Напередодні саміту зростає напруга між США та Китаєм, причина в Тайвані 

Напередодні віртуального саміту, запланованого на понеділок, 15 листопада між президентом США Джо Байденом і главою КНР Сі Цзіньпіном, сторони обмінялися застереженнями щодо конфлікту навколо Тайваню.

Сполучені Штати попередили Китай про припинення “військового, дипломатичного та економічного” тиску на Тайвань”, заявили в Держдепартаменті у суботу, 13 листопада, напередодні довгоочікуваного саміту лідерів двох держав.

Держсекретар США Ентоні Блінкен нагадав своєму китайському колезі, главі МЗС КНР Ван І про “давню зацікавленість США в мирі та стабільності через непорозуміння в Тайванській протоці”, — йдеться у заяві американської сторони.

Блінкен закликав Пекін “розпочати змістовний діалог для розв’язання питань через протоку лише мирним шляхом і у спосіб, що відповідає бажанням та найкращим інтересам мешканців Тайвані”.

Пекін не забарився з відповіддю: “Підтримка США Тайваню у боротьбі за незалежність буде бумерангом”. Ван попередив, що будь-яка підтримка Америкою тайванського руху за незалежність, наразить мир та спокій у Тайванській протоці”, — йдеться у заяві Пекіна після застереження зі сторони США.

Тайвань є самоврядним демократичним островом біля південно-східного узбережжя Китаю, на який Пекін претендує як провінцію материка. Китайські лідери погрожували захопити його силою, якщо він зробить якісь кроки до формальної незалежності.

Уряд США намагається публічно не афішувати, що визнає Тайвань як незалежну державу, але акт Конгресу, прийнятий у 1979 році, вимагає від США надати зброю острову для самооборони. Незалежність острова визнають лише 15 країн світу, проте, це не заважає Тайваню займатися торгівлею з іншими державами. США демонстративно висловлюють підтримку адміністрації Тайваню.

Останніми роками Китай активізував військову діяльність поблизу Тайваню, на початку жовтня в зону розпізнавання протиповітряної оборони острова вторглася рекордна кількість бойових літаків з розвідки КНР.

Перед обличчям того, що Вашингтон назвав «китайською агресією», в США неодноразово сигналізували про підтримку Тайваню.

Саміт Сі-Байдена призначений на понеділок, 15 листопада. На тлі зростання напруженості президент США Джо Байден і президент Китаю Сі Цзіньпін проведуть віртуальну зустріч у понеділок ввечері, і Тайвань як очікується, буде займати перше місце в порядку денному, поряд з торгівлею, правами людини та іншими питаннями.

Байден зберігає жорсткіший підхід до Пекіна, на відміну від свого попередника Дональда Трампа, адміністрація чинного президента США вважає зростання Китаю головним викликом 21 століття.

Американські офіційні особи сформулювали понеділковий саміт як можливість “гідного виклику конкуренції”, спробу співпраці в областях, де обидві сторони мають спільні інтереси.

Представники Білого дому заявили, що пресі не слід чекати серйозних заяв.

Раніше Байден розкритикував Сі за те, що той не з’явився на саміті G20 в Римі на початку цього місяця і кліматичному саміті COP26 ООН у Глазго, де світові лідери обговорювали кроки для послаблення впливу змін клімату.

«Я думаю, що це була велика помилка для Китаю… не з’явитися на саміт», — сказав Байден. “Решта світу погляне на Китай і скаже, яку підтримку вони надали?”

Проте обидві сторони пообіцяли в Глазго посилити співпрацю та прискорити дії щодо стримування шкідливих для клімату викидів.

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

1 thought на “Напередодні саміту зростає напруга між США та Китаєм, причина в Тайвані 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *