
Водночас підсилення глобальних позицій Китаю небезпідставно турбує 71% респондентів. Ще 35% відзначили зростання впливу Індії. На противагу цьому 54% громадян США переконані, що їхня країна стає слабшою на світовій арені.
Показово, що підтримка чинного президента України Володимира Зеленського серед американців помітно знизилася. Якщо раніше у нього вірили 56% опитаних, то нині цей показник скоротився до 48%. Проте розрив у довірі до Зеленського між демократами (65%) та республіканцями (34%) і досі залишається відчутним.
Загалом, результати опитування Pew Research Center змальовують тривожну для України картину: на тлі чимраз більших страхів американців щодо її поразки помітно згасає запал допомагати Києву як з боку громадян, так і серед політичного істеблішменту США. Перспективи тривалої війни підсилюють цю тенденцію, яка може виявитися загрозливою для збереження військової та фінансової підтримки України з боку Сполучених Штатів.
Джерело: Pew Research Center
Читати також:
Байден занадто старий, але Трамп небезпечний – опитування виборців у ключових штатах
Понад 90% американців скорочують витрати на фоні інфляції та менше донатять — опитування
Світлина з відкритих джерел