Територіальні амбіції Трампа: від Гренландії до Панамського каналу

Новообраний президент США Дональд Трамп спричинив міжнародний скандал, заявивши про можливість застосування військової сили для встановлення контролю над Гренландією та Панамським каналом. Ця заява, зроблена під час прес-конференції в Мар-а-Лаго, викликала різку реакцію одразу кількох країн.

Претензії на Канаду

Трамп запропонував Канаді стати 51-м штатом США, аргументуючи це торговельними дефіцитами та необхідністю субсидій для канадської економіки. Він пообіцяв запровадити 25-відсоткові мита на канадський імпорт у перший же день свого президентства.

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо різко відкинув цю пропозицію, заявивши, що його країна «в жодному разі» не стане частиною США. Міністр закордонних справ Канади Мелані Жолі підкреслила силу канадської економіки та рішучість країни протистояти загрозам.

Конфлікт навколо Гренландії

Особливу увагу привернула заява Трампа щодо Гренландії, яку він назвав «абсолютною необхідністю» для США. Прем’єр-міністр Гренландії Муте Егеде відповів категоричною відмовою: «Гренландія — наша. Ми не продаємося і ніколи не будемо продаватися».

Данія, до складу якої входить Гренландія, відреагувала посиленням оборонного бюджету острова. Король Фредерік X публічно підтвердив єдність королівства «до самої Гренландії» та навіть змінив державний герб, щоб підкреслити значущість автономії.

Панамський канал під прицілом

Щодо Панамського каналу Трамп звинуватив Панаму у встановленні «сміхотворно високих» тарифів та висловив занепокоєння можливістю китайського контролю над стратегічною водною артерією. Президент Панами Хосе Рауль Муліно твердо заявив, що «кожен квадратний метр Панамського каналу належить Панамі і надалі належатиме їй».

Міжнародна реакція

Заяви Трампа викликали занепокоєння європейських лідерів. Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро підкреслив, що ЄС не дозволить нікому загрожувати своїм суверенним кордонам. Представники європейської дипломатії наголосили на важливості поваги до суверенітету країн-членів ЄС.

Позиція щодо України

У контексті російсько-українського конфлікту Трамп висловив розуміння позиції Росії щодо розширення НАТО, стверджуючи, що війни можна було б уникнути за його президентства. Він заявив про намір зустрітися з Володимиром Путіним після інавгурації та висловив впевненість у можливості досягнення перемир’я протягом півроку.

Джерело: ВВС

Читати також:

Трамп змінює риторику: замість «миру за добу» обіцяє врегулювати російсько-український конфлікт за пів року

Гренландія знову у фокусі: син новообраного президента США планує візит на острів

Світлина згенерована за допомогою ШІ

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *