
Після кількох тижнів переговорів Палата представників та Сенат домовилися про підвищення межі держборгу США, який перевищив колишню планку ще у січні. Це дозволить уникнути дефолту, який загрожував уже за кілька днів.
Про це повідомляє пресслужба Білого дому.
Як відзначив лідер США, досягнення угоди зі спікером Палати представників Конгресу США щодо межі державного боргу є важливим кроком, який скоротить витрати та захистить критично важливі програми для працівників, а також продовжить розвивати економіку й дозволить уникнути дефолту.

Що таке ліміт держборгу? У США постійно зростає дефіцит бюджету, лише у 2022 році він оцінювався у $1,38 трлн. Щоб Штати могли покривати свої витрати, вони мають щоразу позичати величезні суми грошей. Однак ще на початку ХХ століття в Америці була законодавчо обмежена сума, яку федеральний уряд міг позичати, – так званий ліміт держборгу.
Коли США досягли ліміту держборгу? Іноді Конгрес США голосує за підвищення стелі держборгу, щоб мати можливість позичати більше коштів. Цьогорічний ліміт – $31,4 трлн. Штати досягли його ще 19 січня 2023 року, відтоді більше позичати вони не могли.
Звідки США знайшли гроші, щоби протриматися до літа? Щоб якось уникнути дефолту, американський Мінфін вжив узимку «надзвичайні заходи» – призупинив реінвестування до Пенсійного фонду, Фонду непрацездатності та Фонду медичної допомоги для пенсіонерів поштової служби. Ці короткострокові заходи дозволили Штатам знайти кошти, щоб сплачувати свої рахунки до початку літа. Тим часом Білий дім намагався весь цей час домовитись із Конгресом США, щоб депутати дозволили позичати більше грошей, збільшивши ліміт держборгу.

Чому Конгрес не хотів підвищувати ліміт держборгу? Заважали політичні суперечності між гілками влади. Нижню палату Конгресу США контролюють республіканці, тоді як президент – демократ. Республіканці були згодні збільшити ліміт держборгу, якби адміністрація Байдена скоротила свої витрати на 4,8 трлн доларів. Але тоді Байдену довелося б скасувати своє рішення списати студентські позики, зробити податки на купівлю електромобілів та встановлення сонячних панелей, а також ухвалити інші непопулярні рішення, які б вплинули на його шанси на переобрання.
Чи відбувалося таке раніше? Така ж ситуація склалася у 2011 році, лише тоді партіям вдалося дійти згоди лише за кілька годин до крайнього терміну. І через це кредитний рейтинг США було знижено.
Для більшості країн світу угода між Білим домом та Конгресом стала гарною новиною
Понад 60% всіх світових платежів здійснюється в доларах США, це основна резервна валюта світу. Тому якщо погано Штатам, то погано всім. Світова економіка і так зараз перебуває в стані великої невизначеності через рецесію, що насувається, складної геополітичної обстановки і поки високої інфляції, а тут ще загроза дефолту. У разі справжнього дефолту США наслідки могли б бути дуже серйозними для всього світу – економічна криза, зниження цін на акції та інші активи, у тому числі нафту та інші сировинні товари, що в свою чергу позначилося б на курсі валют.
«Угода є компромісом, а це означає, що не всі отримують те, що хочуть. Така відповідальність управління. Ця угода є гарною новиною для американського народу, бо вона запобігає тому, що могло б стати катастрофічним дефолтом і призвести до економічного спаду, спустошення пенсійних рахунків та втрати мільйонів робочих місць», — додав Байден.
«Після кількох тижнів переговорів ми дійшли принципової угоди. У нас ще багато роботи, але я вважаю, що ця угода гідна американського народу», — написав Маккартні у Twitter.
Чому у США такий великий держборг?
Світовий банк вважає, що держборг будь-якої країни є проблемним, якщо він дорівнює 77% річного ВВП держави. Проте держборг США на даний момент перевищує 120%. Тим не менш, для цієї країни це зовсім не проблема, тому що при необхідності Федеральна резервна служба США (ФРС), яка виконує функції центрального банку, завжди може надрукувати ще купюри, щоб викупити боргові зобов’язання.
У кого США позичає гроші? Найменшу частину (близько $7 трлн) в урядових агентств – різних пенсійних та соціальних фондів. Більшість держборгу США (приблизно $25 трлн) сформована заборгованістю перед ФРС, корпораціями, приватними особами та іноземними державами, наприклад, Японією та Китаєм. Потрібно розуміти, що держборг США — це найнадійніший борг, який тільки можливий. Довіра до нього — це довіра до найпотужнішої економіки на планеті, яка домінує останні півстоліття. Вся техногенна цивілізація, в якій ми живемо, була створена завдяки американським компаніям. Якщо не трапиться якихось катастрофічних подій, то долар залишиться головною валютою світу, доки не прийде якийсь новий гравець, який не запропонує щось краще, а поки що багато країн інвестують в американські облігації, бо впевнені, що не втратить так свої кошти.
Нинішні суперечки навколо межі держборгу США розпочалися 4 роки тому. Країна кілька разів опинялася на межі дефолту, але республіканці та демократи завжди домовлялися практично в останній момент. У серпні 2019-го Конгрес скасував ліміт держборгу на 2 роки. До заморозки він дорівнював $22 трлн. Уряду дозволили позичати стільки, скільки потрібно, щоб покрити дефіцит бюджету та виконувати зобов’язання.

У червні 2021-го глава Мінфіну США Джанет Єллен попередила уряд, що якщо вони не продовжать заморожування і не підвищать межу, то до осені країна зіткнеться з дефолтом. У держави не залишиться коштів для нарахування соцдопомог, покриття медстрахування та виконання інших зобов’язань. Також неможливо буде обслуговувати раніше випущені скарбничі облігації, виплачувати купони власникам паперів і вчасно погашати випуски за номіналом.
Торішнього серпня того ж року термін заморозки закінчився. До колишнього рівня $22 трлн додали накопичену за 2 роки заборгованість, у зв’язку з чим межа склала $28,5 трлн. Проте, дефіцит бюджету та зобов’язання держави продовжували зростати. У листопаді 2021 року Єллен знову попередила Конгрес про можливий дефолт, якщо республіканці та демократи не дійдуть консенсусу щодо бюджету. У грудні ліміт держборгу збільшили до $31,384 трлн. Але вже в середині січня 2023 року держборг перевищив цю позначку. Після цього Мінфін перейшов у режим жорсткої економії та призупинив внески до державних пенсійних та соціальних фондів. Зараз відомство покриває витрати держави коштом податків і резервів, що надходять.
New York Times писав, що на кінець квітня Скарбниця мала готівку в розмірі близько $300 млрд.
Витрати бюджету за перші 7 місяців поточного фінансового року (триває в США з 1 жовтня по 30 вересня), тобто, по квітень, становили $3,6 трлн, відсоткові виплати за держборгом – $460,3 млрд (зростання на 31% з жовтня з-за підвищення ставок Федеральною резервною системою). Надходження до скарбниці при цьому скоротилися на 10% і становили $2,7 трлн. Бюджетний дефіцит рік до року зріс у 2,6 раза, до $924,5 млрд. Бюджет США вже з 2001 року є дефіцитним, у зв’язку з цим уряду країни вкрай необхідні позикові гроші.
З січня цього року Сенат та палата представників США намагалися домовитися про межу держборгу. Президент Джо Байден та Єллен, які представляють демократів, закликали Конгрес збільшити ліміт без будь-яких умов. Водночас республіканці вимагали скоротити бюджетні витрати. У відповідь президент пригрозив накладенням вето на будь-який план економії, що означало б швидкий дефолт.
У квітні палата представників схвалила законопроєкт, який дозволить підвищити граничний рівень держборгу на $1,5 трлн в обмін на скорочення бюджетних видатків на $4,5 трлн. Але в Сенаті, де демократи становлять більшість, відмовилися підтримати цю пропозицію.
На початку травня Єллен попереджала, що дефолт може настати до 1 червня, якщо республіканці та демократи не домовляться. У середині травня речник палати представників США Кевін Маккарті заявляв, що настав час «зупинити» переговори, а Білий дім визнав наявність «серйозних розбіжностей». Наприкінці травня Єллен назвала «точним крайнім терміном дефолту» 5 червня.
За оцінками Moody’s Analytics, у разі дефолту в США можуть виникнути наслідки, які можна порівняти з кризою 2008 року. ВВП країни скоротиться на 4% і мільйони людей втратять роботу. Зростання світової економіки теж сповільниться, попит на сировину стрімко падатиме. Дефолт США може також спровокувати боргові кризи у проблемних країнах.

Попри «серйозні розбіжності», у суботу, 27 травня, Байден та Маккартні після кількох безрезультатних зустрічей досягли угоди щодо межі держборгу країни. Маккартні у Twitter написав, що після кількох місяців відмови Байдена від ведення переговорів було прийнято рішення, «гідне американського народу». Президент США, своєю чергою, заявив, що угода про держборг дозволить уникнути «катастрофічного дефолту». Він наголосив, що цей крок дозволить скоротити бюджетні витрати та розвивати економіку.
Крім того, документ відображає ключові пріоритети та законодавчі досягнення демократів у Конгресі. Подробиці угоди наразі невідомі. За словами Байдена, вона є компромісом, тому «не всі отримають те, чого хочуть». Палата представників має намір проголосувати щодо цього питання у середу, 31 травня.
ЗМІ з посиланням на джерела писали, що було досягнуто домовленості про збереження бюджетних видатків у 2024 році, не пов’язаних з обороною, на рівні 2023-го, а 2025-го – збільшенні їх на 1%. Спочатку республіканці настояли на скороченні бюджетних видатків та перегляді соціальних програм. Також планується, що учасники переговорів встановлять межу державного боргу на кілька років, а не десятиліття, як хотіли республіканці, — повідомляв Market Watch.
Читати також:
Світ готують до впровадження цифрового долара
Нас чекає швидкий крах долара?
Світлина з відкритих джерел
2 thoughts on “США запобігли дефолту: як розвивалася епопея навколо межі держборгу”