США запровадили спеціальний статус для українців: «тимчасово захищені»

Влада США поширила статус «тимчасово захищених» на всіх українських громадян, які перебували в США станом на 11 квітня.

Статус офіційно набув чинності з 19 квітня і діятиме протягом півтора року (18 місяців), раніше планувалося надати статус лише тим українським громадянам, які перебували у США станом на 1 березня. Однак, це позбавляло перспективи легалізації багатьох українців, які «просочилися» в Америку у березні та на початку квітня – в основному через мексиканський кордон. В останній момент американська адміністрація пом’якшила вимоги й включила до нової норми «біженців» останнього місяця.

Таким чином, під цей статус, за даними американської влади, підпаде близько 70 000 українців.

Статус «тимчасово захищеного» (від депортації — авт.) дає можливість іноземцю в США протягом певного періоду легально перебувати в країні та клопотати про дозвіл на працевлаштування, якщо цього вимагають обставини.

Нагадаємо, що хоча адміністрація Байдена заявляла про готовність прийняти 100 000 українських біженців, насправді цей процес триває досить довго.

За даними американського інформагентства «Рейтер», у січні-лютому, коли війна тільки назрівала, США прийняли 514 українських біженців, а у березні, коли війна вже йшла – лише 12 (за офіційною програмою прийому біженців з оформленням в інших країнах). Ще близько 3000 українців, які «перебували в скрутному становищі», за цей час впустили через кордон із Мексикою. На цей момент у Тіхуані сидять на валізах ще близько 2500 українців, які бажають потрапити до США. Зазначимо, що на мексиканському кордоні зібралися не лише українці, а й безліч росіян, які поїхали якомога далі від путінського режиму і бажають потрапити до США.

Така мала кількість біженців, які потрапили до США безпосередньо з України, пояснюється цілком прозовими причинами – американською бюрократією. Люди, які починали «біженське» оформлення в американському консульстві в Україні, просто не могли чекати по кілька тижнів, поки йде оформлення, і виїжджали з країни до інших місць, через що процедура автоматично переривалася.

Адвокати та конгресмени просили Білий дім прискорити обробку заявок, але там все «спихали» на попереднього президента, Дональда Трампа – той скоротив програму прийому біженців до 15 000 осіб на рік, через що персонал було скорочено, а обробка заявок подовжилася в часі. Попри те, що Трамп уже півтора року як не президент, його спадщина, за словами адміністрації Байдена, не дозволяє організувати прискорений розгляд заявок.

Так чи інакше, у США, як і в Ізраїлі, не поспішають надавати українцям біженського статусу. Формально це має під собою підстави – біженцями, згідно з міжнародною конвенцією, вважаються ті, хто безпосередньо утік із зони конфлікту, а не ті, хто проїхав через кілька безпечних країн у пошуках найкращого варіанту. Тому в далеких (як географічно, так і політично) від східноєвропейських реалій країнах вважають за краще відокремлюватися «гуманітарним мінімумом», надаючи українцям статус «тимчасово легалізованих» на обмежений період. В оточенні Байдена це доводили тим, що більшість українців «напевно вирушать до Європи на час конфлікту».

Європейські країни справді виявилися саме тим притулком, який стає першим для людей, які залишають українську територію, і вони, згідно з конвенцією, повинні розглядати українців саме як біженців.



Світлина: стокове фото з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

2 thoughts on “США запровадили спеціальний статус для українців: «тимчасово захищені»

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *