
Завжди вважалося, що захворюваність на рак молочної залози у жінок молодше 40 років низька — лише близько 25 випадків на 100 000 жінок (дані 2019 року), — пише видання The Washington Post. Але в останні роки статистика змінилася.
Для порівняння: 229 випадків на 100 000 жінок у віковій групі від 40 до 64 років та 462 на 100 000 у жінок від 65 до 74 років.
Але дослідження, опубліковане науковим журналом JAMA Network Open, показало, що кількість випадків раку зростає серед молодих американців. Так, з 2010 до 2019 року кількість таких діагнозів серед людей віком від 30 до 39 років збільшилася на 19,4 відсотка. Серед осіб віком від 20 до 29 років зростання склало 5,3 відсотка.
Найбільше випадків припадає на рак молочної залози у молодих жінок
За даними Американського онкологічного товариства, серед жінок віком до 40 років цей показник щорічно збільшувався приблизно на 3 відсотки, починаючи з 2000 року.
На думку Дебри Монтіччоло, мамолога з медичного центру Дартмут-Хічкок, «американці повинні відмовитися від переконання: «Чорт забирай, ми молоді і з нами цього статися не може».
Але, як зазначає видання, молодим жінкам лікарі США мало радять проводити профілактику із раннього виявлення раку. А скринінгові маммограми рекомендуються лише від 40 років.
В інтерв’ю виданню молоді жінки США з раком молочної залози стверджують, що почуваються знехтуваними лікарями та закликають змінити ситуацію.
Найбільше зростання захворюваності відбулося серед людей віком від 30 до 39 років, в них захворюваність на рак підскочила майже на 20% у період з 2010 по 2019 рік, — згідно з новим дослідженням, опублікованим у JAMA Network Open. Випадки раку з раннім початком у жінок збільшились на 4,4%.
«У нас вже є молодші пацієнти», — сказав HealthDay доктор Джон Річі, завідувач відділення колоректальної хірургії Єврейського медичного центру Лонг-Айленда в Грейт-Нек, Нью-Йорк.

Автори дослідження виявили закономірність — зростанню захворюваності серед молодих людей відповідають певні види раку: наприклад, випадки раку молочної залози збільшилися приблизно на 8% за період дослідження.
Але рак шлунково-кишкового тракту, включаючи рак товстої кишки, червоподібного відростка, жовчних проток і підшлункової залози, збільшився на 15% за 10-річний період дослідження, що робить його раком, що швидко розвивається. Ці нові дані підтверджують результати дослідження, проведеного раніше в березні цього року, яке показало, що показники колоректального раку значно підскочили останніми роками.
«З 1990-х років захворюваність на ранній початок колоректального раку з поправкою на вік у багатьох країнах збільшувалася з загрозливою швидкістю від 2 до 4% на рік, причому найбільш різке зростання спостерігалося в осіб молодше 30 років», — пишуть автори дослідження. Причини недавнього зростання ранніх випадків раку відомі: ожиріння, алкоголь, куріння та малорухливий спосіб життя.
«Різкі зміни у нашому раціоні, такі як підвищене споживання цукру, підсолоджених та жирних напоїв, ось де початки онкології серед молоді», — говорить Хюна Сонг, з Американського онкологічного товариства.
«Очевидно, що це катастрофа для будь-якої людини захворіти на рак грудей. Але мати агресивний рак у молодому віці — особливо руйнівно», — говорить Вільям Дахут, головний науковий співробітник Американського онкологічного товариства.
Чому молодих жінок вчасно не обстежують?
Експерти кажуть, що немає доказів вартісної ефективності чи потенційної користі у рекомендації обов’язкового скринінгу раку грудей для жінок віком до 40 років. Ще однією проблемою є потенційні шкідливі наслідки скринінгу, до яких відносяться психологічний стрес через хибнопозитивні результати і велика доза радіації, що отримується протягом усього життя.
Монтіччоло вважає, що у віці 25 років усі жінки мають пройти оцінку ризику. Ті, які мають підвищений ризик, повинні регулярно проходити обстеження, і всі жінки повинні мати легкий доступ до мамографії та інших діагностичних методів, якщо у них є проблеми та зміни в грудях, — каже лікар.
Експерти стверджують, що немає ясних пояснень тому, чому все більше жінок хворіє на рак грудей у молодшому віці, але існує кілька можливих факторів.
Генетика є відомим фактором ризику раку грудей, але вона, схоже, не є основною причиною цієї тенденції, — говорить Елізабет Су-Бургманн, голова відділення гінекологічної онкології в Північній Каліфорнії Кайзера Перманенте. Більшість жінок, які хворіють на рак грудей у молодому віці, не мають генетичного ризику, каже вона.
Один із можливих факторів, як сказала Су-Бургманн, полягає в тому, що все більше жінок відкладають першу вагітність. Зачаття дитини вперше у віці 35 років і більше є фактором ризику раку грудей. Одна з гіпотез полягає в тому, що після 35 років груди мають більше часу для накопичення аномальних клітин. Зміни, що відбуваються у грудях під час вагітності, можуть прискорити розвиток цих аномальних клітин у рак, каже Су-Бургман.
Щільна структура грудей також є фактором ризику. Ранні менструації та пізня менопауза також впливають, оскільки груди довше піддаються впливу естрогену. Спосіб життя, харчування, вага, вживання алкоголю та екологічні впливи також можуть впливати на ризик розвитку раку грудей.
Раса також може бути фактором: темношкірі жінки найчастіше діагностують в себе рак грудей у молодому віці порівняно з білими жінками. Вони також мають більше шансів бути діагностованими з агресивною формою раку, яка називається потрійним негативним раком грудей. Експерти не знають, чому це відбувається, але говорять про те, що соціально-економічні фактори та вплив забруднення навколишнього середовища можуть відігравати неостанню роль.
Рак грудей часто призводить до великих фінансових витрат для молодих пацієнток, які часто мають низький рівень доходу, мало заощаджень або відсутність страховки взагалі.
Читати також:
Pfizer купує виробника ліків проти раку Seagen за $43 млрд.
Pfizer хоче купити фармкомпанію Global Blood Therapeutics
У першої леді Джилл Байден видалили онкологічні утворення
Джо Байден переніс операцію з видалення онкологічного утворення на шкірі — Reuters
В США дефіцит антибіотиків і дитячих ліків
Перший у світі пацієнт отримав вакцину від раку
В Сполучених Штатах розпочато випробування таблеток від раку
Американці лікуватимуть рак за допомогою вакцини
Світлина з відкритих джерел