Новітні технології у військовій авіації: керування бойовими літаками штучним інтелектом

Повітряні Сили США опинилися на порозі нового етапу розвитку авіації — впровадження штучного інтелекту (ШІ) для керування винищувачами. Сам голова ВПС Френк Кендалл випробував цю передову технологію під час демонстраційного польоту на модернізованому F-16 VISTA на авіабазі Едвардс у Каліфорнії.

Хоча ця система досі перебуває в розробці, американські військові планують до 2028 року мати понад тисячу безпілотних бойових літаків з ШІ на борту. Це стане одним з найбільших проривів у військовій авіації США з часів появи технології «стелс» на початку 1990-х.

Під час льотного показу Кендалл спостерігав, як F-16 VISTA під керуванням ШІ виконував блискавичні маневри зі швидкістю близько 900 км/год у повітряному бою з іншим F-16 з живим пілотом. Обидва літаки пролітали на відстані 300 метрів один від одного, виконуючи тактичні маневри для створення вразливої позиції для умовного супротивника.

Після годинного польоту Кендалл, усміхнений, заявив присутнім журналістам, що побачив достатні підстави, аби довірити ШІ, який ще продовжує навчання, можливість приймати рішення про застосування зброї під час бойових дій. «Не мати ШІ — ризикувати безпекою. На поточному етапі ми маємо його впроваджувати», — наголосив очільник ВПС.

Перехід на безпілотні літаки зі ШІ зумовлений міркуваннями безпеки, вартості та розширення стратегічних можливостей. У разі потенційного протистояння з Китаєм нинішній парк дорогих пілотованих американських винищувачів може виявитися вразливим через досягнення сторін у радіоелектронній боротьбі, космічних та протиповітряних системах.

На думку Кендалла, майбутні безпілотники з ШІ будуть компактнішими та дешевшими у виробництві, ніж сучасні пілотовані винищувачі.

Проте використання ШІ для прийняття рішень про застосування озброєння викликає занепокоєння в міжнародних організацій та експертів з контролю над озброєннями. Гуманітарні організації наполягають на суворіших обмеженнях, побоюючись, що ШІ зможе скидати бомби й завдавати смертей без залучення людини.

Кендалл запевнив, що в бойових системах із ШІ завжди буде присутній людський контроль. Втім, питання належного рівня безпеки та захисту цивільного населення при застосуванні такої новітньої технології залишається відкритим.

Джерело: Voice of America

Читати також:

NASA та Lockheed Martin презентували експериментальний надзвуковий літак X-59

Світлина з мережі X

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *