У віці 100 років пішов з життя Джиммі Картер – 39-й президент Сполучених Штатів, лауреат Нобелівської премії миру та визначний гуманіст сучасності. Про смерть колишнього очільника Білого дому повідомила газета Atlanta Journal-Constitution.
Президент США Джо Байден оголосив 9 січня днем національної жалоби. Цього ж дня у Вашингтоні відбудеться державна церемонія прощання з Картером. «Америка та весь світ втратили видатного лідера, державного діяча та гуманіста», – йдеться у заяві чинного президента.
Від фермера до президента
Джеймс Ерл «Джиммі» Картер народився у штаті Джорджія та став першим і єдиним президентом США з цього південного штату. Він увійшов в історію американської політики як перший високопосадовець, який просив називати себе неформальним іменем – Джиммі. «Я простий фермер, мені так звичніше», – пояснював він журналістам. Цей приклад згодом наслідували інші політики англосаксонського світу – достатньо згадати Білла Клінтона чи Тоні Блера.
Утім, за простакуватим іміджем «хлопця з глибинки» стояла ґрунтовна освіта – дипломи Технологічного інституту Джорджії та престижної Військово-морської академії в Аннаполісі. На початку 1950-х Картер служив на перших атомних підводних човнах, а після смерті батька повернувся додому, щоб керувати сімейним агробізнесом – великим підприємством з вирощування арахісу.
Шлях до Білого дому
Політична кар’єра Картера розпочалася з обрання до сенату штату Джорджія у 1962 та 1964 роках. У 1970 році він став губернатором штату. Картер позиціював себе як представник «Нового Півдня», який рішуче порвав із расистським минулим регіону. Це допомогло йому заручитися підтримкою руху за громадянські права афроамериканців.
На президентських виборах 1976 року Картер переміг чинного президента Джеральда Форда, вдало використавши суспільне розчарування після Вотергейтського скандалу. Його головний передвиборчий слоган – «Я ніколи вам не збрешу!» – влучно відповідав запиту американців на чесність у політиці.
Президентство: досягнення та випробування
Серед важливих внутрішньополітичних кроків адміністрації Картера – амністія для осіб, які ухилялися від призову під час війни у В’єтнамі, призначення жінок та представників меншин на високі посади, запровадження регулярного радіодіалогу з громадянами у форматі «Запитай президента Картера».
Найбільшим зовнішньополітичним успіхом стало посередництво у підписанні Кемп-Девідських угод між Ізраїлем та Єгиптом, які досі визначають геополітичну архітектуру Близького Сходу.
Однак президентство Картера зіткнулося з серйозними викликами. Світова нафтова криза призвела до економічних проблем у США. Найтяжчим ударом стала криза з американськими заручниками в Ірані, де після Ісламської революції радикальні студенти захопили посольство США. 52 американці провели в полоні 444 дні, а спроба їх визволення завершилася трагічною невдачею. Заручників звільнили лише 20 січня 1981 року – в день інавгурації наступного президента Рональда Рейгана.
Після президентства: миротворець і гуманіст
Після завершення президентського терміну Картер присвятив себе миротворчій та благодійній діяльності. Він став членом «групи старійшин» – міжнародного об’єднання колишніх глав держав, створеного за ініціативою Нельсона Мандели. За свою гуманітарну діяльність у 2002 році Картер отримав Нобелівську премію миру.
До останніх років життя він залишався активним у міжнародній дипломатії. У 2010 році йому вдалося домовитися про звільнення американського громадянина, затриманого в КНДР. Останню міжнародну місію Картер здійснив у 2013 році як спостерігач на парламентських виборах у Непалі.
Особисте життя та останні роки
Джиммі Картер прожив у шлюбі з дружиною Розалін 78 років – найдовший президентський шлюб в історії США. У подружжя народилося четверо дітей: троє синів та донька.
У 2015 році Картер переніс операцію з видалення пухлини печінки, згодом у нього виявили меланому з метастазами. У лютому 2023 року він прийняв рішення провести останній період життя вдома під паліативним доглядом.
Джиммі Картер став першим президентом США, який дожив до 100 років. Після його президентства змінилося сім господарів Білого дому – від Рональда Рейгана до Джо Байдена.
JUST IN | 🚨 President Joe Biden on former President Jimmy Carter:
🗣️ “Today, America and the world, in my view, lost a remarkable leader. He was a statesman and a humanitarian.”pic.twitter.com/vfFkfJvEnB
— The Election Post (@TheElectionPost) December 30, 2024
На знак жалоби на будівлі Емпайр-стейт-білдінг увімкнули червоно-біло-синє підсвічування, а над Білим домом приспущено державний прапор США.
Американці несуть квіти до Президентського центру Картера, віддаючи шану людині, яка присвятила своє довге життя служінню країні та людству.
VIDEO 🎥 | 🇺🇸🎗️ The White House flag was lowered to half-staff in honor of former President Jimmy Carter.#JimmyCarter | #WhiteHouse pic.twitter.com/lql44OFYGC
— The Election Post (@TheElectionPost) December 29, 2024
Джерело: BBC, Voice of America
Читати також:
Джиммі Картер: 100 років життя, присвяченого служінню
Знаменитий американський дипломат Генрі Кіссінджер помер у віці 100 років
Світлина з мережі Х