NASA випробує серед цивільних надзвуковий літак X-59

NASA планує провести політ прототипу X-59 над населеними пунктами США у 2024 році.

Надзвуковий малошумний літак X-59 розроблений NASA, незабаром пройде акустичні випробування, — йдеться в прес-релізі космічного агентства.

Однією з проблем «Конкорду» (до його списання у 2003 році) була необхідність залишати міські квартали та навіть малонаселені райони, перш ніж розігнатися до швидкості в 1 Мах, оскільки звуковий удар міг завдати шкоди об’єктам, що знаходяться на землі. (У СРСР навіть існувало правило, що дозволяє польоти з надзвуковою швидкістю тільки на висотах не нижче 10000 метрів).

Тепер, як вважають у NASA, X-59 може змінити авіацію, дозволивши надзвуковим літакам розганятися до неймовірно високих швидкостей одразу після зльоту. Для зниження звукового удару в літаку використовується тонка голкова частина довжиною близько 30 футів (9 метрів). Крім того, така конструкція, зменшує опір і покращує аеродинамічні характеристики літального апарату.

Згідно з останньою інформацією, NASA оголосило про кілька важливих етапів проєкту, включаючи план польоту «над окремими населеними пунктами з метою збору інформації про реакцію населення на шум, створений літаком X-59».

Нова ера надзвукових польотів

Нещодавно NASA провело перші успішні випробування X-59 у дослідному центрі Гленна після його складання та транспортування до Техасу у грудні минулого року. На наступному етапі фахівці NASA та японського космічного агентства JAXA проведуть незалежні виміри малогабаритної моделі та порівняють результати. Якщо все піде за планом, то буде визначено дату першого польоту, який, як очікується, відбудеться наприкінці цього року.

Після проведення всіх випробувань «NASA надасть результати польотів Міжнародній організації цивільної авіації та Федеральному авіаційному управлінню», — йдеться у заяві космічного агентства. «Маючи на руках цю інформацію, регулюючі органи вирішать, чи слід вносити зміни до правил, що забороняють надзвукові польоти над землею. Таке рішення очікується вже 2028 року«.

Lockheed Martin X-59 QueSST – експериментальний американський надзвуковий літак, що розробляється в Skunk Works для програми NASA Low-Boom Flight Demonstrator. Перша фаза льотних випробувань пройде на полігоні, відомий тим, що є складальною лінією для винищувача F-35 Joint Strike Fighter.

Модель X-59 була спеціально розроблена для того, щоб зробити переворот в авіації й звести звукові удари до ледь помітного стуку. Літак X-59 має тонку, голкоподібну носову частину довжиною 30 футів (9 метрів), яка знижує звуковий удар, зменшує опір та покращує аеродинаміку.

Новий одномісний літак X-59 матиме довжину 99,7 фута, ширину 29,5 футів (30 м на 9 м) і летітиме на висоті 55 000 футів (16,7 кілометра) зі швидкістю 1,4 Маха або 925 миль на годину (1488 кілометрів на годину). Однією з основних його особливостей є відсутність лобового вікна. Замість нього використовуватиметься розроблена в NASA система зовнішнього огляду (XVS).

Тільки близько 10% усієї конструкції є абсолютно новою. За даними NASA, у новому літаку будуть використані посадкові опори від винищувача F-16 Fighting Falcon, кабіна пілота від навчально-тренувального літака Northrop T-38 Talon, частина силової установки від літака-розвідника Lockheed U-2 та пульт управління від стелс-винищувача Lockheed F-117 Nighthawk.

NASA – не єдина компанія, яка планує відновити польоти надзвукових літаків. Минулого року старший віцепрезидент Boom Supersonic Браян Дюрренс заявив, що його компанія прагне «усунути бар’єри на шляху дослідження планети». Компанія планує побудувати цілий парк пасажирських надзвукових авіалайнерів, які використовуватимуть екологічно чисте авіаційне паливо, а також мінімізувати рівень шуму (у порівнянні з Concorde, який є еталоном надзвукових пасажирських перевезень). Стартап сподівається розпочати комерційну експлуатацію у 2029 році.

Фото: ілюстрація, що зображає X-59 у польоті

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

1 thought на “NASA випробує серед цивільних надзвуковий літак X-59

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *