Адміністрація президента Джо Байдена оголосила про нові «захисні механізми», покликані забезпечити належне функціонування ринків торгівлі вуглецевими квотами. Представники уряду США викладають перші загальні керівні принципи роботи «високоінтегрованих» вуглецевих ринків, що мають розвіяти недовіру до системи, яку критики називають «зеленим шахрайством».
Як заявила міністр фінансів Джанет Єллен, ці принципи «спрямовані на забезпечення цілісності в трьох ключових сферах: квоти з боку пропозиції мають бути прив’язані до реальних скорочень або поглинань викидів; з боку попиту необхідно гарантувати корпоративну підзвітність процесу скорочення викидів, а цілісність ринку має підтримуватися завдяки вищій прозорості та спрощенню».
Корпорації та цілі країни можуть компенсувати свої викиди парникових газів, купуючи «вуглецеві кредити», які отримують за скорочення викидів CO2 в інших, часто тих, що розвиваються, державах. Наразі обсяг вуглецевого ринку становить близько 2 мільярдів доларів на рік. Однак останнім часом бізнес-схеми, залучені на цьому ринку, зазнають серйозної критики. Дослідження показують, що заяви про скорочення викидів у рамках таких схем часто сильно завищені або їх зовсім немає.
Екоактивісти стверджують, що купівля кредитів фактично дає корпораціям дозвіл продовжувати забруднювати довкілля. «Наразі не існує даних, які б прозоро показували, скільки коштів від торгівлі квотами спрямовується на боротьбу зі зміною клімату, а скільки осідає в кишенях глобальних посередників і консультантів», – наголошує Жиль Дюфрасне з організації Carbon Market Watch.
Нещодавній науковий огляд показав, що ринкові підходи до збереження лісів, включно з вуглецевими квотами та схемами сертифікації «без вирубки лісів», загалом не змогли захистити дерева чи зменшити бідність.
Торік на кліматичних переговорах COP28 ООН у Дубаї не вдалося узгодити єдиний звід глобальних правил, що регулюють вуглецеві ринки, через що країнам довелося розробляти власні дво- та багатосторонні рекомендації. На думку критиків, це створює ще одну потенційну платформу для «зеленого шахрайства».
Поява керівних принципів, детально викладених у 12-сторінковій програмній заяві адміністрації Байдена, є важливим сигналом підтримки системи торгівлі вуглецевими квотами з боку уряду США, стверджує Нет Кьогейн із Центру кліматичних та енергетичних рішень.
«Наразі проблема не в тому, що всі вуглецеві кредити погані. Насправді, деякі з них дуже хороші, але частину дійсно складно відрізнити від поганих», – зауважив він.
Саме на це й спрямовані рекомендації адміністрації – сприяти порозумінню щодо того, який має бути належний вуглецевий кредит, додав експерт. Відповідальність за це покладатиметься на ринкові сили й виходитиме від компаній, зацікавлених в отриманні високоякісних квот, аби уникнути громадського несприйняття.
«Йдеться про зміцнення довіри, щоб ефективніше використовувати цей інструмент, – наголосив радник Білого дому з кліматичних питань Алі Заіді. – Через чотири роки настане визначальне десятиліття для кліматичних дій, і ми не можемо відмовлятися від будь-яких інструментів, які допоможуть нам рухатися швидше».
Джерело: Voice of America
Читати також:
У США інвестують $7 млрд у виробництво «чистого» водню
Білий дім виділить понад мільярд доларів на заводи з очищення атмосфери
Cвітлина з відкритих джерел