В США та Канаді планують зупинити потік нелегалів

США та Канада оновили угоду щодо боротьби з нелегальною міграцією на північному кордоні. 24 березня американський президент Джо Байден і канадський прем’єр Джастін Трюдо усунули юридичну лазівку, завдяки якій тисячі нелегалів без особливих проблем щороку потрапляли до Канади зі Сполучених Штатів.

Натомість Оттава оголосила про плани прийняти 15 тис. мігрантів із країн Південної та Центральної Америки. Це рішення стало вже другим масштабним кроком Вашингтона щодо міграції за 2023 рік.

Північна лазівка

Питання нелегальної міграції вже кілька десятиліть залишається проблемним для всієї Північної Америки. Тому не дивно, що рішення щодо мігрантів стало одним із ключових аспектів порядку денного дводенного візиту Джо Байдена до Оттави. Там голова Білого дому та прем’єр-міністр Трюдо поновили договір, спрямований на боротьбу з нелегалами.

Річ у тому, що в угоді STCA існувала лазівка, згідно з якою Вашингтон і Оттава могли повертати тільки тих прохачів притулку, які перетнули кордон в офіційних пунктах переходу. Новий варіант поширює дію STCA на весь сухопутний кордон США та Канади. Таким чином перекривається в тому числі й один із найпопулярніших шляхів нелегалів — ґрунтова дорога Роксхем-роуд з американського штату Нью-Йорк до канадського Квебеку. Роксхем-роуд — неофіційний пункт в’їзду на північний кордон. З лютого 2017 року його перетнули майже 60 000 людей.

У Сполучених Штатах велика проблема з нелегальною міграцією — за різними оцінками, кількість людей, які перебувають на території США без необхідних документів, сягає 15 млн. До того ж усім відома катастрофічна ситуація на півдні країни. І все це, звичайно, позначається на Канаді: кордон величезний і, крім офіційних переходів, існує маса можливостей цей кордон перетнути. Отже, Канада — як «вторинна» країна в цьому ланцюжку — несподівано стає жертвою американської проблеми.

Згідно з офіційними даними уряду Канади, за останні чотири роки кількість запитів на надання притулку збільшилася більш ніж удвічі: з 16,5 тис. у 2019 році (до пандемії коронавірусу) до 39,5 тис. у 2022-му. «Щоб розв’язувати проблему нелегальної міграції, ми розширюємо угоду, щоб вона застосовувалася не лише у певних портах в’їзду, а й на всьому сухопутному кордоні, включаючи внутрішні водні шляхи, забезпечуючи справедливість та більш упорядковану міграцію між нашими двома країнами», — повідомила пресслужба канцелярії канадського прем’єра.

У відповідь на рішення, яке більш вигідно Оттаві, канадська влада погодилася протягом 2023 року прийняти 15 тис. мігрантів із Західної півкулі з гуманітарних причин. Крім того, Канада виділить додаткові 100 млн канадських доларів (близько $73 млн) на забезпечення посиленої підтримки національної поліції Гаїті. Увага, яку уряди США та Канади приділяють міграційним питанням, вплине на кількість спроб незаконного перетину північного кордону Сполучених Штатів, а також на долю прохачів притулку. Рівень співпраці та ресурси, які можуть залучити обидві країни, мають сприяти скороченню нелегальної міграції, — вважає професор Університету Уейна в Детройті Саїд Хан.

Складне питання

2023-го Вашингтон вирішив взятися за вирішення міграційної кризи. На початку року Джо Байден оголосив про нові заходи щодо контролю за в’їздом нелегалів на територію США з Мексики. Чинна адміністрація Білого дому запропонувала пускати в країну на законних підставах по 30 тис. вихідців із Венесуели, Гаїті, Куби та Нікарагуа на місяць. Водночас у планах американського лідера було розширення масштабів застосування депортації нелегальних іммігрантів за прискореною процедурою.

Подібні дії були зроблені в тому числі через сильний тиск на президента-демократа з боку республіканців і «червоних» штатів, які звинувачували Байдена в бездіяльності та небажанні шукати шляхи вирішення міграційної кризи, що досягла свого піка в грудні минулого року.

Як підкреслив Саїд Хан, політика Білого дому щодо нелегалів на півдні Сполучених Штатів спромоглася різко скоротити кількість випадків незаконного перетину кордону, особливо якщо порівнювати нинішні показники з даними кінця 2022-го. Так, згідно зі статистикою прикордонно-митної служби США, у грудні минулого року було зафіксовано майже 252 тис. спроб нелегально потрапити до країни через американо-мексиканський кордон. При цьому з 2023-го почав спостерігатися різкий спад цього показника: 156,7 тис. випадків у січні та 155 тис. – у лютому. Але в умовах цієї норми масштабні незаконні перетини кордону продовжуються, причому багато нелегалів не обтяжують себе запитами на надання притулку, а просто розчиняються в іспаномовних громадах США.

До того ж незрозуміло, що робити з тими, хто вже встиг перетнути кордон і перебуває у США без необхідних документів. По суті, всіх нелегалів, які трапляються поліції, повинні заарештовувати та депортувати, проте насправді ситуація інакша. Підприємці із задоволенням наймають мігрантів як фізичних робітників. Це певною мірою вигідно для бізнесу, оскільки пропадають такі витрати, як, наприклад, податки та страхівка, а самих нелегалів можна експлуатувати за мінімальну плату. Мігранти вирушають до США з Центральної Америки значною мірою через гостру нестачу продовольства, викликану зміною клімату. Враховуючи збитки, що зростають від кліматичних змін, міграційна криза, швидше за все, погіршуватиметься, — припустив професор Саїд Хан.



Світлина з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

2 thoughts on “В США та Канаді планують зупинити потік нелегалів

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *