Навіщо Макрон приїжджав до США?

Оцінки американських експертів щодо візиту президента Франції до США: говорили про майбутнє України і не тільки.

Оцінками про цілі візиту президента Франції Е. Макрона до США поділилися американський експерт з бізнес кіл США та президент консалтингової фірми «Second Floor Strategies» у місті Вашингтоні, аналітик з питань оборони та геополітики Уайлдер Алехандро Санчес.

Американські експерти зазначають, що запрошення Е. Макрона до США розцінюється офіційними особами обох країн як визнання статусу Франції як найстарішого союзника Америки, попри те, що зустріч відбувається на тлі напруженості, що зростає в західній коаліції.

Високий авторитет Франції на світовій арені, і особливо у Сполучених Штатах, пов’язаний з низкою міжнародних ініціатив Е. Макрона, які зробили його лідером у G7, НАТО та Раді Безпеки ООН.

Представник Білого дому з національної безпеки Джон Кірбі повідомив, що за останній рік Франція була в центрі майже всіх питань національної безпеки, які є важливими для американського народу та їх союзників.

Експерт із бізнес кіл США також зазначив, що важливим питанням порядку денного французького лідера була економічна сфера.

Так, стурбованість Франції викликали підписані в серпні поточного року федеральні закони США «Про зниження інфляції» та «Про чіпи та науку», які створюють не рівні конкурентні умови для європейських виробників. На думку експерта, Е. Макрон прагнутиме переконати Дж. Байдена пом’якшити закони щодо ЄС.

Зокрема, закон «Про зниження інфляції» передбачає субсидії та податкові пільги для американської індустрії в галузі чистої енергетики та виробництва електромобілів на суму 430 млрд доларів, а закон «Про чіпи та науку» передбачає субсидії та податкові пільги на суму 52 млрд доларів для будь-якого глобального виробника чіпів, який вирішить відкрити нові підприємства чи розширити наявні у США. Цей пакет захисних заходів США ставить європейські компанії у невигідне становище, а інвестиції до Європи менш конкурентоспроможними.

За оцінкою експерта, попри те, що це питання є складним, сторони швидше за все зможуть знайти взаємовигідне рішення та уникнути торгової війни. Іншою гострою темою обговорення для французької сторони є вартість вуглеводнів та можливості зниження цін на американські енергоресурси.

Експерт вважає, що сторони шукатимуть альтернативні варіанти низької вартості вуглеводневої сировини (нафти, конденсату, газу природного) та пошуку нових ресурсів для вирішення енергетичної кризи в ЄС. У. Санчес зазначив, що Байден та Макрон обговорять енергетичну безпеку ЄС, оскільки європейські країни шукають альтернативних постачальників.

У цьому контексті експерти вважають, що країни Кавказу та Центральної Азії стануть частиною подальшої дискусії Дж. Байдена та Е. Макрона з погляду пошуку нових джерел енергії в ЄС через «Середній коридор» (Транскаспійський міжнародний транспортний маршрут).

Різні погляди сторін щодо Китаю

За оцінкою експертів з бізнес кіл, китайський порядок денний для Франції не був важливою частиною переговорів на відміну від американської сторони. У. Санчес вважає, що однієї зустрічі для вироблення єдиної позиції щодо КНР недостатньо. Разом з тим, експерт зазначив, що обидва уряди зацікавлені в торгівлі з Китаєм, отриманні інвестицій та доступу до китайського ринку. З іншого боку, регіональні та глобальні амбіції Пекіна викликають занепокоєння країн Заходу.

Експерти дали схожі оцінки, що візит президента Франції до США мав на меті продемонструвати міцні союзницькі відносини, попри присутні розбіжності з окремих питань зовнішньої політики.

У спільній заяві США та Франції, опублікованій після закінчення переговорів у Білому Домі, особливе місце приділено Україні:


«Президенти рішуче засуджують незаконну агресивну війну Росії проти України та наголошують, що навмисні атаки на цивільне населення та громадянську інфраструктуру є воєнними злочинами, винні в яких мають бути притягнуті до відповідальності. Вони також засуджують та відкидають незаконну спробу Росії анексувати суверенну українську територію, що є явним порушенням міжнародного права. Сполучені Штати та Франція засуджують навмисні ескалаційні кроки Росії, зокрема її безвідповідальну ядерну риторику та дезінформацію щодо гаданих хімічних атак, а також програм створення біологічної та ядерної зброї. Вони підтверджують незмінну підтримку своїх країн у захисті Україною свого суверенітету та територіальної цілісності, включаючи надання Україні політичної, гуманітарної та економічної допомоги, а також допомоги у сфері безпеки протягом усього часу, протягом якого це буде потрібно.


Це включає надання значних ресурсів для підтримки життєздатності українського громадянського населення у зимовий період, включаючи активізацію постачання систем ППО та обладнання, необхідного для ремонту енергосистеми України. США та Франція планують продовжити роботу з партнерами та союзниками щодо координації зусиль з надання допомоги, у тому числі на міжнародній конференції, яка відбудеться у Парижі 13 грудня 2022 року. Вони також мають намір продовжувати надавати активну пряму бюджетну підтримку Україні та закликають міжнародні фінансові інститути збільшити обсяг фінансової допомоги. Сполучені Штати та Франція підтверджують свій обов’язок дотримуватися міжнародних зобов’язань, а також принципів та цілей Статуту ООН. Вони також підтверджують свою тверду рішучість закликати Росію до відповіді за широко документовані звірства та воєнні злочини, вчинені як її регулярними збройними силами, так і її довіреними особами, включаючи найманські організації, такі як «Вагнер» та інші, за допомогою підтримки міжнародних механізмів притягнення до відповідальності, включаючи Міжнародний кримінальний суд, українського генерального прокурора, Комісію з розслідування Ради з прав людини ООН та Московський механізм ОБСЄ (так називається документ ОБСЄ, ухвалений 1 грудня 1991 року, який визначає параметри розслідувань порушень прав людини спеціальними місіями ОБСЄ – І.А.), санкцій та інших засобів».

  • На пресконференції після закінчення зустрічі у Білому Домі Джо Байден сказав у своїй заяві:
    «Сьогодні ми знову підтвердили, що Франція та Сполучені Штати разом з усіма нашими союзниками по НАТО, Європейському союзу та G7 як ніколи рішуче виступають проти жорстокої війни Росії проти України. Ми багато говорили про це під час нашої двосторонньої зустрічі. І ми продовжуватимемо рішуче підтримувати народ України, який захищає свої будинки, свої сім’ї, свій суверенітет та територіальну цілісність від російської агресії, яка є неймовірно жорстокою.
    Я знав, що Росія є такою (жорстокою), але я не очікував, що вони будуть настільки жорстокі у своїх діях. Багато репортерів у цьому залі були там самі та висвітлювали події звідти, і вони знають, як це. Сьогодні ми знову підтверджуємо, що, як я вже сказав, ми разом протистоятимемо цій жорстокості. І ми продовжуватимемо рішучу підтримку українського народу, який захищає свої будинки, свої сім’ї, свої дитячі садки, свої лікарні, свій суверенітет, свою цілісність, борючись проти агресії Росії. І я хочу подякувати вам, містере президенте, за притулок який народ Франції надав більш ніж 100 тисячам українських біженців — це показує те, хто ви є як народ, який прийняв тих, хто утік чи біжить від путінського варварства.
    Путін думає, що він може придушити волю всіх, хто протистоїть його імперським амбіціям. Але атакуючи громадянську інфраструктуру в Україні, перекриваючи постачання енергоносіїв до Європи для підвищення цін, загострюючи продовольчу кризу, від якої страждають дуже вразливі люди не лише в Україні, а й у всьому світі, Кремль не досягне успіху.
    Ми з президентом Макроном вирішили, що продовжуватимемо працювати разом, щоб притягнути Росію до відповідальності за її дії та пом’якшити глобальні наслідки путінської війни для решти світу.
    Сполучені Штати допомагають Європі в найближчій перспективі відмовитися від російського природного газу, одночасно прискорюючи наш перехід до екологічно чистої енергетики, і ми збираємося продовжувати працювати в тісному партнерстві з Європою в міру нашого поступу вперед. Я вітаю прогрес, якого ми вже досягли з багатьох питань у рамках Цільової групи США — ЄС з енергетичної безпеки.
    І сьогодні ми також взяли на себе зобов’язання щодо поглиблення співпраці між Францією та США в галузі цивільної ядерної енергетики в рамках нашого двостороннього Партнерства з чистої енергії».

  • Президент Макрон сказав у своїй заяві на пресконференції:
    «Ми негайно засудили цю війну.

Ми очолили всі дипломатичні дії щодо засудження цієї війни, воєнних злочинів, скоєних Росією на українській землі. І ми підтримуємо українську армію, яка чинить опір, і українське населення, яке також чинить опір. І дозвольте мені тут висловити велику подяку Сполученим Штатам Америки за всю підтримку, яку вони надали, тому що ця війна торкається європейської землі ще безпосередньо, і ви вирішили вкласти так багато коштів, щоб зробити свій внесок у наші спільні зусилля.
У цьому контексті наша ранкова бесіда дала можливість підтвердити ініціативи, які ми будемо робити протягом найближчих тижнів та місяців, щоб посилювати нашу підтримку українських військ та дати їм можливість боротися.
Ми також домовилися продовжувати спільну роботу з підтримки українського народу, щоб допомогти йому боротися, тому що сьогодні ми добре бачимо, що російські військові зусилля спрямовані насамперед на громадянську інфраструктуру, приносячи ще більше насильства, щоб довести український народ до відчаю та унеможливити його виживання в умовах цьогорічної зими.
Саме з цієї причини ми вирішили організувати 13 грудня конференцію на підтримку України та дуже хотіли б подякувати вам за тісну співпрацю у підготовці цього заходу».
«Ми ніколи не закликатимемо українців до компромісу, який буде неприйнятним для них, тому що вони такі хоробрі та захищають свої життя, свою країну та наші принципи, і, тому що такий компроміс ніколи не призведе до побудови сталого світу».

  • Відповідаючи на запитання про те, чи допускає він можливість своїх переговорів із Кремлем, Джо Байден сказав наступне:
    «Послухайте, є один єдиний раціональний спосіб закінчити цю війну: Путін має піти з України. Це перше, що має бути зроблено. Але, схоже, він не збирається це робити.
    Він платить дуже високу ціну за те, що не може цього зробити, але він також здійснює неймовірну різанину цивільного населення України — бомбардує ясла, лікарні, дитячі будинки. Це божевілля – те, що він робить.
    Але річ у тому, що я не планую найближчим часом зв’язуватися з містером Путіним. Містер Путін, — дозвольте мені вибирати слова дуже обережно, — я готовий поговорити з містером Путіним, якщо він дійсно буде зацікавлений у тому, щоб ухвалити рішення про те, що він шукає спосіб припинити війну. Поки що він цього не зробив. Якщо він це зробить, то після консультацій з нашими французькими друзями та друзями по НАТО я зможу сісти за стіл переговорів з Путіним, щоб дізнатися, чого він хоче – що він має на думці. Але він ще цього не зробив.
    Тим часом я вважаю абсолютно важливим те, що сказав Еммануель: Ми маємо підтримати український народ. Ідея про те, що Путін колись збирається перемогти Україну, не піддається розумінню. Уявіть собі, що вони намагатимуться окупувати цю країну протягом наступних 2, 5, 10, 20 років, якби вони могли.
    Він прорахувався у всіх своїх початкових розрахунках. Він думав, що російськомовна частина населення України зустріне його з розкритими обіймами.
    Поверніться назад у часі та прочитайте його в момент вторгнення — коли я сказав, що вони збираються вдертися, і вони зробили це. Поверніться та прочитайте його мову. Він говорив, що йому треба стати ще одним Петром Великим. Він говорив про необхідність цього для народу – про те, що Київ – це мати російської ідентичності, і так далі, і таке інше. Він просто прорахувався за всіма пунктами.
    І тому питання в тому, що він вирішить – як він вибереться з того становища, в якому опинився?
    Я готовий, якщо він готовий говорити, з’ясувати, що він готовий зробити, але я зроблю це лише після консультацій із моїми союзниками щодо НАТО. Я не збираюся робити це поодинці».



Світлина з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *