Міністерство закордонних справ України оголосило про зміни у порядку надання консульських послуг для українських чоловіків призовного віку, що перебувають за кордоном. Це рішення прийняте в умовах повномасштабної російської агресії проти України, коли захист Батьківщини є головним пріоритетом. МЗС пояснює свою позицію тим, що громадяни, які залишили країну під час війни, не можуть розраховувати на державні послуги від тієї країни, яку вони покинули.
Призупинення послуг для чоловіків призовного віку
Згідно з інформацією від українських консульств, надання консульських послуг чоловікам віком від 18 до 60 років за кордоном вже зупинено. Закордонні підрозділи державного підприємства «Документ» також призупинили свою роботу, посилаючись на технічні причини.
Повідомляється, що консульства України в Польщі теж припинили надавати послуги чоловікам зазначеної вікової категорії. Раніше МЗС розіслало листи до українських дипломатичних установ із проханням зупинити надання послуг.
Роз’яснення міністра закордонних справ
Очільник МЗС Дмитро Кулеба пояснив логіку прийнятого рішення. За його словами, чоловіки призовного віку, які залишили країну, показали, що питання її виживання їх не обходить. Тому вони не можуть розраховувати на отримання послуг від тієї держави, яку вони покинули під час війни.
Кулеба наголосив, що обов’язок оновлювати свої документи існував і до ухвалення нового закону про мобілізацію. Він зазначив, що перебування за кордоном не звільняє громадянина від обов’язків перед Батьківщиною.
«Якщо ці люди вважають, що хтось там, далеко на фронті, воює і віддає свої життя за цю державу, а хтось посидить за кордоном, але при цьому буде отримувати послуги від цієї держави, — то так це не працює», — заявив міністр.
Нові правила для чоловіків за кордоном
Президент Володимир Зеленський нещодавно підписав закон про посилення мобілізації, який ухвалила Верховна Рада. Цей закон передбачає, що чоловіки призовного віку за кордоном мають оновити свої дані у територіальних центрах комплектування (ТЦК).
За новими нормами закону, це можна буде зробити заочно, телефоном чи електронною поштою, без повернення в Україну. Проте наразі не зовсім зрозуміло, як це працюватиме на практиці.
Реакція та наслідки
Біля відділень «Документу» у Варшаві зібралися натовпи обурених людей, які не можуть отримати готові паспорти. Люди сперечаються з працівниками, наголошуючи, що закон про мобілізацію не має зворотної сили.
Колишній заступник міністра юстиції Сергій Петухов вважає, що таке рішення морально зрозуміле, але по факту погане і неефективне. На його думку, це не змусить жодного чоловіка повернутися в Україну і піти воювати. Натомість це створить репутаційні проблеми для країни, адже її будуть порівнювати з Білоруссю, яка теж припинила видавати паспорти своїм громадянам за кордоном.
МЗС Росії, коментуючи заяву Кулеби, заявило, що Київ виманює українців з-за кордону.
У грудні 2023 року, коли розгорнулися дискусії навколо законопроєкту про мобілізацію, українські чоловіки за кордоном масово пішли оформляти нові документи, утворивши величезні черги біля консульських установ та відділень «Документу» в кількох європейських країнах.
Висновок
Рішення української влади про обмеження консульських послуг для чоловіків призовного віку викликало неоднозначну реакцію та дискусії. З одного боку, воно відображає необхідність мобілізації всіх ресурсів для захисту країни під час війни.
Проте, з іншого боку, існують побоювання, що такий крок може виявитися неефективним і завдати шкоди репутації України на міжнародній арені. Наразі залишається спостерігати за подальшим розвитком ситуації та роз’ясненнями від офіційних органів.
Джерело: BBC, МЗС України
Читати також:
У Рочестері відкриють почесне українське консульство
Світлини з мережі X