Нуріель Рубіні передбачає крах долара та створення альтернативної валютної системи та нового міжнародного цифрового платіжного режиму. Його колеги колишній міністр фінансів Лоуренс Саммерс та голова Міжнародного валютного фонду (МВФ) Крісталіна Георгієва вважають інакше.
Відомий американський економіст Нуріель Рубіні, який передбачив кризу 2008 року, у статті для Financial Times написав, що найближчим десятиліттям на долар вплине протистояння між США та Китаєм, а також поява цифрових грошей. Американську валюту, як резервну, «чекає захід сонця», — впевнений Рубіні.
Він нагадав, що з моменту створення Бреттон-Вудської системи після Другої світової війни долар США був основною міжнародною резервною валютою, і навіть відмова від фіксованих обмінних курсів на початку 1970-х років не змінила його «домінування».
«Але, враховуючи зростання долара з метою національної безпеки США і зростаюче геополітичне суперництво між Заходом і ревізіоністськими країнами (Китаєм, Росією, Іраном і Північною Кореєю), деякі фахівці стверджують, що дедоларизація прискориться. Цей процес також зумовлений появою цифрових валют центральних банків, що може призвести до створення альтернативної валютної системи та міжнародного платіжного режиму», – зазначив Нуріель Рубіні.
Чому скептики не вірять у юань?
Економіст навів слова скептиків, які стверджують, що глобальна частка долара США як розрахункова одиниця, кошти платежу та засоби заощадження знизилася незначно. Вони також зазначають, що «не можна замінити щось нічим». Колишній міністр фінансів США Лоуренс Саммерс описав цю ситуацію так: «Європа — це музей, Японія — будинок для людей похилого віку, а Китай — в’язниця».
На думку скептиків, доки не буде скасовано контроль за рухом капіталу та обмінний курс не стане більш гнучким, китайський юань не може стати реальною резервною валютою. Щобільше, КНР має ухвалити постійний дефіцит балансу поточних операцій. Зрештою, такі скептики стверджують, що всі спроби створити альтернативну валютну систему — наприклад, включення юаня до грона спеціальних прав запозичень у 2016 році — досі не мали успіху.
«Ці моменти колись мали значення, але у світі, де сфери впливу поділять США та Китай, цілком імовірно, що однополярний валютний режим замінить не багатополярний, а біполярний. Щоб валюта досягла статусу резервної, не обов’язковою є повна гнучкість обмінного курсу та міжнародний рух капіталу. Зрештою, в епоху золотого стандарту (70-ті роки минулого століття) долар домінував, попри фіксовані обмінні курси та контроль за рухом капіталу», – нагадав Нуріель Рубіні.
Але навіть якщо КНР контролюватиме рух капіталу, США можуть запровадити фінансові санкції проти конкурентів, обмежити приплив інвестицій у багато галузей як щодо недружніх, так і щодо дружніх суб’єктів (вторинні санкції для тих, хто допомагає порушити первинні), що знизить привабливість активів.
Як могла б виглядати нова глобальна фінансово-валютна система?
Рубіні припускає, що Пекін міг би запропонувати Саудівській Аравії та іншим нафтовим країнам Ради співробітництва арабських держав затоки (РСАД) можливість торгувати нафтою в юанях і тримати більшу частку своїх резервів у юанях. У грудні 2022 року Китай та Саудівська Аравія провели свою першу транзакцію у юанях.
«Цілком ймовірно, що країни Перської затоки, а також багато інших держав з ринком, що формується, незабаром можуть почати приймати такі пропозиції, враховуючи, що вони торгують з Китаєм набагато активніше, ніж зі США. Крім того, існує дилема Тріффіна у валютному режимі, за якого резервна країна має постійний дефіцит платіжного балансу, що зрештою підірве довіру до резервної валюти», – додав економіст.
Критики запитують, чи зможе валюта країни з постійним профіцитом рахунку поточних операцій будь-коли отримати статус глобального резерву. До моделі, яка менша за долар залежить від позитивного сальдо торговельного балансу (коли експорт перевищує імпорт), у будь-якому випадку може перейти Китай», — пише Рубіні.
Економіст вважає анахронізмом, що на США, чия частка у світовому ВВП скоротилася до 20% після Другої світової війни, як і раніше, припадає не менше двох третин усіх основних валютних операцій. Він упевнений, що нинішня система робить країни з ринком, що формується фінансово і економічно вразливими до змін грошово-кредитної політики США, викликаним внутрішніми факторами, наприклад, інфляцією. Нарешті нові технології, включаючи цифрові валюти центробанків, платіжні системи WeChat Pay та Alipay, свопи між Китаєм та іншими країнами та альтернативи Swift, «прискорять появу біполярної глобальної валютно-фінансової системи».
«У зв’язку з цим долар США в найближче десятиліття може втратити статус основної резервної валюти. Однак геополітичне суперництво між Вашингтоном і Пекіном, що посилюється, неминуче позначиться і на біполярному режимі глобальної резервної валюти», – підсумував Рубіні.
У грудні 2022 року Нуріель Рубіні сказав, що «останні 75 років відносного миру, прогресу та процвітання – це скоріше виняток, а не правило». Він порівняв сучасний світ із крахом поїзда у сповільненому режимі. Економіст спрогнозував, що найближчим часом людство може зіткнутися з третьою світовою війною, зміною клімату, розвитком штучного інтелекту (II), поширенням вкрай лівих і правих поглядів.
Своєю чергою, автор економічного бестселера «Чорний лебідь» Нассім Талеб попередив інвесторів, що 15-річний період «грошового дощу» закінчився, і потрібно «готуватися до хворобливого повернення в реальність». За його словами, період практично нульових ставок викликав «монументальну серію бульбашок» та посилення нерівності у світі. Коли вони луснуть, то може скластися ситуація, яку можна порівняти з Великою депресією 1930-х.
Колишній міністр фінансів таки дає економіці США шанс
Шанси США на «м’яку посадку» зросли порівняно з ситуацією, що спостерігалася кілька місяців тому», — впевнені колишній міністр фінансів Лоуренс Саммерс та голова Міжнародного валютного фонду (МВФ) Крісталіна Георгієва.
Про це пише MarketWatch.
«Я кілька разів говорив про те, що «м’яка посадка» – це, як сказав Семюел Джонсон про другий шлюб, тріумф надії над досвідом. Але іноді перемагає надія. Так, найімовірніше, ми маємо шанс на м’яку посадку зараз порівняно з тим, що було кілька місяців тому», — сказав він під час інтерв’ю CNN.
«М’яка посадка» економіки США можлива, якщо Федеральна резервна система (ФРС) зможе уникнути рецесії, одночасно уповільнивши темпи інфляції. Саммерс, який раніше скептично ставився до досягнення економіки США «м’якої посадки», тепер вірить у протилежне. Але інфляція все ще залишається високою, якщо порівняти зростання цін із показниками двох-трирічної давності, — вважає він. За підсумками грудня інфляція у США становила 6,5%, тоді як Федрезерв має намір уповільнити її до 2%. Досягти цільового рівня інфляції буде дуже складним, — каже Саммерс, який найчастіше критикував представників ФРС на початку 2021 року. Він передбачав, що політика стимулювання під час пандемії може спричинити інфляцію.
Під час інтерв’ю CBS голова Міжнародного валютного фонду (МВФ) Крістіна Георгієва поділилася аналогічною думкою. Попри те, що зростання економіки сповільнюється, ситуація «менша жахлива, ніж два місяці тому», — вважає Георгієва. «…З огляду на дані, які ми маємо, ми вважаємо, що США цього року зможуть уникнути рецесії… і є можливість для м’якої посадки», — заявила вона.
До того ж вона застерегла Федрезерв не пом’якшувати монетарну політику передчасно. За її словами, очікується ослаблення ринку праці до кінця року. Рівень безробіття, за даними, оприлюдненими у п’ятницю, становив 3,4%, досягнувши 54-річного мінімуму.
Світлина з відкритих джерел
2 thoughts on “Нас чекає швидкий крах долара?”