Чи зможе Трамп стати президентом, якщо його засудять?

Колишній президент США Дональд Трамп фігурує в суді як обвинувачений у кримінальних справах — вперше в історії країни. Він постає перед судом у чотирьох різних судових процесах: два — федеральні кримінальні справи та два на рівні штатів.

У травні 2023 року суд присяжних у Нью-Йорку визнав Трампа винним у сексуальному насильстві та наклепі щодо письменниці Елізабет Джин Керролл і зобов’язав його виплатити їй 5 мільйонів доларів компенсації. Крім того, в січні 2024 року суд зобов’язав Трампа сплатити Керролл додаткові 83,3 мільйона доларів.

Перше кримінальне переслідування Трампа на федеральному рівні пов’язане з незаконним використанням коштів, зібраних на його виборчу кампанію 2016 року. Йому висунуто обвинувачення у фальсифікації документів з метою приховати виплату 130 000 доларів колишній порноактрисі Сторі Деніелс, яка погрожувала оприлюднити інформацію про свій зв’язок з Трампом під час президентської кампанії.

Три інші кримінальні справи стосуються спроб Трампа вплинути на результати президентських виборів 2020 року в штаті Джорджія, поширення ним завідомо неправдивої інформації про фальсифікацію цих виборів, а також незаконного зберігання секретних урядових документів у його резиденції Мар-а-Лаго на Флориді вже після того, як він залишив Білий дім.

Чи може Трамп балотуватися, якщо його засудять?

Так, незалежно від результатів судових процесів Дональд Трамп все одно може балотуватися на пост президента США. Конституція встановлює лише три вимоги до кандидатів: вік від 35 років, народження на території Сполучених Штатів і проживання в них не менше 14 років. Там немає заборони щодо балотування засудженого злочинця.

Хоча існують аргументи, що кандидат, якому висунуто звинувачення чи який залучений до судового процесу, не повинен продовжувати виборчу кампанію, ці аргументи ґрунтуються на етичних міркуваннях, а не на законах чи процесуальних бар’єрах.

Спроби не допустити Трампа до виборів

Активісти намагалися добитися виключення Трампа з виборчих бюлетенів на основі Розділу 3 Поправки 14 до Конституції США, яка позбавляє права обіймати державні посади осіб, «що брали участь у заколоті чи повстанні» після принесення присяги на вірність Конституції.

Вони стверджують, що дії тодішнього президента напередодні штурму Капітолія 6 січня 2021 року його прихильниками підпадають під ознаки участі у заколоті. Однак у березні 2024 року Верховний суд США визнав, що окремі штати не можуть встановлювати такі заборони, і відповідальність за дотримання Поправки 14 щодо федеральних посадових осіб і кандидатів покладається на Конгрес.

Оскільки Конгрес політично розділений (республіканці мають більшість у Палаті представників, а демократи — перевагу у два голоси в Сенаті), малоймовірно, що Трампа не допустять до виборів на цій підставі.

Чи зможе засуджений Трамп голосувати?

Ймовірно, ні. Трамп зареєстрований як виборець у штаті Флорида, де засуджені злочинці позбавлені виборчих прав. Більшість з них можуть відновити виборче право після відбування покарання, включаючи умовно-дострокове звільнення чи іспитовий термін, та сплати всіх штрафів і зборів. Але, найімовірніше, термін умовно-дострокового звільнення Трампа не встигне завершитися, щоб він міг повернути собі право голосу.

Що, якщо Трампа засудять до в’язниці?

Юридично Трамп все одно може балотуватися на посаду президента, навіть перебуваючи за ґратами. Однак це створило б значні логістичні складнощі. Експерти припускають, що Трамп може подати позов про своє звільнення, стверджуючи, що ув’язнення перешкоджає йому виконувати конституційні обов’язки президента. Але подібного прецеденту в історії США ще не було, тож нині важко спрогнозувати, як саме розгортатимуться події.

Чи зможе Трамп, якщо його оберуть, скасувати справи проти себе та помилувати себе?

Як президент Трамп міг би спробувати скоротити собі термін ув’язнення, залишити в силі обвинувальний вирок або домогтися повного помилування. Але це були б крайні прояви президентської влади, які, швидше за все, довелося б розглядати в Верховному суді США. Як альтернатива, чинний президент-демократ Джо Байден, залишаючи Білий дім, міг би помилувати Трампа, щоб обраний народом лідер міг керувати країною.

Проте це стосувалося б лише справ Трампа на федеральному рівні. Його не можна було б помилувати за звинуваченнями, висунутими на рівні штатів, зокрема у справі про «гроші за мовчання» в Нью-Йорку та спробі вплинути на результати виборів 2020 року в Джорджії.

Джерело: DW

Читати також:

Суд Нью-Йорка зобов’язав Трампа виплатити $354,9 млн компенсації та заборонив йому вести бізнес у штаті

Світлина з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *