Нирки свині, пересаджені людині, прижилися і вперше в історії медицини нормально працюють.
Про це повідомляє Associated Press.
У середу, 16 серпня, лікарі клініки NYU Langone Health оголосили про функціонування свинячої нирки протягом місяця у реципієнта, якому діагностували смерть мозку. Вчені впевнені, що це не кінець. Вони налаштовані відстежувати роботу нирок протягом другого місяця після трансплантації.
Наголошується, що свинячі нирки з дозволу його сім’ї пересадили 57-річному чоловікові, у якого до того лікарі діагностували смерть мозку. Операцію провели у Бірмінгемському інституті комплексної трансплантації в університеті Алабами.
«Вперше в історії медицини донорські органи не тільки не були відкинуті, а й почали нормально функціонувати, тобто виробляти сечу, очищаючи організм нового господаря від токсичних продуктів життєдіяльності», – зазначає Associated Press.
Випадок цей поки що поодинокий, але він дає надію десяткам тисяч пацієнам, що страждають від хронічних хвороб нирок і потребують трансплантації.
Опис унікальної операції пройшов оцінку науковою спільнотою, і цього тижня три доктори медичних наук зі США — Джеймі Е. Локк, Вінета Кумар та Дуглас Андерсон — опублікували результати свого експерименту в науковому журналі Jama Network.
За даними вчених, сьогодні в Штатах 37 мільйонів людей страждають на хронічне захворювання нирок. І якщо не пересадити орган вчасно, перспектив у хворих практично немає. Трансплантацію нирок називають навіть золотим стандартом лікування пацієнтів. Понад 100 000 пацієнтів у США стоять у черзі на пересадку органів, і тисячі вмирають щороку в очікуванні. Однак щорічно нирку одержують лише 25 000 осіб. І розрив між попитом і пропозицією настільки великий, що 40 відсотків людей, які стоять у черзі на пересадку, просто помирають протягом п’яти років.
Вчені називають ксенотрансплантацію (міжвидову пересадку — прим.) потенційним розв’язанням проблеми нестачі доноських нирок.
Автори екмперименту повідомляють, що це не перший випадок, коли нирки свині пересаджують людині. Так, лише минулого року було проведено дві подібні операції. Але ця операція стала першою, після якої пересаджені нирки запрацювали, як людські, і стали виконувати «функцію життєзабезпечення». Операція продемонструвала можливість успішної трансплантації органів тварин людині. І це означає у майбутньому розв’язанням проблеми нестачі органів, «винних» у тисячах людських смертей щорічно.
«Ця нирка виглядає навіть краще, ніж людська», — говорить директор Інституту трансплантології клініки NYU Langone Health Роберт Монтгомері, після того, як замінив нирки померлого пацієнта єдиною ниркою генетично модифікованої свині, і побачив, як вона відразу ж почала виробляти сечу.
Можливість того, що свинячі нирки одного разу можуть допомогти у розв’язанні проблеми гострої нестачі органів, що трансплантуються, переконала родину Моріса Міллера з північної частини штату Нью-Йорк пожертвувати його тіло для експерименту. Моріс Міллер помер у віці 57 років від раніше недіагностованого раку мозку, що унеможливило звичайне донорство органів.
«Йому подобалося допомагати іншим, і, гадаю, це те, чого хотів би мій брат. Тому я запропонувала їм його тіло», — каже сестра Мері Міллер-Даффі. … Він буде в медичних книгах і житиме вічно», — додала вона.
Спроби трансплантації органів від тварини або ксенотрансплантації зазнавали невдачі протягом десятиліть, оскільки імунна система людей атакувала чужорідну тканину. Тепер дослідники використовують трансгенних свиней, щоб їх органи краще приживалися у людських тілах, щоб після операції організм пацієнта не відкидав донорський орган як чужорідний, свинячі нирки для трансплантації вирощують спеціально та «олюднюють» методом генетичної адаптації. У ланцюжку ДНК вчені знаходять і «відключають» чотири виключно свинячі гени (GTKO, CMAH, B4GALNT2, GHR), після чого доповнюють її шістьма людськими (CD46, CD55, CD47, THBD, PROCR, HMOX1).
Минулого року, отримавши спеціальний дозвіл регулюючих органів, хірурги Університету Мериленду пересадили серце трансгенної свині людині, яка перебувала присмертні та не мала інших варіантів. Чоловік прожив два місяці після пересадки. Причини, через які серце перестало функціонувати, ще до кінця не вивчені, але з цього можна винести уроки на майбутнє.
У середу Університет Алабами в Бірмінгемі (UAB) повідомив про інший важливий успіх: пара свинячих нирок нормально функціонувала всередині іншого пожертвуваного донорського тіла протягом семи днів.
Нирки не просто виробляють сечу — вони виконують широкий спектр функцій в організмі. У журналі JAMA Surgery хірург-трансплантолог UAB доктор Джеймі Локк повідомляє про лабораторні випробування, що документально підтверджують роботу органів трансгенної свині. За її словами, тижневий експеримент демонструє, що вони можуть «забезпечити повноцінну функцію нирок».
«Такого роду експерименти мають вирішальне значення в ситуації, коли ми не наражаємо чиєсь життя на небезпеку», — каже доктор Монтгомері, якому також зробили пересадку серця, і він гостро усвідомлює необхідність пошуку нових джерел органів.
За словами доктора Мухаммада Мохіуддіна з Мериленду, дослідження дозволяє інформувати громадськість про можливості ксенотрансплантації, щоб не шокувати людей, коли настане така потреба.
Раніше лікарі Нью-Йоркського Університету та Університету Алабами в Бірмінгемі пересадили свинячу нирку в тіла померлих реципієнтів і не зафіксували жодного випадку відторгнення у наступні два-три дні.
Сама операція не так сильно відрізняється від тисяч, які провів доктор Монтгомері. Одну свинячу нирку він пересадив реципієнту, другу залишили для порівняння після завершення експерименту.
Хірурги також пересадили піддослідному пацієнту тимус свині, сподіваючись, що залоза, яка допомагає тренувати імунні клітини, підвищить толерантність людини до цього органу. В іншому випадку команда покладається на стандартні імунодепресанти, які використовуються сьогодні пацієнтами, які перенесли трансплантацію.
Читати також:
ВООЗ попереджає про поширення нового варіанту омікрон-штаму EG.5 («Еріс»)
В Сполучених Штатах розпочато випробування таблеток від раку
8 звичок, які продовжать життя: результати дослідження американців
У США у крові вагітних жінок знайшли… пластик
У США вперше схвалили безрецептурні протизаплідні пігулки
Світлина з відкритих джерел
2 thoughts on “Прорив лікарів Нью-Йорка: пересаджені нирки свині працюють як свої”