
В Алабамі випробують новий спосіб страти на засудженому в’язні за вбивство жінки на замовлення її чоловіка.
Влада американського штату Алабама має намір запровадити смертну кару через вдихання азоту. Про це у суботу, 26 серпня, повідомило видання Associated Press.
У матеріалі йдеться, що якщо ініціативу буде прийнято, то Алабама стане першим штатом у США, який застосував подібний метод страти.

За словами авторів статті, офіс генпрокурора штату звернувся до місцевого верховного суду для встановлення дати страти для 58-річного в’язня Кеннета Юджина Сміта (на фото), який уникнув найвищоъ мыри покарання минулого року, оскільки йому не змогли ввести смертельну ін’єкцію.
Генпрокуратура просить верховний суд штату в такий нібито гуманніший спосіб стратити ув’язненного, який у 1988 році вбив дружину пастора.
Передбачається, що смерть ув’язнених від гіпоксії буде безболісною, але противники нововведення порівнюють таку кару з експериментами на людях.
Сміт був одним із двох чоловіків, кожному з яких заплатили по 1000 доларів за вбивство Елізабет Сеннетт від імені її чоловіка, який був по вуха у боргах і хотів отримати гроші зі страхівки. Вбивство та викриття того, хто стояв за ним, вразили невелику громаду на півночі Алабами.
При згаданому вигляді страти з допомогою азотної гіпоксії ув’язненому дають дихати лише цим газом, позбавляючи його кисню. Агентство уточнило, що подібна кара сьогодні дозволена в трьох штатах, проте на практиці вона ніколи раніше не застосовувалася. Алабама дозволила гіпоксію азоту в 2018 році, але досі штат не намагався використовувати цей спосіб для виконання смертного вироку. Оклахома та Міссісіпі також дозволили гіпоксію азоту.
Застосування страти було відновлено Верховним судом США 1976 року. 2020 року в США розширили способи смертної кари — Мін’юст дозволив застосовувати розстріл, газову камеру та електричний стілець.
Зараз у федеральних в’язницях США утримуються близько 60 засуджених до найвищої міри покарання.

Смертна кара все ще застосовується в 55 країнах світу. У позаминулому 2021 році стратили понад півтори тисячі осіб.
За даними правозахисної організації Amnesty International, у 2021 році виконали 579 страт у 18 країнах, що на 20 відсотків перевищує показник попереднього року. Однак ця статистика не враховує числа страчених у Китаї, оскільки офіційної інформації про засуджених на смерть у цій країні немає. Тим часом правозахисники зазначають, що рахунок загиблих від страт в Піднебесній йде на тисячі.
Саме Китай є першому місці в антирейтингу країн за кількістю страчених. Слідом за ним йдуть Іран, Єгипет, Саудівська Аравія та Сирія.
Правозахисники відзначили 4 найпоширеніші методи умертвіння, які досі практикуються у світі:
обезголовлення;
повішення;
смертельна ін’єкція;
розстріл.
Серед страчених у 2021 році – 24 жінки. Найбільше жінок за цей період загинуло в Ірані (14) та Єгипті (8), ще по одній — у Саудівській Аравії та США.
Щодо США, то ця країна є єдиною західною демократією, де смертна кара все ще не скасована. На цей момент вона застосовується у 27 штатах. Позаминулого року в США стратили 11 людей.
Китай
У КНР інформація про смертні вироки та їх виконання прирівняна до державної таємниці, у публічному доступі її немає. Правозахисники роблять висновки про те, що відбувається в Китаї, на основі власного моніторингу. Картина виходить сумна. У КНР кількість винесених та наведених на виконання смертних вироків протягом року, як і раніше, обчислюється тисячами, — йдеться у звіті Amnesty International за 2021 рік.
Відомо, що смертна кара у Піднебесній загрожує за 46 правопорушень. Серед них є й ті, що не підпадають під категорію особливо тяжких за міжнародними законами та класифікаціями. Найчастіше до страти засуджують убивць і торговців наркотиками.
Число страчених – понад тисячу осіб (2021 рік).
Спосіб страти – смертельна ін’єкція, розстріл.
Іран
За позаминулий рік кількість страт в Ісламській Республіці Іран зросла майже на третину — з 246 до 314 випадків. При цьому правозахисники вважають, що офіційні дані сильно занижені й страчених набагато більше. Також вони зазначають, що смертні вироки в країні найчастіше виносяться на основі розпливчастих звинувачень (наприклад, таких як «ведення війни проти Бога») та використовуються як інструмент політичних репресій.
Найчастіше найвища міра покарання виноситься за вбивство. В Ірані існує принцип «кісас» (можна перекласти як «око за око»): сім’я жертви може вимагати стратити вбивцю або надати йому помилування в обмін на грошову компенсацію. На другому місці – злочини, пов’язані з наркотиками. Іранський закон передбачає неминучу смертну кару, якщо суд визнає людину винною у зберіганні певної кількості забороненої речовини.
Також важливо відзначити, що Іран є лідером за кількістю страчених жінок. Крім іншого, в цій країні їх можуть страчувати за подружню зраду.
Число страчених – 314 осіб (2021 рік).
Спосіб страти — повішення, розстріл, забивання камінням, скидання з висоти.
Єгипет
Позаминулого року кількість страт у Єгипті скоротилася майже на чверть — до 83 випадків. Проте того ж року у країні винесли 356 смертних вироків. Точних даних про кількість загиблих внаслідок страти немає. У Єгипті багатьох обвинувачених засуджують і карають таємно. Іноді про суд не знають навіть близькі сім’ї. Крім того, у країні існує практика масових страт. Часто їхніми жертвами стають політичні в’язні.
Число страчених — 83 особи (2021 рік).
Спосіб страти – повішення.
Саудівська Аравія
Саудівська Аравія, як і Іран, живе за законами шаріату. У 2021 році у країні стратили 65 людей. Переважна кількість розправ (52) — за вбивство, більшість із них (45) — за законом «кісас». При цьому 18 страчених були іноземними громадянами.
В Аравії також страчують за адюльтер (подружню зраду, позашлюбні статеві зносини між подружжям або дошлюбні статеві зносини з зарученою особою, які вважаються неприйнятними з соціальних, релігійних, моральних чи правових міркувань), чаклунство, мужоложство та інші тяжкі порушення законів шаріату. Водночас правозахисники зазначають, що ситуація зі смертними вироками в країні покращилася після того, як у 2020 році було введено мораторій на страти за злочини, пов’язані з наркотиками.
Число страчених – 65 осіб (2021 рік).
Спосіб страти – обезголовлення, розстріл.
Сирія
Країна вже понад десять років залишається майже повністю закритою для спостереження правозахисників чи інших незалежних експертів. З офіційних джерел відомо про масову кару, яка відбулася в країні 24 жовтня позаминулого року. Цього дня у Сирії стратили 24 особи за розведення лісових пожеж. Ці дії влада визнала терористичними атаками.
Сирійські закони допускають страту за держзраду, шпигунство, вбивство, торгівлю наркотиками та багато іншого.
Число страчених — 24 (2021 рік).
Спосіб страти – повішення, розстріл.
Читати також:
Жорстоке вбивство журналіста в Лас-Вегасі: заарештовано політика демократа
Масове вбивство в режимі онлайн у супермаркеті Нью-Йорка
У США зібрали 1,6 млн доларів чоловікові, який 43 роки відсидів за вбивство, яке не скоював
Через 40 років чоловіка з Колорадо визнали винним у подвійному вбивстві
У США випробують новий спосіб страти
Американка найняла в інтернеті кілера для вбивства колишнього чоловіка
Джерела: Death sentences and executions 2021, Amnesty International // The surge in death penalty use and the road to abolition, Fair Planet // DPIC.
Світлина з відкритих джерел — shutterstock