Палата представників США готується схвалити масштабний пакет військової допомоги Україні

Конгресмени з Палати представників США незабаром проголосують за надання нового пакету допомоги Україні на суму близько 61 млрд доларів. Питання фінансової підтримки України залишалося заблокованим з кінця минулого року через розбіжності між двома партіями щодо умов цієї допомоги.

Якщо законопроєкт буде схвалений Палатою представників, він надійде на розгляд Сенату, де переважна більшість законодавців підтримують допомогу Україні. Після цього документ має підписати президент Джо Байден, який пообіцяв зробити це негайно після його отримання.

Згідно з проєктом закону, з суми 60,84 млрд доларів близько 23,2 млрд підуть на поповнення американських військових запасів після масштабних поставок зброї Києву. Ще 11,3 млрд будуть спрямовані на поточну діяльність американських військ у регіоні, таку як навчання українських військовослужбовців за кордоном та військову присутність у країнах східного флангу НАТО.

Тривалі дебати в Конгресі

Питання надання допомоги Україні викликало запеклі дискусії в американському Конгресі, що тривали майже п’ять місяців. Наприкінці минулого року, коли Вашингтон передавав Києву черговий транш допомоги, представник Ради національної безпеки США Джон Кірбі попереджав, що якщо Конгрес не схвалить новий пакет підтримки для України найближчим часом, коштів для цього практично не залишиться.

Нестача окремих видів військових поставок, таких як ракети протиповітряної оборони та артилерійські снаряди, які Київ може отримувати у достатній кількості лише зі США, поставила українську армію у скрутне становище. Через дефіцит боєприпасів їй довелося поступово відступати, а аналітики попереджають про можливе обвалення фронту в певний момент.

Республіканці блокували пакет допомоги

Попри контроль демократів у Сенаті, республіканська меншість блокувала спроби ухвалити запропонований адміністрацією Байдена законопроєкт, до якого були включені статті про допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню. Найбільшу суму — 61 мільярд доларів — планувалося виділити на потреби України, хоча частина цих коштів мала піти на поповнення американських арсеналів і фінансування військ США у Східній Європі.

Щоб отримати підтримку республіканців, демократи погодилися на значні поступки щодо посилення режиму на кордоні з Мексикою. Однак після виступу колишнього президента Дональда Трампа проти цієї угоди, республіканці не підтримали навіть компромісний законопроєкт.

Тоді демократи винесли на голосування в Сенаті законопроєкт про іноземну допомогу без положень про кордон, і він несподівано був ухвалений завдяки підтримці майже половини республіканської меншості. Вартість цього пакету становила 95 мільярдів доларів.

Перешкоди в Палаті представників

У Палаті представників, де формальну більшість мають республіканці, більшість законодавців від обох партій були готові підтримати законопроєкт про допомогу Україні. Проте група республіканців, які виступають різко проти такої допомоги, погрожувала усунути спікера палати Майка Джонсона, якщо він винесе цей законопроєкт на голосування. Впродовж більш ніж двох місяців Джонсон поступався їхнім вимогам, попри заклики президента Байдена та іноземних лідерів.

Однак у середу він змінив свою позицію, заявивши про намір діяти правильно, незважаючи на можливі наслідки. Частина демократів також виступала проти через положення про допомогу Ізраїлю, який веде війну в Секторі Газа.

Зрештою, спікер запропонував проводити окреме голосування щодо допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню. Цю ідею підтримали голови комітетів Палати представників з питань збройних сил, міжнародних справ, розвідки, бюджету та підкомітету з оборонного бюджету. Президент Джо Байден також висловив підтримку внесеним Джонсоном законопроєктам.

Незвичний альянс із демократами

Для призначення голосування республіканцю Майку Джонсону знадобилася підтримка демократів, що є вкрай нетиповим. Зазвичай партія більшості в Палаті представників вирішує всі організаційні питання самостійно: визначає порядок денний, регламент, обирає керівництво палати тощо. Партія меншості традиційно голосує проти всіх таких процедурних рішень.

Проте перевага республіканців над демократами у Палаті вкрай мала — 217 проти 213 голосів (ще п’ять місць наразі вакантні). Якщо хоча б двоє республіканців утримаються від голосування разом зі своєю фракцією, а демократи дотримуватимуться своєї звичної лінії, — рішення не буде ухвалено. А кількість противників іноземної допомоги, особливо Україні, серед республіканців значно перевищує два голоси.

Тож процедурне рішення про винесення законопроєктів на голосування пройшло (316 голосів «за» і 94 «проти») завдяки зміні позиції демократів. Частина республіканських конгресменів виступила проти цього рішення.

Очікується, що сам законопроєкт про допомогу буде схвалений приблизно з таким самим розподілом голосів.

Противники підтримки України в республіканському таборі вже погрожують ініціювати голосування про усунення спікера Джонсона, а щонайменше двоє з них публічно заявили про підтримку його відставки. Цього може виявитися достатньо, якщо лише демократи знову не прийдуть на допомогу Джонсону.

Отже, перспективи схвалення масштабного пакета військової допомоги Україні в обох палатах Конгресу США значною мірою залежать від незвичного альянсу консервативного керівництва Палати представників із демократами. Ситуація залишається напруженою через запеклий опір частини республіканців, які наполягають на припиненні або суттєвому обмеженні підтримки України. Остаточне рішення матиме визначальний вплив на здатність України продовжувати ефективний захист від російської агресії.

Джерело: BBC

Читати також:

Допомога Україні, Ізраїлю та Тайваню розділена на чотири окремі законопроєкти

Позиція США щодо надання оборонної допомоги Україні

Світлина з мережі X

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *