
США розтяглися майже на цілий континент, тут збереглося чимало недоторканих куточків. Без перебільшення приголомшлива природа була джерелом натхнення для відвідувачів протягом багатьох років. Сьогодні національні парки США приваблюють мандрівників, які можуть досліджувати, відкривати та милуватися чудовими горами, лісами та каньйонами.

10. Парк «Західний Потомак» (West Potomac Park)
1912 року жителі Токіо подарували місту 3 000 сакур. З того часу на початку весни ці квітучі дерева приваблюють тисячі туристів. Крім того, тут проводять різноманітні культурні заходи.

Туристів запрошують відвідати виставки та взяти участь у дружбі двох народів.
Японські художники, артисти та музиканти репрезентують своє мистецтво та розважають публіку.

Весна — це найкращий час, щоб відвідати столицю та ознайомитися з його культурою та способом життя. Крім того, квітучі дерева створюють неймовірне тло і підкреслюють красу цих мальовничих місць.
Фестиваль цвітіння сакури у Вашингтоні вже давно перетворився в одне з найбільших культурних подій національного масштабу. Він символізує прихід весни і щороку збирає більше мільйона жителів столиці, американських і іноземних туристів.

9. Національний парк «Секвоя» (Sequoia National Park, California, USA)
Колись тут мешкали корінні американці. А сьогодні національний парк славиться своїми секвоями. Є серед них знамените дерево Генерал Шерман. Це гордість парку, та найбільше живе дерево у світі. Парк сусідить із національним парком Кінгз-Каньйон (Kings Canyon National Park). Своєю незайманою природою та чудовими деревами це унікальне місце приваблює безліч туристів.
Взимку парк покритий снігом, що створює чудові білі краєвиди. Окрім Генерала Шермана, тут є ще одна визначна пам’ятка – дерево Вавона (Wawona Tree).

У 1881 році в ньому було вирізано тунель, крізь який можна було спокійно проїхати машиною. У 1969 році дерево звалилося під власним тягарем.
Секвойя Парк хоч і є досить популярним туристичним місцем, все-таки зберігає в собі справжню дику природу. Тут запросто можна зустріти як нешкідливих білок і бурундуків, так і живність трохи більше: оленів і навіть барибалів. Тому керівництво парку настійно рекомендує не залишати без нагляду їжу і завжди закривати вікна автомобіля.

8. Сад богів (Garden of the Gods)
Національна природна пам’ятка є також дуже популярним парком.

Це чудовий приклад геологічної історії. Червоні скелі, такі характерні для цього регіону, мають неймовірні форми й доводять, що природа є найкращим архітектором.
Сад щорічно приваблює понад 2 мільйони туристів, що робить його найпопулярнішим парком у Колорадо-Спрінгс. Тут можна зайнятися туризмом, альпінізмом, покататися на конях чи гірських велосипедах.

Сад богів охоплює 1367 гектарів унікальної пустелі, пасовищ Великих рівнин і ялівцевих лісів. Найбільш знаковим розділом парку є високий хребет еродованих червоних скельних утворень, що розкривають 300 мільйонів років геологічної історії.
Серед скель і навис, відвідувачі можуть помітити петрогліфи корінного американського племені Уте, що колись заселяли ці землі. Завдяки безпосередній близькості до Колорадо-Спрінгс, Сад Богов є одним з найбільш зручних і вражаючих туристичних місць.

Національні парки США: 7. Національний парк «Олімпік» (Olympic National Park)
Національний парк, який знаходиться на острові Олімпік, був створений президентом Теодором Рузвельтом в 1909 році. Через свою незайману та різноманітну природу парк був оголошений об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У ньому є три різні ділянки: субальпійська, помірні ліси та узбережжя Тихого океану.

Відвідувачам є що дослідити. Розроблені різноманітні маршрути, що дозволяють сповна ознайомитися з парком та помилуватися його дивовижними краєвидами.
Від дивовижного узбережжя та пляжів до барвистих альпійських лук і лісів, від риболовлі до сходження в гори… Все це доступно туристам. Крім того, у гори можна проїхати автомобілем. Звідти відкривається незабутній панорамний краєвид на парк та льодовики.
Територія парку Olympic рівна 1 400 квадратних миль. Національний заповідник Олімпік містить в собі три різноманітні екологічні системи. Відвідувачі мають доступ до національного парку-заповідника Олімпік з липня по вересень.

6. Деналі (Denali)
Це надзвичайний парк в Алясці, де знаходиться Деналі або, за старою назвою — Мак-Кінлі (Mount McKinley) — найвища гора в Америці. Її висота 6190 метрів. У заповіднику дуже різноманітний ландшафт, притаманний кількох кліматичних зон. Тайга, тундра, а також льодовики створили тут унікальне місце.

Це з найпопулярніших туристичних напрямків на Алясці. Сюди приїжджають понад 400 000 осіб на рік. Взимку можна покататися на собачих упряжках, на лижах та снігоходах. Влітку туристи ходять у похід, а охочі займаються скелелазінням.
Національний парк і заповідник Деналі, який оточує гору, — це величезна територія дикої природи, що охоплює понад 2,5 мільйона гектарів приголомшливих гірських ландшафтів, лісів, тундри та річок у центральній частині Аляски.

Він є домом для різноманітних диких тварин, включаючи ведмедів грізлі, вовків, лосів, овець Далла, карибу (північного оленя) та багатьох видів птахів. Знайшли тут притулок і зникаючі види тварин — росомаха, рись, сапсан.
Цікаві факти про Деналі
- Назва “Деналі” досить старовинна — їй декілька тисяч років. Так гору називали корінні народи, що жили навкруги — індіанці-атапаски (атабаски). Назва досить скромна ))) і означає, всього лише, «Велика гора». Для багатьох корінних жителів Аляски ця гора досі є священним місцем.
- Гора подарувала своє ім’я одному з астероїдів. Він так і фігурує в каталогах під назвою “6194 Деналі”.
- Деналі не тільки найвища вершина в Північній Америці, але й одна з найбільших гір у світі, що розташовані повністю над рівнем моря. Висота гори від основи до вершини становить 5000-6000 м.
- Деналі також є третьою за ізольованістю вершиною на Землі після Евересту та Аконкагуа.
- Денис Угрин і Оксана Літинська стали першим українським подружжям, що піднялося на вершину Деналі. А 14 червня 2017 року гору підкорила Тетяна Яловчак — перша українка-член неформального альпіністського «Клубу семи вершин”.
- Сама Ідея проєкту “7 вершин” прийшла у голову американському нафтовому магнату Діку Бассу в травні 1981 року саме під час його спуску з Мак Кінлі.
- Тихоокеанська плита під Деналі є сейсмічно активною тектонічною областю, відомою як «кластер Мак-Кінлі». Це означає, що у майбутньому, гора може ще підрости.
- Свою стару офіційну назву «гора Мак-Кінлі» вона отримала у 1896 році від золотошукача, який підтримував Вільяма Мак-Кінлі на президентських виборах США (і той виграв). Використання традиційної назви «Деналі» було відновлено лише у 2015 році, спеціальним указом президента Барака Обами.
- Деналі називають «горою кризи середнього віку», тому що у 2011 році середній вік альпініста на Деналі становив рівно 40 років.
- Заповідник Деналі має давню історію використання їздових собак для транспортування припасів і спорядження через безкрайню дику природу парку. Їздові собаки вважаються частиною культурної спадщини парку і є популярною атракцією для відвідувачів. У зимові місяці можна навіть залишитися на ніч у «Готелі їздових собак» — хатині, де можна дізнатися про історію перегонів на собачих упряжках і поспілкуватися з собаками, що мешкають у парку.

Національні парки США: 5. Національний парк Гранд-Тітон (Grand Teton National Park)
Гірський хребет Тітон — це частина Скелястих гір, що межують з Айдахо. Тут багато високих піків, найвищий у тому числі Гранд-Тітон. Його висота – 4 200 метрів. Тала вода з гір заповнює кришталево чисті альпійські озера, які доповнюють чудовий краєвид.

Снігові та злегка блакитні вершини оточені пишною зеленню та луками, які навесні та влітку вкриті польовими квітами. Туристам пропонують численні заходи. Можна зайнятися пішим туризмом, скелелазінням, є можливість покататися на човні чи конях та половити рибу.
Біля самого в’їзду в парк знаходиться ще одне чарівне місце – Церква Святого Преображення. Дерев’яний зруб церкви стоїть серед рівнини, обрамлений стрімкими скелями. Двері завжди відкриті влітку, і будь-хто може подзвонити у дзвін, що висить над входом.

Національний парк Гранд-Тітон є домівкою для 61 вид ссавців. На території, що охороняється, крім вовка, мешкає ще 17 видів хижаків. Серед типових хижаків зустрічається американська куниця, койот, американський борсук, канадська видра, і іноді можна зустріти росомаху, пуму і канадську рись.
Також тут мешкають такі гризуни, як північноамериканський, американський біляк, бобер, американська пищуха, малий бурундук, бабак жовтобрюхий. У парку можна побачити одного з найдивовижніших птахів на планеті – колібрі. Тут також мешкають лебідь-трубач, скопа, беркут, тетерів, лисий орел, сапсан і ще близько 300 видів птахів.

4. Єллоустонський національний парк (Yellowstone National Park)
Парк славиться своїми гарячими джерелами. І хоча кипляча та кислотна вода дуже небезпечна, вона створює дивовижні барвисті водойми. Велике призматичне джерело шириною 113 метрів є найбільшим гарячим джерелом у країні та третім за величиною у світі.

Мешканці околиць Єллоустоуну з весни помітили, що з нього тікають бізони. Це свідчення наближення небезпеки. Вчені прогнозують, що якщо вибухне супервулкан парку, то наслідки будуть в сотні разів гірше, ніж у фільмах про Апокаліпсис.
На його території знаходиться найбільший вулкан на планеті, супервулкан. Він являє собою величезну впадину – Єллоустонський кальдер. Під земною корою в цьому місці розташувався надлишок лави, який залягає близько до поверхні землі. Найстрашніше виверження відбулося тут більше 640 000 років тому. Сьогодні в Єллоустонському кальдері б’ють гарячі джерела і виходять на поверхню вулканічні гази.

Останнім часом спостерігається підвищення температури води в річках і озерах парку. У деяких джерелах вона досягає точки кипіння. Гейзери, які раніше перебували в стані сплячки більше 100 років, з недавніх пір активувалися.
У заповіднику налічується близько 3000 гейзерів, найбільші з них Гігант і Старий Служака. Також в національному парку більше 10 000 геотермальних джерел – фумароли, грязьові вулкани, сірководневі ключі, геотермальні басейни.

3. Йосемітський національний парк (Yosemite National Park)
Один із найцікавіших парків Сполучених Штатів. У ньому безліч природних чудес, а також священних та містичних місць. Альпіністи, мандрівники та туристи їдуть сюди, щоб піднятися на Хаф-Доум, побачити вогняний водоспад Кінський хвіст, помилуватися панорамним видом з оглядового майданчика Льодовикова точка і навіть зробити стрибок з різних піків.

Різноманітність природного ландшафту та інших визначних пам’яток виділяють Йосеміті як один із найкрасивіших природних куточків Америки, завдяки яким він був включений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в 1984 році.
Поряд з Гранд Каньйоном і Єллоустоун, він входить до трьох найбільш відомих національних парків США. Приймаючи більше 3,5 млн відвідувачів щорічно, він є другим, найбільш відвідуваним парком США.

Тут розташований знаменитий водоспад Йосеміті заввишки 739 метрів, він займає 20-е місце за висотою серед найвищих водоспадів світу. Тут також знаходиться один із найбільших монолітів Північної Америки.
Багато доріг у парку закрито в зимовий період часу, але сама долина Йосеміті відкрита для відвідування протягом цілого року. На території національного парку прокладено 1300 км стежок для пішого туризму. Відвідувачі можуть обрати легку прогулянку до водоспадів, гаїв гігантських секвою, або ж зробити виснажливий похід і піднятися на високі вершини. 560 доріг дають можливість подорожувати територією національного парку на автомобілях та спостерігати за найбільш віддаленими його пам’ятками. За бажанням можна робити прогулянки дорогами Йосеміті велосипедом.
Любителі рафтингу можуть здійснити сплав річкою Мерсед. На території Національного парку Йосеміті розташований Badger Pass Ski Area – найстаріший гірськолижний курорт у Каліфорнії, що став першим великим центром для гірських лиж на Західному узбережжі США.

2. Національний парк Гранд-Каньйон (Grand Canyon National Park)
Каньйон довжиною 446 кілометрів, що проходить по річці Колорадо, є найбільшим на Землі. Тут можна вивчати геологічну історію за останні 2 мільярди років. Протягом багатьох століть корінні американці жили у печерах та ущелинах.

Це диво природи приваблює 5 мільйонів туристів на рік. Вони приїжджають сюди, щоб помилуватися каньйоном і розважитись на свіжому повітрі.
До того моменту, як в 1540 році тут з’явилися перші європейці, в каньйоні жили індіанці племені пуебло. Вони жили в печерах, які видовбували прямо в каньйоні. Але одного разу красу пейзажів цих місць оцінив президент Теодор Рузвельт, який полюбив приїжджати сюди на полювання, і Гранд-Каньйон стрімко став дуже популярним.

Окрім огляду цього природного дива світу, можна зайнятися рафтингом, пішим туризмом чи альпінізмом. А охочі можуть замовити екскурсію та помилуватися каньйоном з літака чи вертольота.
Назва каньйону не випадково: це дійсно найбільший каньйон на планеті, його довжина каньйону майже 500 км, ширина — 28 км, а глибина 1,6 км.
Цей каньйон не самий глибокий в світі, але очевидно, найбільш вражаючий своїм ландшафтом. Рельєф в тому вигляді, в якому ми можемо спостерігати його сьогодні, почав формуватися приблизно 75 млн років тому. Тоді плато Колорадо піднялося приблизно на 3 км, утворилася величезна ущелина, а 18 млн років тому в неї почали стікатися води навколишніх річок. Згодом м’які породи були вимиті, і сьогодні каньйон (особливо його дно) являє собою споруду з твердих порід, руйнування відбувається дуже повільно і розтягнеться ще точно не на один мільйон років.
На території каньйону донині працюють археологи і нерідко знаходять цікаві для науки скам’янілості. Що стосується живих мешканців, то тут живуть 355 видів птахів, 89 ссавців, 47 рептилій, 9 амфібій і 17 видів риб.

Національні парки США: 1. Національний парк Зайон (Zion National Park)
Знаходиться у штаті Юта. Дивовижні водоспади та каньйони нікого не залишать байдужим. Тут можна зайнятися альпінізмом, покататися на конях або просто ходити скільки вистачить сил. Все це приваблює авантюристів.

Це величне диво природи є одним із найкрасивіших парків у США.
Натовпи туристів прямують в парк, щоб помилуватися обривистими скелястими берегами, утвореними з пісковика, що містить велику кількість оксидів заліза і марганцю. Ці речовини надають скелям червоного та бронзового відтінків. Інтенсивність фарб може змінюватися в залежності від пори року та протягом дня, від ніжно-рожевого забарвлення до насиченого пурпурного кольору. Туристський маршрут стежкою вздовж каньйону становить 26 км і є досить важким і небезпечним.

У парку Зайон вільно себе почувають 289 видів птахів, 75 видів ссавців, серед яких заслуговують на особливу увагу гірські леви і олені, а також 32 види рептилій.
Ландшафт парку варіюється від типової пустелі до вкритих лісом територій. Тут дивно чисте небо! Національний парк Зайон в штаті Юта включає в себе гори, пагорби, плоскогір’я, моноліти, річки і природні арки.
Головною визначною пам’яткою парку є каньйон Зайон – глибока і вузька ущелина завдовжки 24 км і шириною 800 м, прорізана через піщаник червонуватого кольору північним рукавом річки Вірджинія протягом мільйонів років. В північному його кінці є ділянка, де високі схили сходяться так близько, що місцями їх розділяє всього 6 м!
Читати також:
Варто відвідати: 25 найбільш дивовижних гірських міст Америки
За час пандемії людство виробило близько 8 мільйонів тонн пластикових відходів
Світлини з відкритих джерел
2 thoughts on “Варто відвідати: 10 найдивовижніших національних парків США”