Блінкен на Близькому Сході: пошук шляхів до стабільності в регіоні

Державний секретар США Ентоні Блінкен розпочав турне країнами Близького Сходу. Головна мета візиту — обговорити можливості досягнення стійкого перемир’я в секторі Газа, перспективи «дорожньої карти» для палестинських територій, а також питання безпеки та стабільності в регіоні загалом.

У понеділок і вівторок Блінкен відвідає Саудівську Аравію, де візьме участь у міністерській зустрічі Ради співробітництва арабських країн Перської затоки. Згодом запланована зупинка в Ізраїлі та Йорданії.

Пошук шляхів деескалації в секторі Газа

Як повідомив речник Держдепартаменту Метью Міллер, Блінкен зосередиться на зусиллях зі сприяння досягненню сталого перемир’я в Газі, що дозволило б звільнити заручників та забезпечити продовження або збільшення обсягів гуманітарної допомоги в анклав.

Міністр також обговорюватиме можливість відкриття морського гуманітарного коридору до узбережжя Газа для постачання продовольства та ліків. За словами радника з нацбезпеки Джона Кірбі, вже за кілька тижнів може бути завершене будівництво тимчасового причалу, що значно посилить підтримку палестинців, що потерпають від голоду.

Водночас Вашингтон наполягає, що радикальний рух ХАМАС, який контролює Сектор Гази, не повинен брати участі в майбутньому управлінні палестинськими територіями.

Перспективи «дорожньої карти» для Палестинської автономії

Держдепартамент наголосив на прихильності США ідеї створення незалежної Палестинської держави поряд з Ізраїлем шляхом об’єднання Західного берега та сектора Газа під контролем Палестинської національної адміністрації.

«Відроджена палестинська адміністрація необхідна для досягнення результатів для палестинського народу та створення умов стабільності», — заявила помічниця держсекретаря із близькосхідних питань Барбара Ліф.

Проте, за оцінками аналітиків, реалізації такого бачення заважатиме негативна позиція нинішнього ізраїльського уряду щодо концепції «двох держав». Прем’єр Біньямін Нетаньяху відкидає ідею відновлення Палестинської автономії в секторі Газа.

Можлива нормалізація відносин Ізраїлю з Саудівською Аравією

Адміністрація Байдена розглядає перспективи домовленості, яка могла б привести до встановлення дипломатичних відносин між Ізраїлем і Саудівською Аравією. Однак Ер-Ріяд ставить попередньою умовою відданість Тель-Авіва концепції «двох держав».

Утім, за словами експерта Інституту Близького Сходу Німрода Горена, поки позиція Нетаньяху не зміниться, мало що заважатиме запропонувати ідею нормалізації на розгляд виборців під час нових парламентських виборів в Ізраїлі.

США вивчають інформацію про порушення прав палестинців ізраїльською армією

В очікуванні зустрічей Блінкена Вашингтон також аналізує нові дані від ізраїльського уряду, аби визначити, чи слід вносити деякі підрозділи армії Ізраїлю до «чорного списку» за можливі порушення прав палестинських цивільних осіб на окупованих територіях до жовтневих ракетних обстрілів ХАМАС.

Правозахисники критикують Держдеп за уповільнену реакцію, вбачаючи в цьому прояв особливого ставлення до Ізраїлю. Утім, офіційний Вашингтон заперечує упередженість та наголошує на прагненні справедливого миру для обох сторін конфлікту.

Джерело: Voice of America

Читати також:

Візит Блінкена до Китаю: партнерство чи суперництво?

Світлина з мережі X

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *