Зелена електроенергія стає надто дорогою: у США відмовляються від контрактів

Енергокриза призвела не лише до подорожчання енергоносіїв. Злетіло в ціні обладнання для вітряних електростанцій, в результаті стрімко зростає вартість зеленої електроенергії.

Комунальні підприємства США починають відмовлятися від контрактів із виробниками вітряної електроенергії.

«Світу необхідно більше чистої енергії, проте проєкти морських вітряних електростанцій зіткнулися з кризою на мільярди доларів», — пише Bloomberg.

Агентство пише, що тільки минулого тижня через зростання цін на зелену електроенергію підрозділу іспанської Iberdrola SA довелося анулювати контракти на продаж електроенергії від запланованої вітряної електростанції біля узбережжя Массачусетсу. Водночас данська Orsted A/S програла тендер на постачання електроенергії до штату Род-Айленд. Комунальне підприємство штату визнало пропозицію розробника вітряних електростанцій надто дорогою.

«Зростання витрат збивають зі шляху нові проєкти. Зліт вартості таких матеріалів як сталь змусив виробників турбін підіймати ціни», — пише в Twitter репортер Bloomberg Стефан Стапжинскі. Він вказує на те, що проєкти на 10 ГВт опинилися в ситуації, коли їхні витрати будуть вищими, ніж ціна, за якою вони погодилися продавати електроенергію.
За даними EIA, потужність сухопутної та морської вітряної генерації у США становить 140 ГВт. Таким чином вони можуть втратити зростання 7%.

США – не єдина країна, де вітряна енергетика опинилася під ударом, минулого тижня шведська Vattenfall зупинила один із проєктів морських вітряних електростанцій у Великій Британії. Держкомпанія пояснила, що через енергокризу та геополітичну ситуацію витрати стали надто високими.

«Ми вирішили зупинити проєкт Norfolk Boreas у його нинішньому стані й не приймати інвестиційних рішень через фактори, які його знецінюють», — написала в проміжному звіті Vattenfall за січень-червень 2023 року президент і виконавчий директор компанії Анна Борг. Вона пояснила, що попит на безвуглецеву електроенергію високий як ніколи, але ринок морських вітряних електростанцій став надто дороговартісним.

«Зростання інфляції та вартість капітальних витрат зараз вище, ніж будь-коли. Це негативно впливає на весь енергетичний сектор, а геополітична ситуація зробила вітряну генерацію і ланцюжок поставок особливо вразливим. Загалом ми бачимо збільшення витрат до 40%. Такий розвиток ситуації призводить до знецінення проєкту в Норфолку із загальним негативним ефектом у 5,5 млрд шведських крон ($533 млн)», — зауважила Ганна Борг.

Оператори будівництва вітряних електростанцій (ВЕС) на східному узбережжі США мають намір переглянути або розірвати контракти на постачання електроенергії, оскільки інфляція та різке зростання вартості ділянок під будівництво можуть позбавити їхнього прибутку в майбутньому, — пише Barron’s.

Видання підрахувало, що щонайменше вісім транснаціональних компаній, які реалізують на атлантичному узбережжі США проєкти у сфері вітроенергетики на десятки мільярдів доларів, поступово відмовляються від контрактів із майбутніми одержувачами електроенергії або просять владу перекласти додаткові витрати на споживачів. До цього списку входять британські Shell та BP, данський Orsted, норвезька Equinor, іспанська Iberdrola, Energias de Portugal (EDP), французька Engie, а також державна Electricite de France. Зростання витрат, з яким вони зіткнулися, ризикують інвестувати в офшорну вітроенергетику в США, — зазначає автор статті.

Інфляція, що посилилася в період пандемії, призвела до значного зростання цін на матеріали, у тому числі на сталь, а зростання відсоткових ставок посилило фінансовий стрес. Крім того, через наплив інвесторів після пандемії ціни на ділянки морського дна в районі Нью-Йорка підскочили вдесятеро. В результаті оператори офшорних вітроенергетичних проєктів стали один за одним заявляти про необхідність перегляду контрактів із майбутніми споживачами.


Штати Мериленд та Нью-Джерсі вже погодилися перенаправити на фінансування будівництва ВЕС частину коштів, які призначалися для підтримки споживачів комунальних послуг. Equinor та BP заявили про різке зростання вартості проєктів та просять штат Нью-Йорк переглянути тарифи на постачання електроенергії, на які вони спочатку підписалися. Orsted веде переговори з владою Нью-Йорка про перехід із фіксованих цін на гнучкі тарифи з прив’язкою до інфляції.

Процес розірвання контрактів запустили оператори двох проєктів у штаті Массачусетс загальною потужністю 2,4 ГВт. Commonwealth Wind, що належить іспанській Iberdrola, минулого тижня розірвала контракти із трьома комунальними підприємствами, виплативши $48 млн штрафу. SouthCoast Wind (СП Shell, EDP та Engie) у червні заявила, що планує розірвати контракт із майбутніми споживачами.

Президент США Джо Байден у 2021 році оголосив про завдання забезпечити збільшення виробітку електроенергії з офшорних вітроелектростанцій до 30 ГВт до 2030 року. Аналітик Credit Suisse Марк Фрешні сумнівається у досяжності цієї мети та вважає, що вона завищена вдвічі.

У США зараз працюють лише дві офшорні ВЕС у штатах Род-Айленд та Вірджинія, які на двох виробляють 42 МВт, або менш як 0,1% світової потужності у цьому сегменті. Загалом вітроенергетика у США розвивається значно повільніше, ніж у Європі зокрема тому, що на відміну від європейців американські споживачі, які звикли до дешевої енергії від вугілля та газу, більш чутливі до зростання тарифів.



Читати також:

Американці обмежать споживання газу, завдяки сонячним фермам на хмарочосах

Головне агентство з питань клімату США: світ на порозі катастрофи

Як коронавірус вплинув на світовий фармацевтичний ринок

Тисячі жителів штату Міссісіпі залишилися без питної води

У США збираються вакцинувати медоносних бджіл




КАСПІЙСЬКЕ МОРЕ, США, ЕНЕРГЕТИКА, екологія, природа

Світлина з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

2 thoughts on “Зелена електроенергія стає надто дорогою: у США відмовляються від контрактів

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *