США закликали американців негайно покинути територію Росії

Держсекретар США Ентоні Блінкен закликав американців, що проживають в РФ, залишити країну після арешту журналіста Евана Гершковича — громадянина США, репортера The Wall Street Journal, автора робіт, що стосуються Росії та України. Раніше Гершкович працював репортером в Agence France-Presse (AFP) та The Moscow Times. Останні 6 років Гершкович жив у Москві.

«Ми глибоко стурбовані затриманням Росією американського громадянина, журналіста. Ми знаходимося в контакті з приводу цієї ситуації з The Wall Street Journal. Громадяни США, які перебувають або подорожують до Росії, мають виїхати негайно», — йдеться у його заяві, поширеній державним департаментом.

«Ми рішуче засуджуємо безперервні спроби Кремля залякати, придушити та покарати журналістів і представників громадянського суспільства. Вищим пріоритетом Державного департаменту є безпека громадян США за кордоном. Ми повторюємо наші рішучі попередження про небезпеку, на яку наражаються громадяни США на території Російської Федерації», — йдеться у заяві держсекретаря Ентоні Блінкена.

Своєю чергою прессекретар Білого дому Карін Жан-П’єр заявила, що Держдеп перебуває у прямому контакті з російським урядом та активно працює над забезпеченням консульського доступу до Гершковича. Вона додала, що американці повинні прислухатися до попередження уряду США не їздити до Росії, а ті, хто проживає або подорожує РФ, повинні негайно залишити країну.

Телеканал CNN повідомляє, що влада США дізналася про затримання Гершковича від редакції WSJ. 30 березня журналіст The Wall Street Journal Еван Гершкович був затриманий в Єкатеринбурзі при спробі «отримання секретних відомостей», що становлять держтаємницю, про одне з підприємств російського військово-промислового комплексу», — стверджує слідство РФ.

Стосовно журналіста порушено кримінальну справу за надуманим обвинуваченням за ст. 276 КК РФ («Шпигунство»). Йому може загрожувати позбавлення волі терміном від 10 до 20 років.

Лефортівський суд Москви заарештував Гершковича на 2 місяці. Журналіст утримуватиметься у СІЗО «Лефортово». Водночас його адвокат Данило Берман пообіцяв оскаржити арешт та вимагає ознайомлення з матеріалами справи. Справа журналіста маркована грифом «цілком таємно», провину Гершкович не визнає. Адвоката Данила Бермана, який має ордер на захист Гершковича, до суду не пустили.

Офіційний представник Кремля Дмитро Пєсков зазначив, що Гершковича «взяли на місці злочину». Він також відкинув інформацію про те, що затримання журналіста стало заходом у відповідь Кремля на звинувачення в шпигунстві росіянина Сергія Черкасова, яке йому висунули владу США минулого тижня.

Справа Гершковича стала першою кримінальною справою про шпигунство проти іноземного журналіста у пострадянській Росії. Більш того, як зазначає WSJ, у новітній історії журналістів газети якщо й затримували часом у різних країнах, заарештовували рідко, «якщо взагалі колись». У наведених газетою прикладах із Туреччини, Китаю та Ірану найскладнішим був випадок із затриманням у 1987 р. на кілька днів в Ірані каїрського репортера. Його звинуватили в тому, що він – сіоністський шпигун, який мандрує з підробленим паспортом. Пізніше іранська влада заявила, що затримання було помилкою.

Багато експертів і політиків заявили, що Росія взяла Гершковича в заручники. На думку засновника розслідувального видання «Беллінгкет» Еліота Хіггінса, приводом для справи проти Гершковича могла стати потенційна можливість обміняти його на ув’язнених із Росії, засуджених в інших країнах.

«Росія набирає більше заручників для обміну на своїх шпигунів та злочинців», — написав Хіггінс у «Твіттері».

Член комітету з міжнародних відносин Палати представників Конгресу США, демократ Джаред Московіц, у розмові з CNN назвав арешт Гершковича «викраденням»: «Це все потрібно для того, щоб отримати важіль тиску, і тепер на карту поставлене людське життя».

Як зазначає американський телеканал CNN, Еван Гершкович став першим з 1986 року журналістом із США, затриманим у Росії за звинуваченням у шпигунстві. 2 вересня 1986 року у СРСР було затримано Ніколаса Данилоффа, який працював у журналі U.S. News & World Report. Він провів під вартою три тижні. Після переговорів між країнами за участю адміністрації Рональда Рейгана журналіста обміняли на затриманого у серпні 1986 року у Нью-Йорку фізика Геннадія Захарова. Його також звинувачували у шпигунстві.

Іноземні журналісти, які висвітлюють Росію, висловили підтримку Гершковичу в Інтернеті, заявивши, що він є професійним репортером, а не шпигуном.

Світлина з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *