
Серйозна проблема в Штатах — сходження з рейок поїздів посилила увагу влади до питань безпеки в залізничній галузі. У чому причини частих аварій рейкового транспорту та які були вжиті заходи щодо запобігання аваріям і катастрофам?

Що собою представляє залізнична галузь США?
Залізниці США відіграють важливу роль у транспортній системі країни, що здійснюють близько 40% вантажних перевезень і мають перевагу над іншими видами транспорту, т.к. низький рівень заторів на шляху, витрат палива, викидів парникових газів, вартості логістики та витрат на обслуговування.
Американська залізнична інфраструктура має довжину понад 225 тис. кілометрів (140 тисяч миль). Особливістю є те, що залізниці переважно належать приватним вантажним залізничним компаніям (Norfolk Southern Corp., Union Pacific Corp., CSX Transportation Corp., Kansas City Southern, BNSF Railway, Canadian National), які контролюють та обслуговують 85% залізниць. 15% магістралей, що залишилися (21,4 тисячі миль, з яких приблизно 70% орендується у приватних компаній) належить державному оператору пасажирських перевезень «Amtrak».
Разом з тим, залізничні інциденти, що почастішали в Сполучених Штатах, у тому числі сходження поїздів з рейок, досягають величезних масштабів і переважно пов’язані з вантажними залізничними перевезеннями.
Згідно з федеральними даними, у 2022 поїзди сходили з рейок 1164 рази, а у 2021 — 1095 раз. Попри те, що ця тенденція йде до зниження порівняно з 1979 роком – 7482 та 1980 роком – 6442, ці показники аварій на залізниці залишаються високими та несуть ризики не тільки здоров’ю людей, а й довкіллю.
Лише з січня по квітень місяць поточного року сталося понад 40 сходжень із рейок поїздів у 32 штатах, що наочно продемонстровано на карті.
Довідка: Аляска (січень), Вашингтон (березень), Орегон (лютий, березень), Монтана (квітень), Айдахо (січень, квітень), Невада (квітень), Каліфорнія (березень), Аризона (березень, квітень), Колорадо (лютий, березень, квітень), Нью-Мексико (лютий), Небраска (лютий), Канзас (березень), Північна Дакота (березень), Оклахома (березень), Міннесота (березень), Луїзіана (січень), Техас (лютий), Алабама (березень, квітень), Джорджія (січень), Флорида (лютий), Південна Кароліна (січень, лютий), Кентуккі (березень), Західна Вірджинія (березень), Огайо (січень, лютий, березень), Пенсільванія (квітень), Мічиган (лютий), Делавер (січень), Нью-Джерсі (березень), Массачусетс (березень), Мен (березень, квітень).
Попри аварії, залізничні перевізники продовжують наполягати на безпеці своїх транспортних систем. За даними вантажних залізниць «Асоціації американських залізниць» (AAR), близько 99,9% небезпечних вантажів досягають місця призначення без пригод.
Представник торгової групи AAR Джесіка Каханек повідомила, що близько 60% усіх залізничних аварій відбуваються на станціях, де виконуються складніші операції та використовуються нижчі швидкості. Більш ніж половина з них спричинені людським фактором.
Проте, вищезгадані заяви суперечать статистиці, згідно з якою лише у 2022 році залізничні оператори повідомили про 337 витік або розлив небезпечних матеріалів, 32 з яких були класифіковані як «серйозні».
Увагу влади США до безпеки у залізничній галузі привернула велика аварія 3 лютого ц.р. вантажного поїзда компанії Norfolk Southern біля населеного пункту Східна Палестина в штаті Огайо, де 38 вагонів зійшли з рейок, у тому числі 11 цистерн з токсичною та вибухонебезпечною речовиною – вінілхлоридом, що становило небезпеку для місцевих жителів, флори та фауни.

Так що є причиною сходження поїздів з рейок?
На зниження рівня безпеки у залізничній галузі США впливають кілька факторів:
Перше погане технічне обслуговування залізниць.
Залізнична галузь стала одним із найбільш монополізованих секторів в економіці США. Крім того, останніми роками залізниці значною мірою перейшли під контроль фінансистів з Волл-стріт, які збільшили короткострокові прибутки коштом погіршення якості обслуговування, тиску на працівників та зниження безпеки.
Так, приватні залізничні компанії скоротили свої основні витрати на оплату праці та пільг робітників, запровадили точний розклад руху поїздів, обмежили кількість поїздів внаслідок збільшення довжини поїздів.
Загальна зайнятість у грудні 2020 року була на 10,4% нижчою, ніж роком раніше, хоча сукупні обсяги перевезень до США у 2020 році були на 5% вищими, ніж у 2019 році.
У вересні 2021 року голова Ради з наземного транспорту (STB) Мартін Оберман розкритикував приватні залізничні компанії, які виплатили 196 млрд доларів у вигляді дивідендів і викупу акцій з 2010 року, при цьому за той же період часу витратили всього 150 млрд доларів на технічне обслуговування та експлуатацію інфраструктури залізниць.
Друге, брак кваліфікованих кадрів та помилки операторів.
Генеральний директор Асоціації залізничних пасажирів (RPA) та член комітету з безпеки залізниць та пасажирів, а також небезпечних матеріалів Джим Метьюз зазначив, що реальність така, що залізничні сполучення не такі безпечні, як мають бути. Це пов’язано з наддовгими поїздами та дуже нечисленними екіпажами, що сприяє максимальному прибутку компаніям.
Чисельність працівників залізничної галузі різко скоротилася з більш ніж 1 млн осіб у 1950-х роках до менш ніж 150 тис. робітників у 2022 році. Причинами є ряд факторів:
— великі приватні залізничні компанії скорочують персонал для отримання вищого прибутку.
Так, у службовій записці Ради з наземного транспорту у квітні 2022 року було висловлено стурбованість з приводу того, що великі залізничні компанії скорочують свій робочий персонал до мінімуму з метою зниження витрат. За останні 6 років було скорочено робітників на 29%, тобто близько 45 тис. працівників. В результаті на багатьох ділянках мереж залізниць відсутня достатня кількість працівників.
— погіршення умов праці, що також веде до скорочення штату робітників.
Президент департаменту транспортних професій Американської федерації праці – Конгресу виробничих профспілок (AFL-CIO) Грег Ріган зазначив, що втрата робочих місць останніми роками збігається з рекордними прибутками залізничних корпорацій, що стало рушійною силою погіршення умов праці на залізницях США.
Так, запровадження у 2015 році розкладу руху залізниць, збільшило прибуток компаніям внаслідок погіршення безпеки робітників та належних перевірок. Це пов’язано з тим, що працівники зазнають сильної напруги через виснажливі графіки, що веде до скорочення їх штату.
З іншого боку, використання окремими кампаніями («BNSF») бальної системи відвідуваності змушує працівників залізничної сфери виходити працювати втомленими чи хворими.
Генеральний секретар організації «Railroad Workers United» Рон Камінко зазначив, що «Без зміни умов праці, без покращення графіка, без збільшення кількості вихідних, без покращення балансу між роботою та особистим життям залізниця постраждає ще більше».
Третє, нормативно-правова база США.
Прихильники антимонопольного законодавства стверджують, що Закон про залізниці Стаггерса (Staggers Rail Act) знизив конкуренцію у залізничній галузі та, як наслідок, це веде до втрати робочих місць.
Крім того, у грудні 2022 року Президент США Джо Байден підписав закон, який забороняє страйкувати профспілкам залізничників через відсутність оплачуваної відпустки чи через хворобу. Критики стверджують, що цей крок не покращить низький рівень укомплектування персоналу в компаніях із вантажних залізничних перевезень.
У звіті Національної ради з безпеки транспорту було зроблено висновок, що ймовірною причиною аварії поїзда в штаті Огайо (3 лютого ц.р.) був перегрітий підшипник колеса на залізничному вагоні (123 градуси за Цельсієм). Відстань між детекторами температури на залізничній ділянці складала 19 миль. За словами чиновників, відстань між датчиками гарячих ящиків і температура, за якої вони викликають спрацювання сигналізації (на момент аварії), не регулювалися федеральним законом. За деякими оцінками, якби відстань між датчиками була меншою, то аварії можна було уникнути.
По-четверте, багато аналітиків погоджуються з тим, що державній компанії з пасажирських перевезень потрібно більше коштів для обслуговування інфраструктури.
На шість приватних вантажних залізничних компаній припадає 94% доходів усієї галузі, тоді як державна пасажирська компанія «Amtrak» зазнає фінансових труднощів протягом усієї своєї 52-річної історії. Компанія отримує прибуток від продажу квитків та здійснює свою діяльність навіть у збиткових регіонах країни. Amtrak компенсує свої операційні збитки коштом федеральних грантів, що фінансуються платниками податків. У зв’язку з цим державна компанія відчуває нестачу коштів для ремонту своїх залізниць на суму близько 45 млрд доларів.

Заходи влади США
Складна ситуація, що склалася в залізничній сфері, призвела до посилення правил безпеки, спрямованих на підвищення безпеки на залізничному транспорті.
Так було в березні ц.р. Конгресом прийнято до розгляду законопроєкт про безпеку на залізницях США, який спрямований на підвищення безпеки руху поїздів, в якому передбачено:
- різке збільшення штрафів за порушення техніки безпеки із суми у 225 тис. доларів до 1% від річного операційного доходу залізничної компанії, що може становити понад 50 млн доларів;
- наказ транспортним компаніям оплачувати додаткове навчання персоналу з реагування на позаштатні ситуації;
- встановлення детекторів «гарячих ящиків» кожні 10 миль, щоб дистанційно визначати температуру коліс поїздів, що рухаються колією;
- наказ комплектування бригади кондукторів-машиністів із двох осіб на більшості маршрутів вантажних поїздів;
- фінансування досліджень щодо створення безпечніших вагонів-цистерн, які використовуються для транспортування небезпечних рідин.
Однак, багато залізничників зазначають, що зазначених пропозицій недостатньо, стверджуючи, що додаткові вимоги, такі як стандарти навчання та оплачувана відпустка через хворобу, необхідні для створення більш безпечної галузі.
Іншим ефективним механізмом можна вважати приєднання американських залізничних компаній до «Конфіденційної системи оповіщення» (Confidential Close Call Reporting System — C3RS), до якої вони раніше роками відмовлялися приєднуватися.
Федеральне залізничне управління Департаменту транспорту США спонсорує добровільну конфіденційну програму, яка дозволяє залізничникам анонімно повідомляти або подавати звіти про інциденти та небезпечні ситуації, не побоюючись дисциплінарних стягнень чи звільнень.
Слід зазначити, що така система конфіденційного сполучення функціонує у Департаменті транспорту, а й у Державному департаменті США (МЗС).
Згідно з повідомленням The Wall Street Journal, 13 липня 2021 року 23 дипломати з посольства США в Афганістані попередили держсекретаря Е.Блінкена по телеграмі, відправленій по схожому конфіденційному каналу Держдепартаменту США про ймовірне падіння Кабула.
Таким чином, можна резюмувати, що жадібність приватних залізничних компаній та недосконалість нормативно-правової бази створюють несприятливі умови для залізничників США, що негативно позначається на безпеці у залізничній галузі.
Прийняття нового закону та механізмів має сприяти підвищенню рівня безпеки на залізницях США.
Проте, нововведення влади США не зачіпають поліпшення умов праці робітників у залізничній галузі, що є одним із важливих факторів у запобіганні аварій поїздів у Штатах.
Читати також:
45 000 тварин загинуло внаслідок аварії поїзда з токсичними речовинами в Огайо
У Флориді під час зіткнення зі швидкісним поїздом загинув водій (+Відео)
В Техасі зійшов з рейок потяг з небезпечними речовинами, є жертви
У Монтані зійшли з рейок 25 вагонів із пивом
Небезпечні хімікати з Огайо продовжать утилізувати у Техасі
Близько 50 вагонів з небезпечними речовинами зійшли з рейок і спалахнули в США
Через масові пограбування в Лос-Анджелесі припинять курсувати потяги (+Відео)
Світлини з відкритих джерел
2 thoughts on “Залізничні катастрофи у США: причини частих аварій поїздів”