Шахраї на сайтах знайомств вкрали в американців $1,3 млрд в 2022 році

Близько 70 000 американців втратили гроші через романтичні афери у 2022 році порівняно з 56 000 та роком раніше. У середньому користувач-жертва втрачає 2,4 тис., але цей показник може бути як нижчим, так і набагато вищим.

Про це свідчать дані Федеральної торгової комісії США (FTC).

Шахраї минулого року вкрали у своїх жертв $1,3 млрд, що приблизно збігається з показником за 2021 рік. З усім тим, обсяг вкрадених коштів набагато вищий за суму в $730 млн, зафіксовану у 2020 році, і $493 млн за підсумками 2019 року. Середні збитки минулого року становили $4,4 тис., і найчастішими жертвами обману ставали люди старше 70 років. Подібні види шахрайства зазвичай починаються із зустрічей у додатку для знайомств або у соцмережах», — зазначає MarketWatch.

«Ці шахраї звертають пильну увагу на інформацію, якою ви ділитеся, і не втрачають можливості стати вашим ідеальним партнером. Вам щось подобається, значить, їм теж. Ви хочете стосунків, вони теж готові», — зазначає старший дослідник даних FTC Емма Флетчер. — Але є один виняток – ви хочете зустрітися у реальному житті, а вони не можуть”. За її словами, найпопулярніше виправдання цьому — служба на далекій військовій базі чи робота на морській нафтовій вежі.

«Минулого року 40% людей, які заявили про втрату грошей через романтичну аферу, сказали, що контакт почався в соцмережах, — сказала Флетчер. — 19% сказали, що це почалося на інтернет-сайті або в додатку. Багато людей повідомляли, що шахрай потім швидко переводили розмову до WhatsApp, Google Chat або Telegram.

Один із варіантів є шантаж, коли жертву переконують надіслати відверті фотографії, а потім погрожують опублікувати їх, якщо та не заплатить гроші. Хоча лише 3% романтичних афер пов’язані з так званим секс-вимаганням, кількість випадків такого шантажу з 2019 року збільшилася у вісім разів. Причому найчастіше цими жертвами стають люди віком від 18 до 29 років. Люди в цій віковій групі вшестеро частіше повідомляють про подібний шантаж, ніж ті, кому 30 років і більше. За даними FTC, найчастіше шахрай зв’язується з жертвою в Instagram і Snapchat (58% випадків).

Будь-які шахраї хочуть отримати гроші швидко і таким чином, щоб їх важко було повернути, — наголошується у повідомленні FTC. Шлюбні аферисти у 19% випадків просили переказувати гроші у криптовалюті, 24% були згодні на подарункові картки. Причому на криптовалюту припало більше третини (34%) сумарних збитків, тоді як на карти — лише 7%.

Схема роботи шахраїв із запрошенням на лжепобачення

Використовуючи схему Fake Date, зловмисники з облікового запису, оформленого нібито на симпатичну самотню дівчину, знайомляться з чоловіками. Знайомство проходить у спеціальних сервісах, таких як Tinder та Badoo, або соцмережах. Після цього шахрай переводить розмову в месенджер (найчастіше Telegram) і запрошує на побачення до театру або на інші подібні заходи. У месенджері зловмисник зазначає, що він нібито вже має один квиток на вказану подію. Він показує співрозмовнику QR-код як підтвердження наявності квитка та пропонує купити сусіднє місце. Надіслані QR-код і посилання ведуть на фейковий сайт з реквізитами шахраїв. В результаті чоловік втрачає гроші, а шахраї більше не виходять на зв’язок.

Дослідники Group-IB виявили понад 700 доменів подібних фейкових сайтів, замаскованих під театри, стендап-концерти, ресторани, кальян, SPA-центри та інші місця.

З понад 8000 розглянутих випадків у 24% афер шахраї видавали себе за родича жертви та під різними приводами – хвороба, потрапляння до в’язниці чи лікарні – просили у неї гроші.

18% шахрайств пов’язані з обіцянками злочинця навчити інвестувати. Через активне поширення шахрайства з інвестиціями держоргани США та Європи навіть опублікували попередження.

FTC також попередила, що багато любовних афер починаються не в додатках для знайомств, а в соціальних мережах. Шахрайство часто починається з несподіваного запиту у друзі чи повідомлення, але рано чи пізно ці люди завжди просять грошей, зазвичай підшукуючи жалісливі причини. Найпоширенішими формами переказу грошей від жертв були подарункові картки, обсяг яких зріс на 70% порівняно з 2019 роком. Далі йдуть електронні перекази.

За даними FTC, у 2020 році від шахрайства постраждали всі вікові групи, а не лише люди похилого віку. Найбільше жертв у групі від 40 до 69 років, а жертви віком від 70 років повідомляли про найвищу середню шкоду (~9475 доларів).

За словами Мікі Аалто, генерального директора компанії постачальника ПЗ для кібербезпеки Hoxhunt, повернення вкрадених коштів у результаті романтичної афери або фішингової атаки малоймовірне, але жертви афер не тільки втрачають гроші, але й отримують сильні емоційні збитки від усвідомлення того, що вони довірилися шахраю, а він ними скористався.



Світлина з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *