Після весняної перерви американські законодавці мають намір повернутися до обговорення надання допомоги Україні та іншим союзникам США. Питання формату та обсягу такої підтримки залишається одним з найбільш дискусійних у Конгресі.
Сенат раніше схвалив виділення 95 мільярдів доларів на підтримку України, Ізраїлю та Тайваню. Однак ця ініціатива наразі заблокована деякими республіканцями у Палаті представників. Частина опонентів висловлює занепокоєння через можливі зловживання та нецільове використання американської допомоги.
«Я хотів би отримати деталізовану звітність, – наголосив республіканець Тім Берчетт. – Були повідомлення, що українські міністри купували електричні Роллс-Ройси тощо. Вони не повинні робити таких витрат, поки не звітуватимуть за кожен долар допомоги».
Демократи на слуханнях у Конгресі наголошували на жорсткому контролі з боку США за цільовим використанням допомоги. За словами демократа Роберта Гарсії, згідно з даними Transparency International, Україна навіть в умовах війни демонструє прогрес у боротьбі з корупцією.
Республіканці пропонують схему часткового кредитування замість безоплатної допомоги. Експрезидент Дональд Трамп висловлювався на підтримку такої ідеї у ході своєї виборчої кампанії. Проте демократи застерігають, що кредитування може підірвати здатність українського уряду продовжувати функціонувати в умовах війни.
«Військова допомога має надаватися безоплатно, – переконаний демократ Бред Шерман. – Американські платники податків вітали б можливість досягати зовнішньополітичних цілей без великих витрат. Але в цій ситуації це навряд чи можливо».
У Пентагоні теж вважають, що Україна не повинна отримувати озброєння у кредит, оскільки це обтяжило б країну додатковими боргами на тлі бойових дій.
Попри розбіжності в республіканському таборі, їхні лідери у Сенаті, як і демократи, наполягають на схваленні винесеного раніше на голосування пакета допомоги Україні та союзникам.
Лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл переконаний: «Якщо Конгрес зробить свою роботу, Україна отримає американську зброю, а ми вдома – потужніші військові можливості та оборонно-промисловий потенціал».
Демократи теж наголошують на важливості підтримки України, зокрема, для збереження американського впливу у світі. На переконання Чака Шумера, виживання українського народу та шанси зупинити Путіна багато в чому залежатимуть від дій спікера Палати представників Майка Джонсона.
Джерело: Voice of America
Читати також:
Світлина з відкритих джерел