«Блакитна Мерилін» пішла з молотка за рекордну суму та стала найдорожчим твором американського мистецтва.
Одну з найвідоміших робіт американського художника Енді Воргола — портрет Мерілін Монро Shot Sage Blue Marilyn (з десятків зображень акторки, зроблених художником у 1960-х роках) продали на аукціоні «Крісті» за рекордні 195 млн доларів», — повідомляє аукціонний будинок.
Таким чином, робота стала найдорожчим твором американського мистецтва та мистецтва XX століття.
Портрет виставлений на торги швейцарським фондом Томаса та Доріс Амман, кошти від продажу підуть на благодійність. За даними видання «Нью-Йорк таймс», картину продали протягом 4 хвилин. Хто купив її, невідомо.
Неофіційну версію тожсамості покупця висуває The Guardian, видання твердить, що покупцем «Блакитної Мерилін» став галерист Ларрі Гагосян. Усі кошти, одержані від продажу, підуть на фінансування благодійного фонду Томаса та Доріс Амман.
Ларрі Гагосян (нар. 1945 року в Лос-Анджелесі) — засновник імперії Gagosyan Gallery (14 галерей у всьому світі), власник багатомільйонних статків, якого поліція звинувачувала в ухиленні від податків, а партнери — в рідкісній цинічності. На сьогодні Ларрі Гагосян має річний дохід понад $30 млн і статки, близькі до мільярда (за неофіційними даними).
«Блакитна Мерилін» — одна з найвідоміших робіт у творчості Енді Воргола. Картина створена методом шовкографії у 1964 році, через два роки після смерті Мерилін Монро. Акторка зображена на світло-бірюзовому фоні. Цей портрет виставлявся у Музеї Гуггенхайма у Нью-Йорку, центрі Жоржа Помпіду у Парижі та галереї Тейт у Лондоні.
Воргол створив кілька десятків таких шовкографій. Проданий на аукціоні «Крісті» екземпляр має особливу цінність, оскільки прострілений кулею: 1964 року художниця Дороті Підбер відкрила стрілянину у майстерні Воргола.
ЕНДІ ВОРГОЛ (Андрій Воргола) — КОРОЛЬ АМЕРИКАНСЬКОГО ПОП-АРТУ українсько-лемківського походження!
🎨Андрій Воргола («українське» ім’я митця) народився в американському Пітсбурзі 6 серпня 1928 року в сім’ї емігрантів з вихідців з лемківського села Микова на Пряшівщині (тоді це була територія Австро-Угорської імперії, нині – Словаччини).
🎨Батьківщиною поп-арту вважається Велика Британія, де в середині 1950-х років кілька молодих художників Пітер Блек, Джо Тілсон та Річард Сміт, які не сприймали тодішні підходи до створення мистецтва, намагалися проявити свій талант у нових сферах – виробництві фільмів та реклами, ілюструванні упаковування продуктів та коміксів, продюсуванні поп-музика. Це стало передвісником культурної революції в країні і її входження в постіндустріальну добу. Тоді ж з’явився термін «Поп-арт».
🎨Поп-арт черпав натхнення в американській популярній культурі. Попри все своє новаторство, на островах він був більш академічним у своєму підході. Енді Воргола ж називають «королем поп-арту», бо у Сполучених Штатах цей стиль став одним з елементів репрезентативного мистецтва – розкутого та відвертого, побудованого на протиставлені абстрактному експресіонізму та здатності зображати дух нової постіндустріальної епохи.
🎨Енді в 1954 р. вступив до Технологічного інституту Карнегі на відділення малювання та дизайну. Після його закінчення працював ілюстратором у нью-йоркському журналі, а згодом влаштувався на роботу в журналі «Гламур», і невдовзі перетворився на найуспішнішого з комерційної точки зору художника 1950-х.
🎨У 1962 році публіці було представлено його славнозвісні «Банки із супом «Кемпбелл», що ознаменувало дебют поп-арту на західному узбережжі США.
🎨Він любив писати портрети знаменитостей у яскравих кольорах. Серед них виділяється постать Мерілін Монро. «Бірюзова Мерилін» стала настільки вдалим і знаковим образом, що його охрестили вельми промовисто – «Джоконда XX століття». Згодом ця картина була продана на аукціоні за 80 мільйонів доларів.
🎨Енді Воргол помер у 1987 році у віці 58 років у місті, де почався його зліт, – Нью-Йорку. По собі він залишив величезну художню спадщину та 610 запакованих коробок, які називав «часовими капсулами». У них були речі, до яких він торкався протягом свого життя: журнали, записки, фотографії, одяг та взуття відомих людей, що демонструє епатажну Енді Воргола.
Світлина з відкритих джерел