The Wall Street Journal: у РФ продовжують надходити підсанкційні товари з ЄС та США

Колишні радянські республіки стали центром постачання в Росію товарів подвійного призначення з Європи та США.

Західні товари продовжують надходити до Росії через колишні радянські республіки, — пише WSJ. Європейські чиновники визнали, що цей торговий маршрут є ознакою «економічного успіху» Кремля в обході санкцій.

За заявами західних чиновників і згідно з даними, зібраними The Wall Street Journal, група колишніх радянських республік перетворилася на великий перевалочний пункт для американських і європейських комп’ютерних чіпів, лазерних приладів та іншої продукції цивільного і військового призначення, що йде в Росію.

У 2022 році різко виріс експорт у сусідні з Росією країни товарів подвійного призначення із США та ЄС. Як показує аналіз торгових даних ООН, також збільшився обсяг поставок даної продукції з цих країн до Росії, найчастіше в аналогічних кількостях. Все говорить про те, що Кремль продовжує отримувати найважливіші західні товари в обхід американських та європейських санкцій, щоб мінімізувати їх збитки російській економіці та ВПК.

Загалом експорт товарів із США та ЄС до Вірменії, Грузії, Киргизії, Узбекистану та Казахстану зріс минулого року до 24,3 мільярда з 14,6 мільярда доларів у 2021-му. А вони, своєю чергою, наростили сукупний експорт до Росії майже 15 мільярдів доларів.

На думку європейських чиновників, цей торговий маршрут, що швидко розвивається, який аналітики Європейського банку реконструкції та розвитку називають «євразійською розв’язкою», є ознакою успіху Росії у пошуку нових способів придбання потрібних товарів, попри західні санкції. А російські компанії таким чином заявляють про можливість купувати підсанкційну продукцію. Наприклад, Imex-Expert пропонує «імпортувати санкційні товари з Європи, Америки до Росії через Казахстан». На сайті компанії навіть значиться: «100% обхід санкцій», але на прохання прокоментувати ситуацію її представники не відповіли.

Аналіз статистики виявляє значний обсяг торгівлі товарами подвійного призначення. Наприклад, за даними ООН, минулого року США та ЄС експортували до Вірменії інтегральних схем на суму понад 8,5 мільйона доларів, що у понад 16 разів перевищує показник 2021 року (530 тисяч доларів). Водночас експорт мікросхем з Вірменії до Росії підскочив із менш ніж двох тисяч доларів до 13 мільйонів доларів. Аналогічна картина складається із західних поставок до Киргизії лазерних приладів, а в Узбекистан — вимірювальних, включаючи інструменти для перевірки напруги та потужності. І обидві країни демонструють зростання експорту цих товарів до РФ.

Вашингтон та Брюссель заборонили продаж різної продукції Росії після вторгнення РФ на Україну в лютому 2022 року. Обсяг торгівлі РФ з колишніми радянськими республіками хоч і невеликий у порівнянні з її торгівлею з Китаєм, який став основним постачальником та економічною опорою Москви, але забезпечив новий торговий маршрут та доступ до західних технологій. На думку експертів, це має вирішальне значення для подальшого ведення росіянами війни в Україні через обмеженість можливостей щодо заміни західних компонентів на власну продукцію.

«Електроніка потрібна скрізь, починаючи з виробництва літаків і крилатих ракет і закінчуючи системами командування, управління та зв’язку в бронетехніці та танках», — говорить Павло Лузін, експерт з російської зовнішньої та оборонної політики, політолог, запрошений науковий співробітник Школи Флетчера при Університеті Тафт США).

Сара Стюарт, головний виконавчий директор центру Silverado Policy Accelerator у Вашингтоні, що аналізує дані з торгівлі з Росією, заявила, що обсяги, що проходять через низку країн, «в сукупності роблять значний внесок» у зусилля Москви з отримання іноземних технологій. «Безперервний доступ Росії до цих товарів, включаючи іноземні бренди, зі зміненим маршрутом, яким інакше було б заборонено прямий експорт до Росії, швидше підживлює, ніж підриває військові зусилля Росії», — зазначила вона.

Представники урядів Казахстану, Узбекистану, Киргизії та Грузії прохання про коментарі проігнорували. А в уряді Вірменії заявили, що країна «не залучена до будь-яких процесів чи дій, спрямованих на обхід санкцій ЄС чи США». За їхніми словами, вірменська митниця посилила контроль за санкційними товарами, а влада країни обговорила це питання зі США.

В останньому запропонованому пакеті санкцій Єврокомісія вперше рекомендувала запровадити обмеження проти регіональних компаній, включаючи дві з Узбекистану та одну з Вірменії, за постачання продукції подвійного призначення до Росії. Під час візиту до Казахстану наприкінці лютого держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Вашингтон «дуже уважно стежить за дотриманням санкцій», зокрема, центральноазіатськими партнерами.

За словами чиновників із Центральної Азії, дотримання санкцій ускладнюється членством Казахстану, Вірменії та Киргизії в очолюваному Росією Євразійському економічному союзі, який усуває багато митних кордонів між країнами-учасницями. З початку війни в Україні ЄС заборонив продаж до Росії товарів, які становили близько половини довоєнного експорту, а також імпорт приблизно 70% закупівель блоку. Компанії, які сприяють розвитку торгівлі західними товарами через треті країни, пропонують свої послуги Росії.

Минулого року Москва легалізувала так званий паралельний імпорт, дозволивши імпортерам законно ввозити продукцію через треті країни без згоди виробників.

Наприклад, московська компанія StandardGroup прямо на вебсайті описує процес закупівлі товарів зі США та Європи своєю дочірньою компанією у Вірменії. Після прибуття їх відправляють на митний контроль та стягують податок на додану вартість, а потім за рублі продають російському підприємству та відправляють до Росії. На запит про коментарі компанія не відповіла. Як приклад Standard Group повідомляє, що може через Вірменію доставити до російського чорноморського порту Новоросійськ 400-кілограмовий компресор зі США вартістю $13 900. Послуги митного брокера коштують $770, а доставка до Москви — $30 000.

Також різко зріс експорт через колишні радянські республіки побутових предметів західного виробництва. Минулого року після стрибка імпорту пральних машин із ЄС експорт побутової техніки з Узбекистану до Росії підскочив до $10,6 млн із $90 000 роком раніше. Незрозуміло, чи порушують західні продавці та покупці у цих країнах санкції: американські та європейські компанії нічого не продають російським компаніям безпосередньо, і жодна з перерахованих країн Центральної Азії та Кавказу не приєднувалася до їхніх санкцій.

Західні чиновники поспішають закрити цю лазівку. У рамках 11-го пакету антиросійських рестрикцій ЄС запропонував встановити відповідні режими для заборони експорту певних товарів до країн, що не входять до ЄС, а також компанії, які, як вважається, допомагають Росії оминати обмеження.

Високопоставлені представники США, Великобританії та ЄС нещодавно відвідували Узбекистан, Киргизію та Казахстан, щоб натиснути на їхні уряди з метою припинення торгових схем, які, на їхню думку, допомагають Росії обходити санкції. “Дуже підозріло, що після посилення санкцій раптово збільшився експорт цих продуктів до Центральної Азії та Кавказу, — сказала Беата Яворчик (Beata Javorcik), головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку.

За підрахунками ЄБРР, на частку цієї “окільної торгівлі” припадає близько 5% скорочення експорту зі США та Європи до Росії після початку війни в Україні. Але в контексті низки товарів, включаючи комп’ютери, збільшення експорту з ЄС та Великобританії до Вірменії, Киргизії та Казахстану виявилося більше зниження прямих продажів до Росії.

Виступаючи минулого місяця перед журналістами, спецпредставник ЄС щодо санкцій Девід О’Салліван (David O’Sullivan) назвав першочерговим завданням роботу з тими країнами, де можливий обхід російських санкцій, включаючи країни Центральної Азії. Більш жорсткі заходи проти них розглядатимуться лише у разі відсутності відповідних кроків у майбутньому. “Ми дуже шанобливо ставимося до їхнього суверенітету та автономії, – сказав він. — І просто наголошуємо на тому, щоб їхня територія не використовувалася для обходу санкцій”.

Читати також:

Торгівля із США приносити Росії понад $1 млрд на місяць усупереч санкціям, – Associated Press

Сполучені Штати ввели нові санкції проти російських політиків та бізнесменів

Америка продовжує посилювати санкції проти Росії та Білорусі – конфіскують яхти, будинки та літаки в олігархів 

Президенти США та України обговорили допомогу Україні та санкції проти РФ

Байден продовжив надзвичайний стан США щодо Росії

Мінфін США зацікавився Райффайзенбанком

США відзвітували: за час війни у ​​російської еліти вилучено десятки мільярдів доларів

CNN: російські нафтові танкери зникають із радарів

Світлина з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

2 thoughts on “The Wall Street Journal: у РФ продовжують надходити підсанкційні товари з ЄС та США

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *