Штат Нью-Йорк приєднався до компаній IBM, Micron у створенні дослідницького комплексу із витратами у 10 мільярдів доларів для вивчення напівпровідників в Університеті в Олбані. Проєкт передбачає використання найсучаснішого обладнання для виготовлення чіпів.
Організація NY Creates, яка управляє комплексом Albany NanoTech, де буде розташована нова лабораторія, візьме на себе координацію будівництва та використовуватиме кошти штату для придбання обладнання для виробництва чіпів від голландської компанії ASML Holding. Це обладнання, вартість якого сягає сотень мільйонів доларів, є ключовим для створення найсучасніших чіпів. Про це йдеться у статті WSJ.
Після встановлення техніки партнери розпочнуть роботу над виробництвом чіпів нового покоління, зокрема технології екстремального ультрафіолетового світла (EUV). Серед партнерів проєкту — IBM, Micron Technology, Applied Materials і Tokyo Electron.
Збільшення внутрішнього виробництва та досліджень чіпів стає пріоритетом на федеральному та штатовому рівнях через ріст обурення у США щодо чимраз більшого впливу Китаю в цій сфері. Чіпи вважаються ключовим елементом геополітичної сили через їхню роль у високотехнологічних збройних системах і системах штучного інтелекту.
Машини ASML використовують лазери та краплі олова для створення транзисторів на кремнії. Їхні машини EUV вважаються найефективнішими, дозволяючи створювати транзистори всього кілька нанометрів завдовжки
Встановлення наступного покоління цих систем, відомих як HIGH-NA EUV, в Олбані планується лише до 2025 року. Проєкт у комплексі Albany, який розпочався ще у 1990-х і зазнав кількох етапів розширення, передбачає створення 700 робочих місць і залучення принаймні 9 мільярдів доларів приватних інвестицій. Штат Нью-Йорк інвестує 1 мільярд доларів для придбання обладнання ASML та будівництва приміщення площею 50 тисяч квадратних футів для виробництва чіпів. Будівництво планується завершити за два роки.
Комплекс Albany вже провів кілька успішних досліджень у галузі чіпів, але також стикався з викликами, зокрема, скандалом укладення угод у 2016 році та згодом колапсом консорціуму у 2017 році. Сподіваємося, що надання стимулів, таких як Закон про чіпи, сприятиме розвитку цього важливого напрямку в США та обмежить доступ Китаю до передових чіпів та їхнього виробничого обладнання.
Читати також:
Американська компанія отримала дозвіл випробувати чіпи для мозку на людях
Apple перейде на американські чіпи з 2024 року, купивши завод в Аризоні
Світлина згенерована ШІ