Uniting for Ukraine: пільги, підроблений сертифікат Covid – 10 міфів про U4U для українців

U4U або Uniting for Ukraine: пільги, вакцинація, зміна статусу – 10 міфів про гуманітарний пароль для українців: інформація про цей вид тимчасового розміщення на території США нарешті стала більш зрозумілою та чіткою.

  1. Пільги, отримані по U4U, можна брати, вони не вплинуть на імміграцію в США, якщо ви не обдурили владу
  2. Підроблений Covid сертифікат може бути виявлений і тоді вам загрожує депортація
  3. Спонсора не можна змусити платити за будь-які борги бенефіціара на території США
  4. Поміняти цей статус на робочу візу не можна
  5. Щоб залишитися в США після закінчення програми, треба вийти заміж, возз’єднатися з сім’єю або подати на отримання політичного притулку
  6. Ті, хто залишаться у США після двох років, стануть нелегалами
  7. Дозвіл на роботу слід чекати від 6 до 12 місяців, окремої черги для українців немає і не буде
  8. Спонсор не повинен знати особисто того, за кого доручається, не зобов’язаний розміщувати у себе і жити поряд з бенефіціаром
  9. Так, з ICE можуть прийти додому до спонсора, якщо ви стали нелегалом

Гуманітарний пароль – це стара програма, в рамках якої відкрили, скажімо так, підпрограму для українців під назвою Uniting for Ukraine або скорочено U4U. Умови для в’їзду громадян України зробили досить простими:

– наявність спонсора у США (необов’язково американського громадянина чи власника грінкарти, головне, платити податки у країні та показати гроші на рахунку у банку, мовляв є чим допомогти, тим, хто приїде);

– вакцинація (кір, поліомієліт та сертифікат Covid навіть для дітей віком від п’яти років);

– проживання в Україні станом на 11 лютого 2022; громадянство України (або наявність дітей – громадян України, подружжя чи батьків, якщо бенефіціару менш як 21 рік);

– українцям потрібні закордонні паспорти (можна не біометричні), діти повинні мати або свої паспорти, або бути вписані (разом з фото) до паспорта батьків.

Ліміт на програму дано 100 000 осіб (не сімей, а саме людей і це вкрай мало). Чи включатимуть в це число тих, хто перейшов кордон між Мексикою та США до 25 квітня цього року та отримав пароль на 363 або на 365 днів – невідомо.
Ті, хто отримали TPS (тимчасовий захисний статус за умови, що в’їхали до США до 11 квітня за будь-якими неімміграційними візами), у ці сто тисяч не входять.

За окремими даними зараз вже приблизно 50 000 осіб або в’їхали в США U4U, або отримали дозвіл на в’їзд (з моменту отримання Travel authorization у вас є 90 днів, щоб прибути в США, інакше процес доведеться починати з самого початку).

На кожного, хто хоче приїхати до США, спонсор має подати форму I-134 навіть якщо йдеться про новонародженого, якому лише пару днів. Заповнювати форму краще разом з тим, на кого подаєш (через Zoom, Skype), бо там багато хитромудрих питань а-ля «всі прізвища», адреси проживання за останні роки.

Після того, як USCIS схвалить форму, самі українці мають створити профайл на сайті USCIS та заповнити про себе необхідну інформацію. Після цього необхідно підтвердити наявність щеплень (там-таки) або готовність їх зробити в США і потім отримати заповітний Travel Authorization.

Перед тим, як летіти до США, бажано у своїй поліклініці отримати довідку про всі щеплення (крім ковіду, тут окремий сертифікат). Не хвилюйтеся, якщо це зробити не вийде: у США ви повинні зробити тест на туберкульоз, плюс, заразом можна зробити тест на антитіла — він показує наявність вакцинації. Не переживайте, якщо не вдається перекласти ці документи англійською: по-перше, внутрішній нотаріат не допоможе, потрібен міжнародний чи апостиль, що в умовах війни вкрай важко, по-друге, у США ви, швидше за все, матимете справу з російськомовним доктором, який розбереться що саме робити з цими даними.

Сертифікат на КОВІД багато хто купує. Оголошення про його продаж є скрізь і попит теж є.
Нікого ні до чого не закликаємо, просто констатуємо: якщо чи тільки-но розкриється інформація про те, що сертифікат був куплений, його власник буде депортований зі США. Щобільше, якщо імміграційна влада Америки зрозуміє/вирішує, що підробок може бути занадто багато, то спокійно влаштують і вибіркову перевірку, і глобальну – було б бажання.

Таких оголошень з продажу фальшивих сертифікатів з’явилося дуже багато. Не робіть цього, це пряма дорога до депортації

Основна проблема цієї програми для українців у тому, що в ній купа недоробок. Наприклад, наявність тимчасового ВНП в іншій країні чи є причиною відмови від отримання U4U? Точної відповіді тут немає. При цьому вже чотири різні імміграційні адвокати повідомили, що їхнім клієнтам було відмовлено в отриманні Travel authorization, оскільки вони вже отримали допомогу в інших країнах. Адже ця програма не імміграційна, а програма порятунку і якщо вас вже тимчасово прихистили в якійсь країні, ЄС, що ви шукаєте в США?


Як знайти спонсора для U4U і за що він відповідає


Російськомовні групи переповнені дикою інформацією про те, що спонсора в результаті можна буде роздягнутися до трусів і навіть догола, мовляв, скористається твій бенефіціар страховкою, або який рахунок у госпіталі не сплатить і все — продавай будинок і виплачуй за нього борги!
Така інформація, звичайно, відлякує потенційних спонсорів, серед яких звичайні американці, які бажають допомогти українцям, коли їхня країна у війні.

Форма I-134 непідсудна. Яких би «подвигів» не робив той, за кого ви доручилися чи член його сім’ї, який також приїхав до США, вас не покличуть до суду, не попросять це все сплатити. Всі борги, рахунки та інше ляжуть на плечі вашого бенефіціара. Якщо він поїде зі США, не сплативши рахунки в тому ж шпиталі, то цілком можливо потім зіткнеться з неможливістю приїхати знову, наприклад, за туристичною візою.

Форма I-134 настільки, скажімо, лояльна стосовно спонсора, що в середині 90-х років Конгрес зажадав запровадити якусь суворішу й ось тоді на світ з’явилася багатьом відома I-864, за якою таки спонсора можна притягнути до відповідальності за те, що накоїв його бенефіціар. Сьогодні саме через м’якість та лояльність щодо спонсора цю форму майже не використовують.

Держава, схвалюючи спонсора за програмою U4U, рекомендує йому потім допомогти з житлом, якимись грошима, оформленням документів… Жодних чітких вказівок щодо цього немає, щобільше – бенефіціар може жити в іншому місті, ніж його спонсор, і навіть в іншому штаті. Спонсор нічого не завдячує бенефіціару: навіть якщо він щось пообіцяв, а потім передумав, його ніяк не можна за це покарати.

Спонсора шукати можна, наприклад, по групах Фейсбуку: пишете в рядку пошуку host Ukrainian USA, бачите групи, додаєтеся в них і вперед – пишете там свою історію (можна російською та українською, соціальна мережа все автоматично переведе). Тим, хто почне вам розповідати про те, що спонсор дуже ризикує, доручаючись за вас у цьому випадку можете сміливо копіювати абзаци про відповідальність вище.

Будьте дуже обережні, якщо ви самотня жінка чи мама з дитиною. Пам’ятайте, що ви нічого не зобов’язані спонсору, форма I-134 є безплатною. НЕ ПОТРІБНО ПЛАТИ ЗА ЇЇ ЗАПОВНЕННЯ СПОНСОРУ, особливо якщо ви не знаєте цієї людини особисто, а зустріли її на просторах соціальних мереж.

Увага, заповнюючи I-134, користуйтесь лише офіційним сайтом Департаменту внутрішньої безпеки США.

Uniting for Ukraine: в’їзд до США: кого можуть не впустити


Штамп «пароль» у паспорт ставить офіцер митно-прикордонної служби (CBP). Він же може відмовити, якщо на це є причини. Відмова означає — йди купуй квиток куди хочеш/можеш і їдь геть зі США. Тебе не впустять.

Основна причина для відмови на сьогодні (і таких випадків вже не так і мало) – це перетин кордону з Україною до 11 лютого 2022 року. Тобто людина виїхала з країни та не повернулася, при цьому, нагадаємо, основною умовою для участі у програмі є фізичне перебування в Україні саме на 11 лютого. А не громадянство цієї країни на цю дату, як раптом вирішили дехто. Так, дуже багатьом це сходить із рук. А комусь ні. Особливо не щастить тим, хто приїжджає до Чикаго, там відмов досить багато: перегорнув офіцер CBP паспорт трохи вдумливіше і все, до побачення.

Тим, хто в’їхав при тому, що не мав цього права, важко доведеться, якщо вони вирішать, наприклад, возз’єднатися з родичами. Ось тут уже офіцер USCIS не дивитиметься на печатки крізь пальці. І в возз’єднанні, швидше за все, буде відмовлено, оскільки людина обдурила імміграційну владу і заїхала на територію США, коли не мала права це робити в рамках U4U.

Туристичні візи — це ще одна сіра зона. Спочатку тим, хто в’їжджав U4U, маючи в паспорті діючу турвізу, анулювали B1\B2. Водночас у різних американських посольствах та консульствах почали відмовляти українцям у турвізі зі словами:

– Ви маєте право на U4U.

Який стосунок гуманітарний пароль має до турвізи? Чому ви мені відмовляєте у В1\В2, у мене немає спонсора, або – у мене немає бажання і необхідності перебувати в США два роки, або – я не збираюся працювати в США… – це все абсолютно логічні питання для консула, на які швидше всього, він не матиме відповіді.

Пам’ятайте, що з офіцером на кордоні можна розмовляти. Запитайте його, чи може він заморозити вам на ці два роки туристичну візу, оскільки користуватися ви їй не будете.

Ще можуть не впустити дітей без супроводу батьків чи легальних опікунів. Загалом не можна оформити на дитину U4U без того, щоб не оформити цю саму програму хоча б на одного з її батьків. Якщо раптом вам треба забрати дітей сестри чи брата, або якогось іншого неповнолітнього родича, подавайте форми I-134 хоча б на одного з його батьків. Просіть їх зробити на вас довіреність з апостилем і їдьте забирати дитину. Або, якщо не можете поїхати ви, то шукайте когось, хто летить за цією ж програмою у ваше місто, просіть, щоб вони додали дитину у свою travel group, просіть батьків неповнолітнього зробити вже дві довіреності – одна на вас, інша на людину, з якою дитина полетить у групі.

Пам’ятайте, що навіть наявність такого документа, як довіреність з апостилем, свідоцтва про народження дитини, ваших документів, доказів вашої спорідненості з дитиною, може бути недостатньо і її заберуть для ретельного опитування. Або навіть затримають на кілька днів. Все це зроблено для того, щоб запобігти будь-якій можливості торгівлі дітьми.
Дитину до 18 років без супроводу батька, законного опікуна чи родича з довіреностями до країни не впустять.


Гуманітарний пароль для українців: чи можна виїхати та повернутися?


Не можна виїхати та не втратити ГП. Не можна. І форма I-131 advanced parole ніяк учасникам програми U4U не допоможе. Виїхав? Оформляй все заново, але не факт, що знову схвалять та й місця в програмі вже можуть закінчитися. Якщо при цьому у вас у паспорті стояла ще й туристична віза, то знову заїхати можна по ній. Але тоді не можна працювати та отримувати пільги.

Пільги для учасників програми: чим загрожує їх брати?

Статус у тих, хто заїхав до США U4U називається parole або категорія с(11). Але пільги їм вирішили дати як біженцям або refugee.

З того часу, як стало відомо, що держава допоможе тимчасово розміщеним українцям, тільки й чуєш – а чи не позначиться отримання пільг потім на імміграцію до США. Хвилювання цієї з одного боку зрозуміти можна, адже всі ми пам’ятаємо спроби Трампа посилити правила з public charge. З іншого боку, пільги дано федеральним урядом, це раз. Два – іммігрувати до США у рамках програми u4U не неможливо, але вкрай важко.

Медична страховка, талони на їжу та невеликі гроші для покупки зубної пасти, мила, шампуню… — ось що належить власникам U4U, і це не так мало, як може здатися, на перший погляд. У США в принципі все погано із соціальною допомогою населенню і все, що можуть зараз отримати українці, не можуть отримати фактично всі дорослі власники грінкарт.

Пільги дають федерали, але влада кожного штату може додати від себе щось ще. Звичайно, розраховувати на це, наприклад, у республіканських штатах особливо не варто. А ось та сама Каліфорнія почала давати їх навіть тим, хто приїхав до США з України через кордон з Мексикою й отримав пароль лише на 363 дні. Два дні до року їм недодали не просто так – неповний рік означає, що бенефіти людині не покладено, але влада Каліфорнії на це федеральне становище плювала. І допомогли всім, хто залишився у штаті жити.

При оформленні на пільги точно не варто брехати: перерахована вище допомога в США належить тим, у кого зовсім немає грошей. Якщо ви приїхали в Америку і відразу поклали на рахунок у місцевому банку 9,999 долара, то будьте готові до того, що це можуть вважати обманом влади. У Штатах, щоб отримати ті ж самі фудстемпи, на рахунку можна мати (залежно від штату та інших обставин) не більше 3,500 доларів. «Безплатна» страховка теж дається тим, хто не може собі дозволити іншу через відсутність грошей.

Якщо ви, подаючи на допомогу від держави, збрехали про гроші та ваша брехня розкрилася, це може позначитися на вашому імміграційному статусі. Завжди пам’ятайте, що імміграційна система США не є доброзичливою стосовно потенційних іммігрантів. Якщо буде причина відмовити, вам відмовлять.

Діти, які приїхали за програмою U4U, мають право безплатно навчатись у США у державних школах. Коледжі – власним коштом.

SSN та дозвіл на роботу
Спочатку всім, хто приїжджав у рамках гуманітарного пароля, досить легко давали SSN. Проте з деяких пір лавочку прикрили. Тепер вам потрібно або заповнити та надіслати запит на дозвіл на роботу (WA) – форма I-765, в якій у рядку «чи потрібен вам SSN?» треба поставити галочку. У цьому випадку і сам дозвіл на роботу, і дев’ятизначний номер з позначкою “дійсний лише за наявності work authorization” прийдуть на вказану вами адресу у двох різних конвертах.

Або дочекатися WA і з ним поїхати до найближчого офісу SSN, де заповнити анкету SS-5, показати паспорт та отримати номер поштою приблизно за два тижні.

Дозвіл на роботу коштує 410 доларів, проте існує так званий вейвер, форма I-912, в якій можна пояснити, чому просиш: немає роботи, багато дітей…
Проблема в тому, що ті, хто приїхали за програмою Uniting for Ukraine, мають спонсора. І це може стати основою відмови: спонсор зобов’язався допомогти, нехай і в м’якій формі? Показав, що у нього є стабільний дохід, гроші на рахунку тощо? Ну от хай і заплатить 410 доларів, не така вже й велика сума.

Тільки ви вирішуєте, чи надсилати 912 форму, чи ні. Але пам’ятайте, що якщо по ній прийде відмова, це істотно позначиться на часі очікування дозволу на роботу. Нині мінімальний термін для отримання WA – пів року. Але це якщо дуже пощастить.
Жодної окремої черги на отримання дозволу на роботу для українців не існує. У США всі рівні та зараз у цій черзі стоять інваліди, матері-одиначки тощо. Ці люди, до речі, на відміну від володарів статусу parole не отримують взагалі жодних пільг і не мають спонсора. Погодьтеся, дуже несправедливо за такого розкладу ще й попросити їх посунутися заради нас.

Тест на КОВІД, туберкульоз, кір та поліомієліт

У США після приїзду ви повинні підтвердити наявність вакцин і відсутність у вас туберкульозу. Уся перевірка дуже лояльна. Вартість прийому у лікаря, чи покриття такого прийому страховкою залежать від штату.
Пам’ятайте, що знайти акредитованого USCIS лікаря можна на сайті департаменту натуралізації та імміграції. Звичайний терапевт без такої акредитації не має права заповнювати медичну форму 063.

Щеплення для школи це також прерогатива штату. Тут немає єдиних федеральних правил. Дізнайтеся все на місцях.

Підробка будь-яких документів, пов’язаних з вакцинацією, може призвести до депортації та внесення до чорного списку.

Імміграція до США: «легалізація», зміна ГП на імміграційний статус


Гуманітарний пароль — це не статус, а юридична казуїстика, якийсь напівстатус — ти начебто є в країні та тебе водночас у ній немає. Саме тому U4U не можна поміняти, наприклад, на робочу візу. Щобільше, для деяких видів віз parole зовсім виглядають як нелегали. Пояснити це просто – вони не проходили консульський процес, не заповнювали ні DS-160, ні DS – 260… По суті вони просто в’їхали в країну, і навіть медичний огляд, який дуже поверхово був потім проведений у США.

У рамках програми U4U можна вийти заміж/одружитися та отримати грінкарту і потім громадянство.
Можна з’єднатися. Але це возз’єднання першої категорії: чоловіки-дружини, неодружені/заміжні діти до 21 року та батьки дітей від 21 року.

Всі інші категорії – діти старше 21 року або одружені/заміжні, брати та сестри – це набагато складніший випадок.

Багато хто сподівається змінити гуманітарний пароль на TPS, статус, який надали тим українцям, що в’їхали на територію США до 11 квітня цього року за будь-якими неімміграційними візами. Тимчасового захисту на 18 місяців у рамках цього статусу отримали майже 30,000 українців. І якщо гуманітарний пароль за весь час його існування фактично не продовжували, то TPS громадянам деяких країн продовжують уже вдесяте, наприклад, гаїтянам та сальвадорцям.

Про те, чи буде продовжено TPS для українців, стане відомо ближче до жовтня 2023 року. Ось тоді й власники статусу U4U можуть спробувати продовжити своє перебування в країні, а заразом і спробувати змінити статус – з parole на TPS.

Ще українці сподіваються на якесь спеціальне рішення Конгресу, в рамках якого ГП раптом стане імміграційним статусом і це теж дивно: за програмою гуманітарного пароля до США зовсім недавно приїхали ті самі афганці, але заради них ніхто не збирається змінювати імміграційні закони країни в цій частині. Чому їх поміняють для громадян України?

Якщо у вас якийсь складний випадок, не покладайтеся на може. Пам’ятайте, що за Трампа були дуже популярні рейди ICE за тими, хто роками й навіть десятками років тихо і мирно жив у США. 45-й президент Америки змінив підхід до висилки нелегалів і став депортувати всіх поспіль, а не як його попередник Обама, який зосередився насамперед на тих, хто вчинив злочин на території країни.

Гарантії, що Трамп не прийде до влади – немає. А там не за горами та рейди імміграційної поліції, у тому числі й до спонсорів, бенефіціари яких вирішили після двох років залишитися в США нелегально.


Світлина: Shutterstock

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

1 thought на “Uniting for Ukraine: пільги, підроблений сертифікат Covid – 10 міфів про U4U для українців

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *