Сьогодні, 8 квітня 2024 року, за декілька годин над територією Північної Америки відбудеться повне сонячне затемнення. Хоча такі явища трапляються регулярно, справжню рідкість становлять повні затемнення, наступне з яких відбудеться лише у 2026 році, переважно над Атлантичним океаном.
Тож цьогорічне затемнення приверне увагу по всьому світу — його зможуть спостерігати жителі Мексики, США та Канади, а українські глядачі зможуть стежити за трансляціями американських блогерів у відомих соціальних мережах.
Для науковців ці чотири хвилини, коли Місяць закриватиме Сонце, стануть можливістю провести різноманітні експерименти. Вчені будуть запускати ракети, відстежувати поведінку тварин у зоопарках, надсилати радіосигнали по всій планеті та спрямовувати камери та телескопи в небо, використовуючи тимчасову темряву.
Однак результати цих досліджень не гарантовані — спалах на Сонці чи навіть хмари можуть порушити плани науковців.
Під час минулого затемнення 2017 року вчені спостерігали, як деякі тварини, від черепах до горил, демонстрували незвичну поведінку. Наприклад, фламінго збиралися в центрі зграї та дивилися в небо, наче боячись якогось хижака. Також горили переміщувалися в місця, де зазвичай сплять, і готувалися до сну, порушуючи свої циркадні ритми.
Крім того, одна нічна пташка, звана димчастим жаборотом, прокинулася вдень і почала шукати їжу, а коли світло повернулося, знову замаскувалася під гнилий пень.
Особливий інтерес у вчених викликатиме можливість розгледіти сонячну корону — атмосферу нашого світила, яка складається з намагніченої плазми з температурою понад мільйон градусів за Цельсієм. Зазвичай її неможливо побачити через яскравість Сонця, але під час затемнення вчені зможуть сфотографувати цю загадкову частину світила.
Дослідники також сподіваються отримати більше даних про сонячний вітер — потік плазми, який виривається з поверхні Сонця, та з’ясувати, чому корона виявляється набагато гарячішою, ніж сама поверхня світила.
Крім того, під час затемнення радіолюбителі в усьому світі влаштують змагання, щоб перевірити, як ця подія впливає на поширення радіохвиль, які зазвичай залежать від стану іоносфери, зарядженої енергією Сонця. Результати можуть допомогти краще зрозуміти особливості радіозв’язку, що використовується рятувальниками, авіацією та кораблями, а також системами GPS.
Загалом, це унікальна можливість для науковців дослідити багато аспектів Сонця та його впливу на Землю. Хоча успіх експериментів не гарантований, свідки цієї рідкісної космічної події без сумніву стануть свідками справжнього наукового свята.
Джерело: BBC
Читати також:
Головна астрономічна подія 2024 року: сонячне затемнення накриє США
Світлини: NASA