США планують дати Україні ракети більшої дальності: як це змінить війну з Росією

США планують поставити Україні GLSDB – перероблені під запуск із землі авіабомби. Вони можуть зіграти важливу роль у знищенні логістики росіян у радіусі до 150 км, але для перелому потрібні поставки у великих кількостях та у розумні терміни.

Про це повідомляє Reuters із посиланням на джерела.

За даними одного з джерел, поставки будуть на 1,725 млрд доларів профінансовано з фонду, відомого як Ініціатива сприяння безпеці України (USAI), який дозволяє адміністрації Байдена замовляти нове озброєння у виробників, а не вилучати його з запасів Пентагону. Це означає більш тривалий термін постачання.

За словами американських чиновників, поінформованих із цього питання, США оголосять про надання допомоги вже цього тижня. Очікується, що пакет включатиме бомби малого діаметра наземного базування (GLSDB) виробництва Boeing Co (BA.N), дальність дії якої становить 150 км; допоміжне обладнання для систем ППО Patriot; високоточні боєприпаси та протитанкова зброя Javelin. Наголошується, що Сполучені Штати відхилили запит України на постачання ракет ATACMS дальністю 297 км.

Чим унікальні GLSDB, як вони можуть вплинути на перебіг війни?

Гібрид бомби та ракети: що отримає Україна від США? GLSDB – це розробка Boeing та Saab. Зброя пройшла випробування у 2015 році та знаходиться у розробці з 2019-го і має ціль модернізувати запаси некерованих авіабомб GBU-39. Суть технології – бомба через адаптер інтегрується з ракетним двигуном M26 і може запускатися із землі, у тому числі із ракетних систем HIMARS. Основна перевага – для неї є готові компоненти. Це робить виробництво відносно дешевим: одна бомба GBU-39 коштує близько $40 000. Бойова частина важить близько 90 кг, снаряд має GPS-наведення, здатний протистояти перешкодам, враховувати місцевість та літати за будь-якої погоди. За твердженням виробника, GLSDB настільки точні, що можуть попадати в радіус автомобільної шини.

Зараз РФ готує новий наступ. Завдання ЗСУ – загальмувати загарбників, а потім підготувати та провести свою контратаку. При своїх наступах у 2022-му Україна не йшла в лоб, а використовувала тактику «стрибків жаби»: знищувала далекобійною зброєю склади, об’єкти логістики та командні пункти, а потім або атакувала знекровленого ворога, або росіяни бігли самі, не чекаючи наземного удару (як з Херсона).

«Ми усвідомлюємо, що фізично неможливо досягти кількісного балансу з РФ. Тому діємо асиметрично, – пояснює військовий експерт Сергій Грабський. – З високою точністю знищуємо об’єкти на великій дальності, що фактично руйнує здатність росіян планувати наступальні операції та змушує переходити в оборону».

Важливу роль цьому зіграли ракетні системи HIMARS і M270, які ракетами GMLRS б’ють на 70-80 км. Проте окупанти пристосувалися до таких ударів та почали переносити логістичні об’єкти за межі зони ураження», — пояснював західній аудиторії головком ЗСУ Валерій Залужний.

Нові ж боєприпаси з дальністю 120-150 км дозволять дістатись логістичних вузлів росіян по всій зоні бойових дій. GLSDB розвалюватимуть російську логістику, штаби, системи ППО, точки зв’язку та координації. Відносно маленька бойова частина (близько 90 кг) боєприпасів бентежити не повинна, пуск будуть застосовувати в тій самій авіаційній логіці: серією бомб, а не поодиноким ударом. Одними GLSDB навряд чи вдасться повністю розбити систему логістики армії РФ, однак це змусить РФ знову переносити важливі логістичні об’єкти: тепер – на 120 км від лінії фронту. А таке перенесення – непросте завдання, яке навряд чи окупанти зможуть здійснити швидко. Поки що не передані США ракети ATACMS з дальністю 300+ км Україні також потрібні. Але й для снарядів із радіусом до 150 км списку цілей вистачить на кілька місяців боротьби.


Основне питання – у кількості та часі доставки

Проблема GLSDB — це нова технологія, яка ще не стоїть на озброєнні жодної країни. Інформації про існування її запасів немає, а оцінки термінів постачання Україні різняться. Наприклад, Reuters повідомляв, що перші бомби можуть поставити навесні 2023-го. Але джерела The Foreign Policy песимістичніші: за їх оцінкою, 24 бомби Україна може отримати протягом дев’яти місяців після затвердження плану поставок, а 750 бомб і 12 спеціальних пускових установок – до кінця 2024-го.

Відносно швидкі поставки по USAI можливі, коли зброя вже зроблена для іншого покупця – і той згоден поступитися місцем у черзі. Наприклад, так було із двома батареями NASAMS. Але підтверджень про готові партії GLSDB немає. Багато часу піде не на виготовлення, але в організацію всього серійного виробництва. Крім того, щоб позитивно вплинути на тилові об’єкти РФ на глибині до 150 км, потрібні сотні таких боєприпасів, а не одиниці. На практиці Україна може відносно швидко отримати невелику кількість зразків для тестування. Подібне було з HIMARS: спочатку ЗСУ отримали кілька установок, перевірили їх ефективність у польових умовах, а лише потім було ухвалено рішення щодо більшої кількості систем.

«Можна зробити припущення, що якщо оголошується про постачання певного типу боєприпасів, то вони вже є, принаймні, у найближчому доступі», – каже Грабський.

У жодному разі не варто розглядати GLSDB як надзброю, яка сама по собі здатна поміняти хід війни, — додає експерт. Україні допоможе лише комплексне застосування танків, авіації, систем ППО, далекобійних ракет та іншого озброєння. Це не робиться за день чи два – ЗСУ буде над чим комплексно та методично працювати».

Після вторгнення Росії у лютому 2022 року США направили Україні військову допомогу на суму близько $27,2 млрд.

На початку січня стало відомо, що США виділили Україні новий пакет військової допомоги на $3 млрд. У Міноборони США уточнили, що $225 млн із цих грошей спрямовано на довгострокове зміцнення військового потенціалу країни та модернізацію збройних сил України, $682 млн призначено на зброю для партнерів США НАТО на східному фланзі. Також пакет включає 50 БМП Bradley з 500 протитанковими ракетами, 100 бронетранспортерів M113, міномети, артилерійські системи, ракети RIM-7 для ППО, ППО Patriot, прилади нічного бачення, оптику та багато іншого.

Світлина з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *