Гроші починають дорожчати: у США вперше за кілька років підвищують облікову ставку

Це поворотна подія для всієї світової економіки, оскільки валюта багатьох країн рухається у кільватері доларового коридору.

Центральний банк США повідомив про підвищення облікової ставки на доларові позики до 0,25-0,5%. Протягом попередніх чотирьох років доларова ставка трималася у коридорі 0% – 0,25%, що сприяло дешевизні долара та зростанню американської економіки. Проте останнім часом долар дешевшав надто енергійно – у 2021 році інфляція у США досягла 7%. Тому американська фінансова влада вирішила, що настав час підвищувати облікову ставку, щоб долар коштував дорожче, тобто щоб доларові позики обходилися у більшу суму, ніж раніше.

Світовий ринок

Основні американські фондові біржі у середу, 16 березня продовжили зростання на 1,5-3,8% на тлі збільшення ключової ставки Федеральною резервною системою США на очікувані 25 б.п – вперше з листопада 2018 року. Це помірне підвищення для інвесторів стало сигналом про те, що боротьба з інфляцією в США не відбуватиметься на шкоду економічному зростанню. З урахуванням максимальних за 40 років поточних рівнів інфляції та складної геополітичної ситуації в Федеральній резервній системі США анонсували про підвищення ставки до 1,875% до кінця цього року та до 2,75% до кінця 2023 року.

При цьому макростатистика, що вийшла до оголошення підсумків засідання, знову виявилася проінфляційною: за даними роздрібного продажу в США за лютий, зростання витрат збільшилося в порівнянні з попереднім місяцем. Подальша траєкторія монетарної політики центрального банку США простежуватиметься за підсумками травневого засідання, на якому може бути зроблена заява щодо термінів зниження активів на балансі, обсяг яких досягає $9 трлн.


Нафта

Попри внутрішньоденне зростання, котирування Brent за підсумками середовища знову знизилися – до $98 за барель (-1,9%). Це сталося після того, як в Міненерго США вперше за три тижні повідомили про збільшення на 4,3 млн барелів запасів нафти в сховищах. Крім того, зростають очікування нафтотрейдерів, що високі ціни на пальне можуть призвести до послаблення попиту на паливо.

Підтримку цін на нафту, своєю чергою, продовжує надавати російсько-українська війна та пов’язані з цим санкції для РФ. Так, згідно зі звітом Міжнародного енергетичного агентства, починаючи з квітня світова пропозиція російської нафти та нафтопродуктів може скоротитися на 3 млн барелів на день.

Що таке облікова ставка?

Облікова ставка, яку визначає центральний банк країни, показує, скільки коштують гроші в економіці. Вона визначає %, під який комерційні банки отримують гроші у центрального банку. А це впливає і на %, під який комерційні банки дають позики громадянам та бізнесу. Що вища ставка, то дорожчими є гроші в економіці. Що нижчою — то дешевшими. Знижуючи облікову ставку, центробанки прагнуть простимулювати зростання економіки, а підвищення ставки дозволяє приборкати інфляцію.Світлина: відкриті соціальні мережі

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

3 thoughts on “Гроші починають дорожчати: у США вперше за кілька років підвищують облікову ставку

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *