Каліфорнійські вчені виявили в крові 97% вагітних «вічні хімікати» пластику. Це створює підвищений ризик для здоров’я матерів та їхніх дітей.
Як стверджують експерти з Каліфорнійського університету, більшість зразків містили тип PFAS, що використовуються у виробництві пластику.
У дослідження взяли участь 302 вагітні жінки, лікарі взяли аналіз у мам із пуповинної крові. У більшості було знайдено аномальні жирні кислоти та хімічні речовини, які зустрічаються у виробництві ліків, пластмаси та пестицидів. Вчені додали, що необхідно продовжити дослідження та визначити, наскільки сильно хімікати шкодять здоров’ю», — пише Guardian.
Професор і директор програми з репродуктивного здоров’я та навколишнього середовища Каліфорнійського університету в Сан-Франциско (UCSF) Трейсі Вудрафф зазначає:
«Необхідно ретельно дослідити роль хімічних речовин у стані вагітності, материнства та у сфері охорони здоров’я. Ми піддаємося впливу сотень хімічних речовин, і дослідження допомагає краще зрозуміти, який вплив вони мають на наше здоров’я».
У крові 302 вагітних учасниць дослідження, а також у пуповинній крові їхніх дітей було виявлено численні шкідливі хімічні речовини, включаючи пер- та поліфторалкільні речовини (PFAS). Щонайменше 97% зразків крові містили один із видів PFAS, відомий як PFOS, який вже давно асоціюється з численними серйозними проблемами зі здоров’ям, включаючи вроджені дефекти.
Свіжа наявність PFOS у зразках крові матерів є скандалом, оскільки Агентство з охорони навколишнього середовища США понад 23 роки тому уклало угоду з компанією 3M, яка виробляє PFOS, про поступову відмову від його використання.
Серед інших хімічних речовин, виявлених у більшості вагітних жінок, були аномальні жирні кислоти та інші хімічні речовини, що використовуються для пестицидів, деяких лікарських препаратів і пластмас.
За словами дослідників, багато хімічних речовин, виявлених у крові матері, пов’язані з підвищеним ризиком розвитку гестаційного діабету, рівень якого в США постійно зростає; прееклампсії — серйозного та іноді смертельно небезпечного ускладнення вагітності; а також гіпертонії, пов’язаної із вагітністю.
Виявлені довголанцюгові жирні кислоти раніше були зафіксовані тільки у людей, які страждають на синдром Рейє — серйозне захворювання, що викликає набряк печінки й мозку, — але не у здорових людей, — відзначають дослідники.
За словами Джесіки Троубридж, ще одного автора дослідження, ці специфічні типи жирних кислот викликають особливе занепокоєння, оскільки мало що відомо про їхній вплив на здоров’я людини, і до того ж вони використовуються при виробництві пластмас.
У найвищий рівень материнської смертності серед розвинених країн світу в період з 1999 до 2019 року рівень материнської смертності в США подвоївся, причому найбільша смертність спостерігається серед темношкірих матерів.
Існує понад 12 000 типів хімічних речовин PFAS, які називають «вічними хімікатами», оскільки вони не розпадаються природним чином і зберігаються не лише у навколишньому середовищі, а й в організмі тварин та людей.
PFAS пов’язують із такими проблемами зі здоров’ям, як рак, зниження фертильності та захворювання нирок. Ці хімічні речовини, що використовуються для виробництва багатьох популярних споживчих товарів, можуть просочуватися в питну воду з промислових об’єктів, очисних споруд, звалищ.
Влада США запропонувала національні стандарти питної води для шести типів PFAS, а Агентство з охорони навколишнього середовища оголосило про створення нової структури, спрямованої на запобігання появі на ринку деяких нових хімічних речовин PFAS.
Наприкінці березня 2022 р. у крові людини вперше було виявлено мікропластик.
Тривожне відкриття зробили вчені Амстердамського університету. При цьому штучні частинки (деякі — розміром всього 0,0007 мм) виявились у 77% піддослідних — пластик містився в крові 17 із 22 донорів. Показники в окремих людей сильно відрізнялися, але середня концентрація мікропластику становила 1,6 мікрограма на кожний мілілітр крові. Варто зазначити, що всі анонімні учасники проведеного дослідження абсолютно здорові дорослі люди.
«Пластикова» кров. Що саме виявили у складі крові випробуваних?
- У 50% зразках знайшли ПЕТ-пластик (поліетилентерефталат) – з нього зазвичай виготовляють пляшки для напоїв.
- Третина проб містила полістирол — речовина, з якої виготовляють упаковування різних продуктів.
- Зустрілися вченим у крові та інші «варіації» стиролу, з яких виготовляють деталі автомобілів та килими.
- А у чверті аналізів виявився поліетилен — відома всім «першооснова» пластикових пакетів.
Щоб забезпечити чистоту експерименту, дослідники використовували для збору проб сталеві голки шприців і скляні трубки — так що пластик точно не міг проникнути в зразки із зовнішнього середовища.
Особливо турбує вчених, що маленькі діти в цілому виявляються більш схильними до пластикового «зараження». Так, попередня робота цих фахівців показала, що діти, яких годують із пластикових пляшечок, проковтують мільйони частинок мікропластику на день.
1998 року у США проблему впливу пластику вивчали на пацієнтах, хворих на рак легенів. У більш ніж 100 зразках виявили пластик та рослинні волокна (бавовна). У 97% зразків ракових тканин було виявлено волокна, а 83% зразків неракових тканин були забруднення.
Згідно з прогнозами, до 2040 р. пластикових відходів, що скидаються в океан, стане вдвічі більше. На додачу до всього, мікропластик дістався і нашої крові.
Читати також:
За час пандемії людство виробило близько 8 мільйонів тонн пластикових відходів
Представник ООН: війна в Україні завдає величезних збитків екології
Не можна пити, рибалити й навіть купатися: майже половина водойм у США сильно забруднені
Головне агентство з питань клімату США: світ на порозі катастрофи
Випадки народження дітей із патологіями мозку через коронавірус виявили в США
Світлина з відкритих джерел
1 thought на “У США у крові вагітних жінок знайшли… пластик”