
Під час зустрічі в Білому домі між президентом США Дональдом Трампом та президентом України Володимиром Зеленським виникла гостра словесна перепалка, яка призвела до передчасного завершення переговорів. Дипломатичний скандал, що стався в Овальному кабінеті, викликав резонанс не лише у Сполучених Штатах, а й серед міжнародної спільноти.
Деталі інциденту
Конфлікт розпочався, коли Дональд Трамп різко перервав виступ українського лідера. «Не кажіть нам, що ми маємо відчувати. Ви не в тому становищі, щоб диктувати умови», — заявив американський президент. Обидва політики неодноразово перебивали один одного, часом переходячи на підвищені тони. Віцепрезидент США Джей Ді Венс, який також брав участь у переговорах, підтримав позицію Трампа.
Shit got real today. 🇺🇸 pic.twitter.com/ZymYRo2U9g
— Joe Rogan Podcast (@joeroganhq) February 28, 2025
Американський президент звинуватив Зеленського у неповазі до країни, яка надала Україні значну підтримку. «Ви ризикуєте розв’язати Третю світову війну. І те, що ви робите, вкрай неповажливо щодо країни, яка підтримала вас набагато більше, ніж, як багато хто вважає, слід було б», — наголосив Трамп. Він також підкреслив, що «не є союзником Путіна» і пригрозив вийти з переговорного процесу, «якщо ви не укладете угоду».
Після публічної суперечки Володимир Зеленський залишив Білий дім раніше запланованого часу. Запланована спільна пресконференція президентів була скасована.
Here is the full 50-minute conversation between President Trump and President Zelensky.
There are a lot of politicians claiming Zelensky was "ambushed."
There was a full 40 minutes of dialogue before the "fireworks" started.
The president insisted throughout the first 40… pic.twitter.com/yu1ragwpAS
— Collin Rugg (@CollinRugg) February 28, 2025
Реакція Трампа і причини конфлікту
Після зустрічі Дональд Трамп опублікував у соціальних мережах своє бачення ситуації: «Дивовижно, що виявляється завдяки емоціям, і я визначив, що президент Зеленський не готовий до миру, якщо Америка буде залучена, бо він відчуває, що наша участь дає йому велику перевагу в переговорах. Мені не потрібна перевага, я хочу миру. Він виявив неповагу до США в їхньому священному Овальному кабінеті. Він може повернутися, коли буде готовий до миру».
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) February 28, 2025
Представник Білого дому пізніше підтвердив агентству Reuters, що Трамп і Зеленський так і не підписали очікувану угоду про природні ресурси, яка мала стати одним із головних результатів зустрічі.
Міжнародна реакція
Підтримка України європейськими лідерами
Президент Франції Еммануель Макрон одним із перших відреагував на інцидент, чітко зазначивши: «Агресор — це Росія. А жертва агресії — це Україна», «Ми маємо подякувати тим, хто допоміг, але ми повинні поважати тих, хто з самого початку боровся».
Канцлер Німеччини Олаф Шольц висловив солідарність з Україною: «Ніхто не хоче миру більше, ніж громадяни України! Ось чому ми працюємо разом, щоб знайти шлях до тривалого і справедливого миру. Україна може розраховувати на Німеччину та Європу».
Фрідріх Мерц, лідер переможного на виборах у бундестаг консервативного блоку ХДС/ХСС і ймовірний майбутній канцлер ФРН, висловив підтримку українському президенту: «Дорогий Володимире Зеленський, ми підтримуємо Україну і в добрі, і в складні часи. Ми ніколи не повинні плутати агресора і жертву в цій жахливій війні».
Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила: «Ваша гідність віддає шану мужності українського народу. Будьте сильними, будьте сміливими, будьте безстрашними. Ви ніколи не самотні, дорогий президенте Зеленський. Ми продовжимо працювати з вами заради справедливого і тривалого миру».
Кая Каллас, глава дипломатії Євросоюзу, підкреслила: «Україна — це Європа! Ми стоїмо на боці України. Ми посилимо нашу підтримку України, щоб вона могла продовжувати чинити опір агресору. Сьогодні стало ясно, що вільному світу потрібен новий лідер. Ми, європейці, маємо прийняти цей виклик».
Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск і прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес також публічно висловили солідарність з Україною.
Різні погляди європейських політиків
Прем’єр-міністр Італії Джорджа Мелоні закликала провести саміт за участю США та європейських країн, зазначивши: «Будь-який розкол Заходу послаблює нас усіх і допомагає тим, хто хоче побачити занепад нашої цивілізації».
Керівник уряду Великої Британії Кір Стармер, за словами його пресслужби, «продовжує непохитно підтримувати Україну і робить все можливе, щоб знайти шлях до тривалого миру, заснованого на її суверенітеті та безпеці».
На відміну від більшості європейських лідерів, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан підтримав позицію Трампа: «Сильні люди укладають мир, слабкі — починають війни. Сьогодні президент Дональд Трамп сміливо виступив за мир, навіть якщо багатьом було важко це прийняти. Дякую, пане президенте!».
Різні позиції висловили і німецькі політики. Нільс Шмід, зовнішньополітичний експерт фракції ВДПН у бундестазі, зазначив, що Трамп здійснив «неймовірну підміну злочинця і жертви», вступивши в суперечку із Зеленським. «Очевидно, це також відплата за наполегливість, з якою Зеленський захищав інтереси України в сировинній угоді. Це викликає побоювання щодо найгірших результатів майбутніх переговорів», — сказав Шмід.
Францішка Братнер, співголова німецької партії «зелених», різко розкритикувала підхід американського президента: «Трамп ясно дає зрозуміти, що він має на увазі під дипломатією: шантаж і продажність. Той, кого не можна купити, — «невдячний». Це не мир, це мислення імперіалістичної держави. Солідарність з Україною. Тепер Європа має отримати важелі, які їй справді необхідні. Більше жодних коливань».
Політичний розкол у США
У Сполучених Штатах оцінки інциденту розділилися здебільшого за партійною ознакою. Республіканці переважно підтримали президента, тоді як демократи різко критикували його дії.
Спікер Палати представників Конгресу США, республіканець Майк Джонсон прокоментував: «Сьогодні ми побачили американського президента, який ставить Америку на перше місце». Впливовий сенатор-республіканець Ліндсі Грем назвав поведінку Зеленського «неповажною» і висловив сумнів у тому, що у Вашингтоні зможуть «коли-небудь знову мати з ним справу». Проте їхній однопартієць Дон Бекон зауважив, що «у війні винна Росія», і «це правда, яку не можна ігнорувати».
Демократи жорстко розкритикували Трампа. Сенатор Кріс Ван Голлен заявив, що «у Кремлі відкорковують шампанське», а «шоу, сповнене брехні та дезінформації», яке влаштували Трамп і віцепрезидент Джей Ді Венс, «стало ганьбою Америки». Лідер демократичної меншості в Сенаті США Чак Шумер сказав, що республіканці Трамп і Венс «виконують за Путіна брудну роботу», і пообіцяв, що «демократи в Сенаті ніколи не припинять боротьбу за свободу та демократію».
Бен Родс, який за адміністрації Обами був заступником радника з національної безпеки, заявив, що Трамп «перетворює США на ультраправу, авторитарну, позбавлену цінностей олігархію, яка йде в ногу зі світовими автократіями».
Позиція Зеленського та наслідки зустрічі
Після конфлікту у Білому домі Володимир Зеленський подякував США за підтримку: «Дякую, Америко, дякую за твою підтримку, дякую за цей візит. Дякую президенту США, Конгресу та американському народу. Україні потрібен справедливий і тривалий мир, і ми працюємо саме заради цього».
В інтерв’ю американському телеканалу Fox News, яке президент України дав одразу після невдалих переговорів, він висловив бажання зберігати партнерські відносини зі Сполученими Штатами і підтвердив готовність підписати угоду щодо природних ресурсів. Однак, на його переконання, така угода повинна стати першим кроком до гарантій безпеки для України.
Зеленський підкреслив, що без таких гарантій неможливий справедливий і тривалий мир, якого прагнуть українці. Інакше вони боятимуться, що «завтра Путін повернеться», адже президент РФ уже неодноразово порушував домовленості.
Щодо суперечки з Трампом, український лідер визнав, що це «погано для обох сторін», але зазначив, що не вважає, що зробив «щось погане» і повинен просити вибачення. На запитання, чи готовий він зараз повернутися до Білого дому для відновлення переговорів, він відповів: «Ні».
Після передчасного завершення переговорів Зеленський скасував заплановані візити до аналітичного центру Інститут Гадсона та Українського дому у Вашингтоні. Водночас за інформацією Financial Times, український президент провів телефонні розмови з президентом Франції Еммануелем Макроном та генеральним секретарем НАТО Марком Рютте.
Практичні наслідки конфлікту
Телеканал NBC News із посиланням на джерела в Агентстві США з міжнародного розвитку (USAID) повідомив, що США припинили фінансування програми з відновлення енергосистеми України після російських атак. Ця програма передбачала виділення сотень мільйонів доларів. Крім того, кількість представників USAID в Україні скорочено з 64 до восьми осіб.

За словами одного зі співрозмовників телеканалу, «це істотно підриває можливості адміністрації вести переговори про припинення вогню і стане сигналом для Росії, що нас не хвилює Україна та наші минулі інвестиції».
Перспективи подальших відносин
Найближчим часом, як повідомила пресслужба прем’єр-міністра Великобританії, очікується зустріч світових лідерів, включаючи президента Зеленського. Це може стати важливим майданчиком для обговорення подальших кроків щодо української кризи та формування спільної позиції західних країн.
Конфлікт між Трампом і Зеленським виявив розбіжності в підходах до вирішення української кризи і поставив перед європейськими партнерами України питання про посилення власної ролі у підтримці Києва та пошуку шляхів досягнення миру.
Подальший розвиток подій залежатиме від здатності сторін знайти компромісні рішення та від готовності європейських країн взяти на себе більшу відповідальність за безпекову ситуацію в регіоні.
Джерела: CBS News, DW, BBC, NBC News, Fox News
Читати також:
Трамп підтримує доступ США до російських рідкісноземельних металів
Трамп приймає президента Франції Макрона у Білому домі
Білий дім: Трамп заявляє про швидке завершення російсько-української війни
Світлини з мережі Х