За час пандемії людство виробило близько 8 мільйонів тонн пластикових відходів

Вчені підрахували, скільки пластикових відходів, викликаних пандемією, потрапило до океану.

За час локдауну спричиненого поширенням COVID-19 людство зі 193 країн виробило близько 8 мільйонів тонн пластикових відходів, пов’язаних з пандемією. З них близько 26 000 тонн зараз знаходяться у водах світового океану. Найбільше надлишкового пластику припадає на медичні засоби, застосовувані при лікуванні хворих на ковід, йдеться у дослідженні китайських та американських вчених у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Чому пластику стало більше?

Висновки групи дослідників із Китаю та Сполучених Штатів були опубліковані цього місяця в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences. У всьому світі пандемія COVID-19 призвела до збільшення попиту на одноразові пластикові вироби, такі як маски для обличчя, рукавички та захисні пластикові маски-щитки. Відходи, що утворюються потрапляють у річки та океани, посилюють тиск на вже неконтрольовану глобальну проблему пластику. Дослідження є одним з перших, яке визначило масштаби поширення пластикових відходів, пов’язаних із кризою охорони здоров’я.

Загрозу збільшення пластикових відходів гостро відчула на собі дика природа. За даними проєкту, заснованого нідерландськими вченими, станом на липень 2021 року було зареєстровано 61 випадок вбивства або каліцтва тварин через пластикові відходи, пов’язані з пандемією. Серед прикладів — тіло окуня, загорнутого в великий палець одноразової медичної рукавички, яке знайшли голландські волонтери. National Geographic підписав цей задокументований випадок “Риба вбита одноразовою рукавичкою”.



Де найбільше сміття?

Саме регіон Азії несе відповідальність за 72 відсотки світових викидів пластику, йдеться в дослідженні. Вчені стверджують, що це пов’язано з більшим використанням одноразового захисного обладнання, а також з нижчим рівнем обробки відходів у таких країнах, як Китай та Індія. Навпаки, розвинені економіки в Північній Америці та Європі, які сильно постраждали від коронавірусу, виробили відносно мало пластикових відходів.

До слова, заборона штату Нью-Йорк на одноразові пластикові пакети, яка набула чинності навесні 2020 року, була запроваджена лише цієї осені.

Потрібне краще управління медичними відходами в епіцентрах, особливо в країнах, що розвиваються”, — пишуть дослідники, закликаючи до розробки масок та медичних рукавиць з більш екологічно чистих матеріалів.

Уряди держав також повинні проводити інформаційні кампанії для громадськості не лише щодо належного збору та поводження з пластиковими відходами, пов’язаними з пандемією, а й щодо їх утилізації”, – сказав фон Ернандес, глобальний координатор групи захисту довкілля від забруднення пластиком Break Free From Plastic.

За словами дослідників, багато пластикових відходів потрапляють у світовий океан через великі річки Азії, найбільш забруднені пластиком: річка Шатт-ель-Араб впадає в Перську затоку; річка Інд впадає в Аравійське море; і річка Янцзи впадає в Східнокитайське море.

Річка Янцзи, що впадає в Східнокитайське море

Річка Інд, що впадає в Аравійське море

Річка Шатт-ель-Араб, що впадає в Перську затоку



Дослідники прогнозують, що переважна більшість пластикових відходів, утворених в результаті пандемії, до кінця століття опиниться або на морському дні, або на пляжах, що може стати смертельними пастками для прибережних тварин. Значне накопичення пластику на пляжах може підвищити навколишню температуру, що зробить навколишнє середовище менш гостинним для дикої природи. І оскільки пластик з часом руйнується, токсичні хімічні речовини можуть вивільнятися і потрапляти до харчового ланцюга тварин.


Світлини: Shutterstock



News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

6 thoughts on “За час пандемії людство виробило близько 8 мільйонів тонн пластикових відходів

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *