Bloomberg: ключові висновки за пів року війни РФ в Україні

У середу, 24 серпня на День Незалежності України, виповнилося рівно 6 місяців з того жахливого дня, як Росія почала бомбити мирні українські міста», — пише американське видання Bloomberg. Чого очікувати в наступні 6 місяців?

24 лютого світ поглинув жах, коли російські ракети рівняли з землею українські міста. США, Великобританія та ЄС запровадили широкі санкції проти глави Кремля Путіна та його поплічників. Люди, яким пощастило жити в країнах, які не зазнали вторгнення, кинулися допомагати українцям як тільки могли: відправляли гроші, речі та продукти для біженців та виходили на протести проти війни.

Початковий російський бліцкриг провалився, поступившись місцем повільній війні на виснаження, яка триває на півдні та сході України. Ситуація зараз не менш складна, ніж у перші місяці вторгнення. Але демократичним урядам може бути важче переконати у цьому своїх виборців на тлі зростання цін на енергоносії та продукти.

Bloomberg у 6 пунктах підбив підсумки 6 кривавих місяців життя України з моменту вторгнення РФ, зібравши оцінки експертів з усього світу щодо російсько-української війни.

1. Втрати серед цивільних, жахливі цифри


На початку війни число жертв серед числа цивільних налічувало десятки тисяч, на сьогодні втрати не менш жахливі — сотні мирних українців досі втрачають життя. Багато зазнає поранень різного ступеня важкості”, — пише Bloomberg. Видання зазначає, що пік загибелі мирних українців припав на березень. Тоді загиблих та поранених у країні тільки за офіційними даними було понад 5 000 на місяць. Починаючи з травня та до липня включно втрати серед мирних українців були приблизно однаковими — менше ніж 2 000 щомісяця. В серпні цей показник значно скоротився і став найменшим за 6 місяців війни.

2. Мільйони біженців розкидані по всій Європі

Ще до початку російського вторгнення були підрахунки, що від 1 мільйона до 5 мільйонів людей можуть виїхати з України у разі початку війни. Реальність показала, що ці оцінки були надто скромними: по всій Європі розкидано близько 6,7 мільйона зареєстрованих українських біженців, якщо не рахувати тих, хто вже повернувся додому. Управління Верховного комісара ООН у справах біженців зафіксувало 11 мільйонів випадків перетину кордону з боку України та 4,7 мільйона — у зворотному напрямку. Більшість українців живуть у Польщі, Німеччині та Чехії.

3. Глобальна підтримка України почала скорочуватися

Жахи, що розгортаються на Україні, згуртували демократичний світ та його суспільство. У Великій Британії українські прапори досі можна побачити на вулицях як знак моральної підтримки України. Уряди перерахували мільярди доларів на допомогу ЗСУ, а також на гуманітарну та фінансову допомогу. Вони також запровадили санкції проти поплічників кремлівського режиму.

Але це не зупинило кровопролиття. І редакція видання вважає, що громадська підтримка України на Заході буде скорочуватися, чим довше триватиме війна. Особливо на західні суспільства давитимуть власні проблеми, зокрема зростання цін. Опитування, проведене у 10 країнах Європи у травні показало, що 42% респондентів вважають, що їхні уряди надто багато уваги приділяють Україні. Вони хотіли б, щоб влада їхніх країн більше займалася проблемами на батьківщині.

4. Кремль перемагає в енергетичній війні

Скидаючи бомби на українські міста, Кремль успішно перетворив на зброю постачання енергоносіїв. Прогнози енергетичних ринків є досить похмурими. Кореспондент Bloomberg Хав’єр Блас написав, що попри всі поточні індикатори Путін перемагає в енергетичній битві. Росія досі отримує сотні мільйонів доларів від продажу нафти. І ці гроші йдуть на фінансування війни проти України.

Це означає, що Москва може дозволити собі відмовитися на якийсь час від доходів, які вона отримувала від продажу газу, а заразом збільшити тиск на Берлін, Париж і Лондон. Ці столиці готуються до потужного дефіциту та зростання цін на енергію. Так, базова ціна на електроенергію у Німеччині за 6 місяців піднялася до рекордного показника. Станом на 18 серпня ціна склала 552 євро за мегават-годину. І навряд чи цінник знизиться найближчим часом”, — вважає Блас.

На його думку, Німеччина добре постаралася, щоб запастись газом до зими. Її мета – заповнити свої сховища до листопада на 95%. І зараз здається, що Берлін цілком здатний це зробити. Однак ризик того, що зима буде холодною та темною через постійні відключення, все ще цілком реальна для багатьох країн на континенті, тому що фізична наявність енергоносіїв – це половина справи. Інша половина – це ціноутворення. І тут ситуація стає дедалі важчою. Приміром, Косово вже скорочує постачання після того, як у державного дистриб’ютора скінчилися гроші, щоби імпортувати електроенергію з Албанії. У наступні 6 місяців, швидше за все, багато інших країн зроблять те саме. Великобританія вже планує відключати електроенергію на короткі періоди у січні.

5. Швейцарія досі нейтральна, і це добре

«Демократичний світ виступив єдиним фронтом проти звірств РФ в Україні. І це ставить одну країну в незручне становище — йдеться про Швейцарію», — пише Bloomberg, відзначаючи, що нейтралітет століттями був частиною швейцарської національної ідентичності.

Але чи може альпійська держава захищати при цьому демократичні та гуманітарні цінності на тлі російського вторгнення? Журналіст Bloomberg Андреас Клутх упевнений, що Швейцарія має зберегти нейтралітет. Зрештою, рано чи пізно доведеться домовлятися про мир, і для цього буде необхідне абсолютно нейтральне середовище. Женева залишається найкращим варіантом.

6. Наступні шість місяців сильно відрізнятимуться від попередніх

На думку експерта Школи передових міжнародних досліджень Університету Джона Хопкінса Гела Брандса, війна входить у 3 фазу, яка може бути вирішальною. Першою була російська спроба бліцкригу. Друга – початок битви за Донбас. Третя ж фаза, на думку Брандса, має ознаменуватись українським контрнаступом на півдні. Якщо Києву вдасться повернути контроль за значною територією, час буде на його боці. Це матиме як психологічний, і тактичний вплив.

Тим часом Кремль сфокусований на тому, щоб переписати минуле і пережити сьогодення, повністю ігноруючи майбутнє. Путіну вдається зберегти демонстративну публічну підтримку свого електорату. Але це лише тому, що росіяни розраховують, що їм не доведеться платити за війну проти України. Проте реальність неминуче нагадає про себе. І це буде болісний удар для росіян. «Росія йде в майбутнє, в якому її громадянам будуть доступні товари лише поганої якості, стандарти безпеки будуть низькими, прямих іноземних інвестицій майже не буде, а реальні доходи населення скоротяться. Ситуація насправді дуже нагадує кінець СРСР. Російська війна проти України — останній і гірший прояв її передсмертної агонії», — пише Bloomberg.

«Проголошення української незалежності допомогло поваленню радянської імперії у 1991 році. Тож досить символічно та сумно, що Україна сьогодні опинилася в епіцентрі відчайдушної спроби Путіна повернути російське домінування. Можна з упевненістю сказати, що останні 6 місяців змінили безліч життів, а також світовий порядок. І також можна сказати, що наступні пів року можуть зробити те саме», — резюмує Bloomberg.


Світлини з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *