Верховний суд штату Алабама ухвалив рішення вважати заморожені ембріони дітьми, що викликало шок та розгубленість у мешканців штату. Великі клініки припинили надавати послуги лікування безпліддя, а майбутні батьки почали з’ясовувати, що буде далі.
У США вже тривалий час точаться дебати щодо медичного втручання у процес народження дітей, зокрема через протидію абортам з боку християнських організацій. Рішення суду в Алабамі розкололо християн і спровокувало нову хвилю суперечок про роль теології у законотворенні.
Вплив на пацієнтів із безпліддям
32-річна Маргарет Бойс протягом 10 місяців приймала препарати від безпліддя. За кілька днів до її першої зустрічі з лікарем для проведення екстракорпорального запліднення (ЕКЗ), рішення Верховного суду штату Алабама раптово знищило її надії.
Постанова змусила багато клінік із лікування безпліддя призупинити свою роботу. Маргарет залишилося щодня звертатися за втіхою до Біблії.
У неї та її чоловіка вже є маленький син, але вдруге завагітніти у неї не виходить. Вона мріє про велику сім’ю. Рішення суду додало зайвих тривог тим, кому й так важко.
Маргарет — набожна християнка, і їй важко зрозуміти це рішення з огляду на біблійне вчення «Плодіться і розмножуйтеся».
ЕКЗ — складна і тривала процедура запліднення яйцеклітин жінки спермою в лабораторії. Потім отриманий ембріон переноситься в матку жінки, де може настати вагітність.
В рамках ЕКЗ ембріони часто заморожують або знищують. Суд Алабами вирішив, що теперішній закон про неправомірну смерть неповнолітнього поширюється не лише на зародки в утробі матері, але і на ембріони у лабораторії чи сховищі.
Хоча рішення безпосередньо не забороняє ЕКЗ, клініки та медики опинилися у підвішеному стані, побоюючись судового переслідування. Багато хто з пацієнтів у паніці телефонують до клінік, намагаються перевезти ембріони за межі Алабами.
Релігійні мотиви судового рішення
Більшість суддів Верховного суду обґрунтували своє рішення вимогами закону, але голова суду Том Паркер кілька разів послався на Святе Письмо, мотивуючи його богословськими міркуваннями про святість життя.
Деяких противників абортів надихнуло таке застосування Біблії для обґрунтування судового рішення. Але для Маргарет це викликає здивування. Вона не визнає аборти, але важко сприймає заморожений ембріон як живу людину.
Законодавчі ініціативи
Поки що незрозуміло, чи вплине рішення суду Алабами на інші штати. У десятці штатів ініційовані законопроєкти про правовий статус плода, що закріплюють ідею про початок життя з моменту запліднення. Але ці законопроєкти не пов’язують це з контекстом ЕКЗ.
Очікується, що у палаті представників Алабами демократи запропонують свій законопроєкт для фактичного призупинення дії постанови суду і відновлення лікування безпліддя. Республіканцям доведеться знайти компроміс між прихильниками та противниками обмежень ЕКЗ серед свого електорату.
Маргарет молиться, щоб законодавці знайшли рішення. «Я досить скритна людина. Але якщо хтось дізнався б, що я надсилаю листи всім конгресменам і сенаторам, думаю, вони були б шоковані, — каже вона. — Але мене це дуже завело. Тепер я тільки про це й думаю”.
За матеріалами видання BBC
Читати також:
У США народилися близнюки із заморожених 30 років тому ембріонів
ВООЗ: кожна шоста у світі людина безплідна
Світлина з відкритих джерел