Головні теми світових ЗМІ за минулі вихідні 25-26 лютого. Міністерство енергетики США переглянуло свою думку про походження коронавірусу SARS-CoV-2 на користь версії про лабораторний витік.
Про це в неділю повідомила газета The Wall Street Journal із посиланням на джерела, знайомі із засекреченою розвідувальною доповіддю.
Зміна позиції зафіксована в оновленні до датованого 2021 року документа офісу директора національної розвідки Евріл Хейнс. Таким чином, Міністерство енергетики США стало другим федеральним відомством після ФБР, яке дотримується версії лабораторного витоку вірусу. Ще чотири відомства, як і раніше, вважають, що вірус перейшов від тварини до людини природним шляхом, а два, зокрема ЦРУ, ще не визначилися.
Як зазначає газета, висновки міністерства енергетики засновані на нових даних і мають важливе значення, оскільки відомство «має значний науковий досвід і займається мережею американських національних лабораторій, які проводять передові біологічні дослідження». При цьому міністерство привласнило висновку категорію «низької впевненості», тоді як ФБР заявляло про витік як причину пандемії з «помірною впевненістю». Співрозмовники видання не стали уточнювати, які нові дані дозволили міністерству енергетики переглянути свою думку, але зазначили, що міністерство і ФБР дійшли подібних висновків із різних причин.
Крім того, оновлена позиція міністерства енергетики зміцнює консенсус серед відомств, які займаються проблемою походження вірусу, що він не був частиною програми КНР з біологічної зброї, — заявив співрозмовник.
Оновлена версія аналізу міністерства енергетики містить п’ять сторінок. Поки не ухвалено рішення, чи буде оприлюднено його розсекречену версію. У самому міністерстві не коментували виданню деталі документа.
Джеймі Деймон: «Федрезерв втратив контроль над інфляцією»
Генеральний директор JPMorgan Джеймі Деймон вважає, що у ФРС втратили контроль над інфляцією», — про це повідомляє CNBC. На його думку, ставки ФРС залишатимуться високими досить довго. «Економіка США зараз почувається непогано. У споживачів достатньо грошей, вони витрачають їх. Вакансій багато, – цитує Деймона видання. — Але це сьогодні, а попереду буде щось страшне». Ці коментарі контрастують із попередніми зауваженнями Деймона, які він зробив у жовтні 2022 року. Тоді він сказав, що економіка США, ймовірно, впаде в рецесію за шість-дев’ять місяців. А трохи пізніше, у грудні, він повідомив, що висока інфляція підриває добробут споживачів, і 2023 року це призведе до рецесії.
Ринок праці США є стійким, але інфляція посилилася в четвертому кварталі
Щотижневі заявки на допомогу з безробіття в США впали на 3 000, до 192 тис.», — наводить Reuters чергову порцію макроекономічних даних, які вийшли в четвер. Ринок праці США залишається сильним, у грудні на кожного безробітного припадало 1,9 вакансії. Рівень безробіття в 3,4% у січні був найнижчим за більш ніж 53 роки, причому економісти очікують на сильне зростання зайнятості в лютому.
Тим часом звіт Міністерства торгівлі у четвер показав, що інфляція у четвертому кварталі зростала набагато швидше, ніж передбачалося. Індекс цін для валових внутрішніх покупок збільшився на 3,6%, вище на 0,4 в.п. порівняно з попередньою оцінкою. Індекс цін PCE (витрати на особисте споживання) прискорився на 3,7% порівняно з прогнозом 3,2%. Особистий дохід громадян збільшився на $388,1 млрд минулого кварталу, вищий за прогноз на $77,1 млрд.
«Хоча ми продовжуємо прогнозувати рецесію, ми бачимо ризики того, що вона може початися пізніше, ніж ми очікуємо зараз», — сказав Орен Клачкін, провідний економіст США в Oxford Economics в Нью-Йорку.
Американські банки попередили про ризики ліквідності за криптовалютними депозитами
Федеральна корпорація зі страхування депозитів заявила, що банки США мають провести комплексну перевірку та моніторинг криптовалютних компаній, які відкривають депозитні рахунки, а також включити ці рахунки до стрес-тестів. Побоювання регулятора пов’язані з проблемами крипторинка», — пише The Wall Street Journal.
Також інвестори побоюються, що у США можуть повністю перекрити криптокомпаніям доступ до банківської системи. Якщо можливість обміну цифрових активів на долари буде обмежена, це завдасть смертельного удару по криптоіндустрії, — попереджають аналітики.
Індекси США зросли на 0,3-0,7%
Ринок акцій США у четвер, 23 лютого, закрив торги помірним зростанням, — випливає з даних Nasdaq, Dow Jones Global та S&P US. Інвестори зважували як статистичні дані, так і корпоративні новини»,- пише MarketWatch.
Промисловий індекс Dow Jones збільшився на 0,3% до 33 153,91 пункту. Найбільше подорожчали акції фармацевтичної Merck&Co, технологічного гіганта Microsoft та авіакосмічної корпорації Boeing. Аутсайдерами стали акції телеком-компанії Verizon Communications, роздрібного гіганта Walmart та мережі ресторанів швидкого харчування McDonald’s.
Індекс широкого ринку S&P 500 підвищився на 0,5%, до 4012,32 пункту. Сім секторів із 11 закрили торги у плюсі.
Технологічний індекс Nasdaq зріс на 0,7% і склав 11590,4 пункту. Акції виробника чіпів NVIDIA, розробника ПЗ ANSYS та виробника чіпів Marvell Technology завершили торги у плюсі. Серед лідерів зниження акцій виробника електромобілів Lucid Group, біотехнологічної компанії Moderna та інтернет-ретейлера eBay.
Вся увага інвесторів сфокусована на подальшому напрямі монетарної політики Федеральної резервної системи (ФРС). Так, їх увага була прикута до даних щодо ринку праці та оцінки зростання економіки США. Кількість первинних заявок на допомогу з безробіття в США минулого тижня, що завершився 18 лютого, зменшилася на 3 тис., до 192 тис. Це вказує на те, що ринок праці все ще залишається сильним.
За даними Бюро економічного аналізу, зростання економіки США за підсумками четвертого кварталу минулого року становило 2,7% у річному обчисленні. Це ознака того, що темпи зростання ВВП США сповільнюються.
«Ніхто не знає, чи наблизився Федрезерв до паузи у підвищенні ставок, чи йому доведеться вести агресивнішу грошово-кредитну політику. Я вважаю, що у нас буде більше ясності в цьому протягом найближчих трьох-чотирьох тижнів…», – вважає Девід Рассел з TradeStation, чиї слова наводить MarketWatch.
Оптимізму цього дня вселила фінансова звітність розробника мікросхем Nvidia. Вартість його акцій після виходу квартальних результатів збільшилася одразу на 14%. Це, за інформацією видання, підтримало технологічний індекс Nasdaq. Наступного дня, 25 лютого, увага фондового ринку буде прикута до даних щодо особистих доходів та витрат за січень.
Індекс KASE зменшився на 0,04%, до 3333,53. Завершили торги у плюсі акції п’яти компаній, папери яких входять до біржового індикатора.
Пентагон анонсував ще 2 млрд доларів у вигляді допомоги Україні
«Як ще одне підтвердження нашої незмінної відданості підтримці України міністерство оборони США сьогодні оголосило про виділення Україні додаткової допомоги у розмірі 2 мільярдів доларів у рамках ініціативи щодо сприяння безпеці. Пакет допомоги підтверджує незмінну підтримку Сполученими Штатами України шляхом надання додаткових безпілотних літальних апаратів, засобів виявлення та протидії дронам, засобів радіоелектронної боротьби, а також критично важливих боєприпасів для артилерії та засобів ведення високоточного вогню, які зміцнять здатність України відбити російську атаку, — цитує слова генерала Пата Райдера «Голос Америки«.
Говорячи про номенклатуру постачання, Райдер підкреслив, що «важливо не розглядати [нинішній пакет] окремо від інших. Це частина широкого спектра підтримки, що надаються нами протягом усього періоду війни РФ проти України. Протидія безпілотникам – наприклад, іранським – має вирішальне значення, але це також дає українцям можливість завдання ударів, ведення розвідки та рекогностування. Це частина сучасного способу ведення війни, і тому ми продовжуватимемо підтримувати [Україну] щодо цього».
«Іран прагне глибшої співпраці з Росією у військовій галузі з очевидних причин, – зауважив генерал Пат Райдер. – Протягом усієї цієї кампанії ми спостерігаємо транзакційну взаємодію між Іраном та Росією, оскільки остання потребує боєприпасів та дронів. Ми знаємо, що вони були зацікавлені у балістичних ракетах. Це багато говорить про те, до яких заходів змушена вдаватися Росія, коли не здатна повністю покластися на власну оборонну промисловість, яка втрачає постачальників і партнерів у результаті своїх дій. А Іран має дестабілізаційний вплив не лише на Близькому Сході: тепер він експортує тероризм і в такі країни, як Україна».
Відповідаючи на питання про можливі поставки до Росії китайських озброєнь, генерал Райдер сказав:
«Ми поки що не бачимо, щоб Китай надавав летальну допомогу Росії. Але ми бачимо, що вони не зняли цього пункту з обговорення. Як ви знаєте, держсекретар США Ентоні Блінкен, міністр оборони Ллойд Остін та інші попереджали Китай про можливі наслідки надання летальної допомоги РФ. Щойно запропонований Китаєм мирний план включає твердження про повагу суверенітету всіх країн. Тож можна сподіватися, що вони поважають і право України на існування, а не роздумують про потенційне надання допомоги для вбивства невинних українців та знищення їхньої країни. Ми продовжуватимемо уважно стежити за цим».
Генерал Пат Райдер не назвав точних термінів постачання в Україну та ППО, однак наголосив, що «будуть використані всі можливості. Я не маю точних термінів поставки, але ми продовжимо дуже тісно співпрацювати з промисловістю, щоб спробувати поставити їх туди якнайшвидше».
«Разом із міжнародною спільнотою ми вже надаємо значний обсяг озброєнь, щоб дати [Україні] можливості, необхідні для весняного періоду, – наголосив прессекретар Пентагону. – Але боротьба буде, як і раніше, непростою. І тому ми хочемо бути впевнені, що задовольняємо не лише нагальні потреби, а й середньо- та довгострокові. Ми будемо поспішати з допомогою настільки швидко, наскільки зможемо».
Коротко
Вартість житла у США впала на 4,9% у другій половині 2022 року, — про це йдеться у новому звіті брокерської фірми з нерухомості Redfin. Це найбільше падіння у відсотковому відношенні з часів фінансової кризи 2008 року.
Акції Alibaba виросли майже на 6% після позитивної звітності.
Компанії «старої економіки» візьмуть реванш у новому циклі зростання, — вважають у Bank of America. Фаворитами інвесторів будуть енергетичні та промислові компанії, а не технологічні гіганти та акції зростання.
Колишньому голові та засновнику криптовалютної біржі FTX Сему Бенкман-Фріду висунули чотири додаткові звинувачення: змову з метою ведення неліцензованого бізнесу з переказу грошей, банківського шахрайства, шахрайства з цінними паперами та шахрайства у зв’язку з продажем деривативів. Тепер Фрід звинувачується за 12 пунктами.
Світлини з відкритих джерел
2 thoughts on “Breaking News: коронавірус поширився з лабораторії, посилення регулювання криптовалют, 2 млрд $ Україні від Пентагону”