У соціальній мережі X (колишній Twitter) активно поширюється провокаційний відеокліп, сповнений образливих стереотипів та актуальних політичних тем США. Відео в стилі російської попгрупи Little Big містить кадри з нібито фальсифікацією президентських виборів, зображення президента Джо Байдена з деменцією, а також сцени з іммігрантами, що начебто крадуть їжу в американської родини.
Особливо вражає поява в кліпі соліста Little Big Іллі Прусікіна, який начебто співає про «прощання з Байденом». Проте насправді ця відома група виїхала з Росії ще 2022 року після повномасштабного вторгнення в Україну.
Сліди ведуть до Москви
Згідно з висновками експертів та журналістських розслідувань, відеокліп, імовірно, створений у Москві та пов’язаний із російською дезінформаційною кампанією «Doppelganger». Аналіз «Голосу Америки» підтвердив зв’язок деяких акторів із російською столицею.
Зокрема, дві актриси, залучені у відео, — москвички Аліса Валікова та Дар’я Карло (Андрєєва). Вони підтвердили, що знімалися у кліпі, але не розкрили, хто був замовником.
Експерти також вказують на ймовірне використання в кліпі технології дипфейку – реалістичних зображень, згенерованих за допомогою штучного інтелекту. Зокрема, так могли відтворити обличчя Прусікіна.
«Дзеркальна» дезінформація
Аналітики пов’язують антиамериканський відеокліп із дезінформаційною кампанією російського політтехнолога Іллі Гамбашидзе під назвою «Doppelganger» («Двійник»). США та ЄС стверджують, що вона вже два роки веде онлайн-кампанії на підтримку інтересів Кремля.
У березні 2024 року Мінфін США ввів санкції проти Гамбашидзе, його бізнес-партнера та компаній «Агентство соціального проєктування» і «Структура». Можливо, зв’язки Гамбашидзе з США та проживання там його синів допомогли створити відео з глибоким знанням американського політичного порядку денного.
Маніпулятивний вплив чи провал?
Хоча охоплення провокаційного кліпу здається значним, зокрема його поширюють акаунти з великою кількістю підписників, експерти поки не роблять остаточних висновків про масштаби його розповсюдження.
Разом із тим, сам факт створення в Москві відвертого антиамериканського пропагандистського відео з використанням найновітніших технологій та залученням місцевих акторів є тривожним сигналом та свідчить про триваючі спроби Кремля впливати на західну аудиторію через хитромудрі маніпуляції.
Чи здатна Росія досягти успіху?
Попри старання пропагандистської машини Кремля, наразі важко оцінити, чи здатне подібне відео змінити громадську думку в США. Надто вже одіозним та явним виглядає його зміст, переповнений найбільш огидними міфами та расистськими кліше.
Натомість кліп, певно, лише погіршить і без того напружені російсько-американські відносини. Провокаційні антизахідні меседжі Москви, сконцентровані на дискредитації США та підриві демократичного процесу, сприймаються цивілізованим світом як виклик та загроза цінностям свободи, справедливості та верховенства права.
Джерело: Voice of America
Читати також:
Свобода слова в Україні під час війни: критика держдепу США щодо телемарафону
Світлина з мережі X