Скільки заробили країни-учасниці ЧС-2022 з футболу та ФІФА у Катарі

Збірна Аргентини за перемогу на чемпіонаті світу з футболу в Катарі здобула $42 млн, Франція за друге місце — $30 млн, а бронзова призерка Хорватія — $27 млн. Команда Марокко заробила $25 млн призових за 4-е місце. Керівництво кожної збірної самостійно вирішить, яку суму виплатить гравцям, тренерам та персоналу. Учасники мундіалю підраховують свої призові, а ФІФА – прибутки від проведення турніру в Катарі.

ЧС-2022 встановив рекорд з доходів — Міжнародна федерація футболу (ФІФА) заробила на організації $10,5 млрд, що на $1 млрд більше у порівнянні з ЧС-2018 у Росії. Президент ФІФА Джанні Інфантіно залишився задоволеним проведенням турніру у Катарі. Він вважає, чемпіонат світу в зимовий період показав, що футбол має потенціал для подальшого зростання і глобалізації.

«На мою думку, це був найкращий чемпіонат світу в історії футболу. Мені дуже сподобалися показники ЧС-2022 як комерційні, так і спортивні. Турнір у Катарі відвідало 3,27 мільйона глядачів. На чемпіонаті світу в Росії побувало 3,03 мільйони глядачів», — зазначив Джанні Інфантіно.

Своєю чергою, ФІФА виділила на призові чемпіонату світу рекордні $440 млн, це на $40 млн більше, ніж на минулий ЧС. Виграш поділили між собою всі учасники мундіалю, а левова частка дісталася півфіналістам.

Крім виплат безпосередньо учасникам чемпіонату світу, ФІФА також надала гроші на компенсацію клубам, за які виступають футболісти. Клуби отримають по $10 тис. за кожен день перебування гравця у складі збірної під час турніру та в період офіційної підготовки. Виплату отримають клуби, за які футболіст грав упродовж останніх двох років. Таким чином, за 800 гравців, які виступали у Катарі, Міжнародна федерація футболу виплатить компенсацію у розмірі $209 млн.

Примітно, що дані про призові фонди чемпіонатів світу стали доступними лише з 2002 року, коли ФІФА вирішила зробити цю інформацію відкритою. За минулі 20 років сума збільшилася більш ніж утричі: ЧС-2002 (господарі Японія та Південна Корея, $134 млн), ЧС-2006 (Німеччина, $236 млн), ЧС-2010 (ПАР, $348 млн), ЧС-2014 (Бразилія, $358 млн, ЧС-2018 (Росія, $400 млн).

На 12-річну підготовку мундіалю було витрачено від $200-220 млрд. Для порівняння: на попередній ЧС-2018 Росія витратила за різними даними від $11,6 до $14,2 млрд – це в 15-20 разів менше. Варто зазначити, що Катар готувався до чемпіонату світу фактично з нуля. На момент схвалення заявки в країні не було жодного стадіону, який відповідає стандартам ФІФА. Усього було побудовано сім нових арен у п’яти містах, ще один зазнав глобальної реконструкції. Таким чином, на будівництво стадіонів було витрачено $6,5 млрд, це лише 3% від заявленого бюджету.

Решта пішла на створення інфраструктури. Катар прагне стати передовою державою у світовій спільноті, у зв’язку з чим у 2008 році в країні було прийнято держпрограму Qatar National Vision 2030 (QNV) — стратегію національного розвитку та модернізації.

«Більшість масштабних інфраструктурних проєктів, якими користувалися команди та вболівальники у 2022 році, такі як нові дороги, метро, аеропорт, готелі та інші туристичні об’єкти, було заплановано ще до того, як ми отримали право на проведення чемпіонату світу з футболу. Ці проєкти були б реалізовані в будь-якому випадку, однак чемпіонат з футболу, безумовно, прискорив усі ці розробки, щоб країна могла прийняти 1,5 мільйона вболівальників», — пояснюють менеджери з комунікацій ЧС-2022.

Виходить, що всі проєкти, що реалізовувалися у рамках QNV у період підготовки до чемпіонату світу, увійшли до бюджету на організацію турніру. Звідси й гігантський кошторис у $220 млрд. Але, як би не критикували цей ЧС, він увійде в історію, як найцікавіший, найдраматичніший і найрезультативніший. Протягом усього турніру було забито 172 м’ячі. Раніше найзабивнішими були два чемпіонати – це у Франції у 1998 та у Бразилії у 2014, тоді команди відрізнялися на один м’яч менше.

Найбільше у Катарі забивав нападник збірної Франції Кіліан Мбаппе, на його рахунку 8 м’ячів. Цей результат дозволив йому отримати приз найкращому бомбардиру «золоту бутсу». На один гол менше у ворота суперника провів капітан Аргентини Ліонель Мессі, який у результаті був визнаний найкращим футболістом ЧС-2022.

«Золота рукавичка»приз кращому воротареві дісталася голкіперу, тепер уже триразовому чемпіону світу Еміліано Мартінесу. Статуетка найкращому молодому гравцю також вирушила на Батьківщину Дієго Марадони в руках 21-річного півзахисника «біло-блакитних» Енцо Фернандеса.


Світлина з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

1 thought на “Скільки заробили країни-учасниці ЧС-2022 з футболу та ФІФА у Катарі

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *