Breaking News зі США: Вашингтон ударив по китайській електроніці, де ленд-ліз для України, банки-гіганти готуються до дефолтів

Головні теми світових засобів масової інформації за минулі вихідні (15-16 жовтня).

У неділю світ уважно стежив за новинами з Китаю – там проходив 20-й з’їзд компартії, на якому голова партії Сі Цзіньпін дав зрозуміти, що зміцнюватиме власну владу. Інвестори шукали сигнали щодо впливу партії влади на економіку. Очікувано буде підтримано технології, навколишнє середовище та нацбезпеку. Тим часом напередодні з’їзду Вашингтон ухвалив закон, «вбивчий» для напівпровідникової промисловості Китаю.

Що сказав Сі Цзіньпін на 20-му з’їзді компартії Китаю

16 жовтня відбулася подія, на яку чекали багато інвесторів, – 20-й з’їзд компартії Китаю. Сигнали глави Китаю під час виступу відіграють ключову роль в інвестиційних стратегіях. Поки що головне занепокоєння – посилення вертикалі влади Сі Цзіньпіна — нагнітає поляризацію між держкомпаніями та приватним бізнесом”, — наголошується в огляді Bloomberg. Політика щодо COVID-19 залишається незмінно жорсткою, проте низка областей, такі як технології, навколишнє середовище, нацбезпека, матимуть підтримку держави.

Плани держави щодо сектора нерухомості, який перебуває в кризі через масові неплатежі за іпотекою, не стали яснішими. «Ця галузь не буде в центрі уваги партії у найближчій перспективі», – коментує виступ китайського лідера Тінг Мен, старший кредитний стратег Азії в ANZ Bank China. Малоймовірно, що влада безпосередньо допомагатиме у сплаті боргів приватних забудовників або стримуватиме дефолти. Більш-менш ясним у виступі Сі стала риторика щодо продовження фінансування зелених проєктів. Навколишнє середовище – давня пристрасть глави Китаю. Хоча експерти зазначають, що до кінця незрозуміло, як підтримка у сфері скорочення викидів позначиться на каламутному національному ринку зелених облігацій.

CNN у своєму огляді констатує, що Сі Цзіньпін завершив період зміни влади в Китаї, який розпочав Ден Сяопін. Це несе ризики стагнації та падіння економічного зростання, а також уповільнення технологічного розвитку країни. Тим більше останні два роки приватний сектор у КНР вже сильно постраждав від посилення держрегулювання, що призвело до численних втрат інвесторів.

Вашингтон завдав удару виробництву чіпів у Китаї

Наприкінці минулого тижня президент США Джо Байден підписав указ, який забороняє використовувати чіпи, зроблені поза межами країни. Обмеження стосується не тільки компаній із США, а й будь-яких інших, які використовують американські технології. Bloomberg пише, що це справило «ефект бомби, що розірвалася». Аналітик Rhodium Group за Китаєм та технологіями Джордан Шнайдер вважає, що, по суті, США змусили американських фахівців, які працюють на виробництві чіпів у Китаї, обирати між звільненням та втратою громадянства. Independent стверджує, що в КНР відразу почався масовий відтік американських співробітників, що загрожує повним крахом всієї напівпровідникової промисловості країни.

Європа переживає енергетичний шок

Тарифи на енергію в Європі в жовтні подвоїлися, повідомив голова італійської аналітичної компанії Nomisma Energia Давид Табареллі”, — пише La Repubblica. За його словами, це шок небачених масштабів: ціна кубометра газу зросла з 0,7 євро за кубометр до 2,3 євро.

Тривогу експерта підтверджують розрахунки МВФ – фонд переглянув у гірший бік прогноз ВВП для економік Європи та попередив про «дуже великі» втрати економік РФ та України. За версією МВФ, у 2023 році зростання економік розвинених країн Європи сповільниться до 0,6%, що розвиваються – до 1,7%.

Нагадаємо, раніше з фонду попередили: запровадження верхньої межі цін на російський газ може призвести до повного припинення поставок, а у поєднанні з холодною зимою ВВП Центральної та Східної Європи звалиться одразу на 3%. WSJ заявляє, що Європа готова пережити зиму, проте одне тривале похолодання або невелика аварія на трубопроводі можуть спровокувати віялові відключення та ще більший спад виробництва.

Банки США фіксують зниження прибутку

У п’ятницю великі американські банки, такі як JPMorgan Chase, Wells Fargo, Morgan Stanley, Citi, повідомили про падіння прибутку третього кварталу. Причиною є побоювання рецесії, внаслідок чого кредитні організації акумулюють кошти для покриття можливих дефолтів та невиплат за кредитами.

JPMorgan Chase знизив прибуток на 17%”, — повідомляє “Рейтер”, оскільки зростання відсоткових ставок у США підірвало інтерес до операцій на фінансових ринках. Прибуток банку склав $9,74 млрд порівняно з $11,69 млрд. Банк зарезервував $808 млн під можливі втрати за проблемними кредитами. Для порівняння, його резерви під час пандемії становили $2,1 млрд.

Коротко

BofA каже, що традиційна стратегія 60/40 з початку року продемонструвала найнижчі показники за останні 100 років, а прибутковість портфелів 25/25/25/25 за той самий час впала на 11,9%, що стало найгіршим показником з 2008 року.

МВФ простежує негативний вплив зміцнення долара майже для всіх країн світу. У вересні долар досяг максимального значення з 2000 року, зміцнившись на 22% стосовно єни, на 13% стосовно євро і на 6% стосовно валют ринків, що розвиваються, з початку цього року. Це має значні негативні макроекономічні наслідки майже для всіх країн світу, оскільки долар найчастіше використовується в міжнародній торгівлі. JP Morgan передбачив падіння ринку США на 30% через серйозну рецесію. Акції Beyond Meat – виробника м’яса на рослинній основі, впали на 12% на тлі погіршення прогнозів та звільнень співробітників.

США не шукатимуть точок розуміння з Росією


У вівторок, в інтерв’ю Джейку Тапперу на телеканалі CNN президент Байден чітко сказав, що йому нема про що розмовляти з Путіним. Єдина тема, яку він, можливо, погодився б обговорювати — це звільнення з російських в’язниць двох американських громадян, яких Кремль захопив в заручники. Але Байден підкреслив, що не обговорюватиме з РФ розв’язану війну, її безвідповідальні загрози застосування ядерної зброї, і не бажає з Путіним зустрічатися.

Публікація Білим Домом Стратегії Національної Безпеки

У цьому документі політику США щодо РФ визначено дуже жорстко. РФ визнана як держава-агресор, яка розв’язала війну з метою ліквідації України як незалежної держави, як країна, яка систематично займається політичною та економічною дестабілізацією в різних країнах та регіонах світу, у тому числі в самих США, країна, яка прагне політичного примусу інших країн шляхом їх шантажу припиненням постачання енергоресурсів, країна, яка займається ядерним шантажем, погрожуючи застосувати ядерну зброю, країна, яка «є безпосередньою і постійною загрозою міжнародному миру і стабільності».

В опублікованому документі йдеться про те, що Путін, який визначає російську політику, не зміниться. Відповідно, не зміниться і сама політика доти, доки її визначає президент РФ, доки він залишається диктатором. І тому США не шукатимуть точок розуміння з Росією доти, доки докорінно не зміниться її політика. Або, якщо перекласти з дипломатичної мови, поки що в Росії не зміниться влада і поки що нова влада не змінить докорінно політику.
Ця позиція є абсолютно аналогічною позиції, зайнятої на початку 80-х років минулого століття щодо СРСР адміністрацією Рейгана. США продовжуватимуть усіляко підтримувати Україну, зміцнювати відносини з Кремлем війни проти України був повний та довгостроковий стратегічний провал Росії.

Справа Трампа

Верховний Суд відмовив Трампу у розгляді його апеляції за його позовом до міністерства юстиції у справі про вилучені у нього документи. Федеральна прокуратура та ФБР можуть продовжувати своє розслідування порушення закону про шпигунство, закону про президентські документи та про перешкоджання розслідуванню цих злочинів.

П’ять вкрай ідеологічно правих верховних суддів, у тому числі три судді, призначені Трампом, у цьому випадку вирішили, що вони все-таки в першу чергу судді Верховного Суду, і закон стоїть вище за їхню ідеологічну близькість до колишнього президента.

Минулого тижня стало відомо, що ФБР і прокуратура мають свідка, який підтвердив, що після отримання повістки з прокуратури з вимогою віддати всі незаконно вивезені з Білого Дому секретні та несекретні документи, Трамп наказав їх перенести в інше місце і заявив, що документи – «його» і що він їх не віддасть. Є відео із камер спостереження, вилучене ФБР, на якому зображено переміщення коробок із документами за вказівкою Трампа. Все це дуже серйозні докази.
І якщо інструкція міністерства юстиції забороняє пред’являти за три місяці до виборів звинувачення у справах, які можуть мати політичний резонанс і впливати на результат виборів, то після виборів 8 листопада Трамп може очікувати неприємних для себе новин з федеральної прокуратури.

Вибори до Конгресу


Трохи більше, ніж за три тижні, 8 листопада, у США відбудуться вибори до Конгресу. Повністю переобирається Палата Представників, переобираються 35 сенаторів зі 100. У 36 штатах із 50 проводяться вибори губернаторів. Власне, вибори вже відбуваються. У ряді штатів уже йде дострокове голосування та голосування поштою.

Передбачити, хто переможе на виборах неможливо з тієї простої причини, що для цього потрібно було б вивчати конкретну ситуацію в кожному із 435 округів із виборів до Палати Представників. Надійних опитувань в округах немає. Не існує їх і по штатах, де переобираються сенатори. Маються на увазі, звичайно, опитування, у свінг-штатах та свінг-округах, у яких приблизно рівні шанси на перемогу мають кандидати від обох партій.
Зрозуміло, що є абсолютно «сині», демократичні округи у великих містах, і зовсім «червоні», республіканські округи в провінції, де результат виборів вирішено зважаючи на явну перевагу прихильників однієї з партій. Але хто отримає більшість у Палаті Представників, визначатиметься не в цих округах, а у свінг-округах, там, де більшість виборців не мають стійких політичних переваг.

Америка залишається розділеною на два дуже непримиренних політичних табори. При цьому республіканці, які продовжують ставити на Трампа, як на «криголам», на рушійну силу своєї партії, за останні два роки зрушили ще далі праворуч. Незалежно від того, чи виграють вони вибори, чи ні, у новій Палаті Представників буде набагато більше ультраправих республіканців, ніж у нинішній.

Те саме й у Сенаті. Якщо в ньому з’являться нові республіканці, то в кожному випадку це буде ультраправий політик або правий популіст, висунутий та підтриманий Трампом.

Статистика говорить про те, що президентська партія практично завжди втрачає голоси на проміжних виборах до Конгресу, які йдуть за президентськими виборами, на яких перемогу здобув новий президент, і в останні 30 років програє при цьому вибори до Палати Представників, які йдуть за президентськими виборами. Так було у 1994, 2010 та у 2018 роках. Виняток – 2002 рік, коли дуже популярним був тодішній президент Буш-молодший і його популярність поширилася на республіканську партію в цілому.


Економічна ситуація перед виборами залишається суперечливою. У країні найвища за 40 років інфляція. У вогонь інфляції підлили майже у буквальному значенні нафту Саудівська Аравія і Росія, які домовилися про скорочення видобутку нафти. Це спричинило зростання ціни на нафту та зростання ціни в США на бензин, що перед цим протягом трьох місяців трохи подешевшав.

Пересічний громадянин, що заправляє свій бензобак, не схильний розумітися на політичних справах, у тому, кому вигідна висока ціна на нафту і чому вона висока. Якщо бензин дорогий, то для цього громадянина винна влада, яка не забезпечила, щоб він був дешевим. Те саме і з харчами.

Водночас за цієї найвищої за 40 років інфляції, в країні найнижче більш ніж за 50 років безробіття. Тобто економічної рецесії, якої побоювалися, яку передбачали деякі економісти, немає. Навпаки, створюються нові робочі місця.
Конгрес 117-го скликання, в обох палатах якого у демократів була більшість, виявився надзвичайно продуктивним у своїй роботі. Він міг зробити більше й ухвалити низку законів, які б забезпечували економічне зростання раніше. Було прийнято закон про подолання наслідків пандемії, що дозволило відновити мільйони робочих місць та забезпечити доступність вакцинації по всій країні, закон про широкомасштабну реконструкцію інфраструктури, що забезпечило поштовх у розвитку економіки та створення нових робочих місць, закон про повернення в США виробництва електронних мікросхем та про розвиток цього виробництва, закон про найбільші в історії інвестиції в зелену енергетику, про розширення доступу до медичної допомоги та дорогих ліків. Конгрес забезпечив бюджетне фінансування військової, фінансової, економічної та гуманітарної допомоги Україні.

Все це демократи можуть поставити собі на заслугу. Як вони «продають» усе це виборцям, залежить від конкретних виборчих округів та штатів. Країна велика, різні групи населення можуть мати різні інтереси та пріоритети. Республіканці звинувачують Байдена та демократів у високій інфляції, обіцяють «все виправити», найправіші республіканці на чолі з Трампом звинувачують Байдена в тому, що він «надто багато допомагає Україні, не переймаючись простими американцями».

Допомагає республіканцям те, що в кількох штатах вони перекроїли кордони виборчих округів таким чином, щоб гарантувати собі більше місць у Палаті Представників, створивши більше округів у глибокій провінції, де мешкають їхні основні виборці, та зменшивши кількість округів у великих містах.

Що може означати перемога республіканців на виборах до Конгресу для України? Нічого доброго. Бодай тому навіть тільки, що вкрай ускладниться ухвалення бюджету, що є прерогативою Конгресу. А допомога Україні надається із бюджету.

У новому Конгресі серед республіканців неминуче буде, як уже було зазначено вище, більше ультраправих, які, в принципі, проти допомоги Україні та досі голосували послідовно проти виділення всіх бюджетних пакетів допомоги. А будуть і такі як Ілон Маск, яким більше до вподоби був би такий світ, де «сильні» поділили б його між собою, ну, ось рівно, як він нещодавно пропонував – Крим – Росії, Тайвань – Китаю, Україна – «нейтральна», а її чотири області – теж Росії, через «референдум».

Джо Байден затвердив новий пакет військової допомоги Україні на $725 мільйонів. Ленд-ліз вже діє

Після того, як у п’ятницю Джо Байден затвердив новий пакет військової допомоги Україні на $725 мільйонів. До слова ленд-ліз працює з моменту його підписання президентом, тобто з 9 травня.
Ті, хто поширюють пропаганду про те, що ленд-ліз – це, нібито, безперервний потік всілякої зброї та збройових систем, який річкою має текти в Україну, а «поганий Байден» грає в «договірняк» із Путіним і «саботує» — брешуть. Нічого подібного у цьому законі немає. Цей закон дуже короткий – одна сторінка. Він дає президенту право (а не зобов’язує) передавати за спрощеною процедурою у 2022 та 2023 фінансових роках Україні та у разі потреби сусіднім з нею країнам в оренду або у борг (з укладенням відповідних угод про оплату у кожному конкретному випадку) зброя, збройні системи та боєприпаси для відбиття російської агресії. Ні про який безперервний і необмежений потік зброї в цьому законі немає жодного слова. Щобільше, президент не має права передавати зброю за кордон з баз зберігання Пентагону, знижуючи рівні тих чи інших озброєнь та обладнання нижче за передбачені міністерством оборони норми.

Законопроєкт про ленд-ліз був внесений до Конгресу ще напередодні російського вторгнення в Україну 24 лютого. Те, що його було прийнято протягом двох місяців – це практично рекордно швидко за мірками Конгресу, де законопроєкти розглядаються місяцями або не розглядаються взагалі, оскільки не включаються до порядку денного.
Поки законодавці розглядали та ухвалювали цей законопроєкт, розпочалося повномасштабне російське вторгнення, а адміністрація ще на початку березня виробила дієвий та працюючий механізм допомоги Україні, за якого Україна отримує зброю, збройові системи та боєприпаси безплатно для себе, а не в борг, за ленд-лізом. Отримує у вигляді безоплатної допомоги, яка оплачується з американського бюджету в рамках PDA (швидка передача зброї із запасів Пентагону за розпорядженням президента) та USAI (замовлення та закупівля зброї для України у його виробників). Ця система працює і повністю оплачується на сьогодні грошима з американського бюджету, які виділяє Конгрес.

Закон про ленд-ліз створює додатковий механізм для надання допомоги, яким президент може скористатися, якщо в цьому буде необхідність. Наприклад, якщо у бюджеті не буде грошей на надання Україні допомоги. Потрібно ще раз відзначити, що американський військово-промисловий комплекс не працює зараз цілодобово в три зміни, як, наприклад, під час Другої світової війни. Але адміністрація дуже серйозно зайнялася збільшенням та інтенсифікацією виробництва зброї, збройових систем та боєприпасів. Зокрема і для того, щоб допомагати Україні. У тому числі й для того, щоб допомогти Україні значно посилити протиповітряну оборону.

Зокрема, Україна вже протягом найближчих двох-трьох тижнів отримає спеціально виготовлені для неї два комплекси ППО NASAMS, і Пентагон обіцяв прискорити виготовлення та постачання ще шести таких комплексів, одночасно працюючи з союзниками над тим, щоб надати Україні додаткові кошти ППО крім цих комплексів.



Світлини з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *