У цьому році «супервівторок» не був таким уже «супер» через досить передбачувані результати найважливішого дня в американській передвиборчій гонці. Проте як для Дональда Трампа, так і для Джо Байдена приховувалися кілька сюрпризів і тривожних дзвінків перед майбутніми виборами в листопаді, на яких колишній президент США матиме матч-реванш.
Ось деякі ключові висновки після того, як мільйони американських виборців у 15 штатах та на одній американській території обрали кандидатів на президентські посади від своїх політичних партій у «супервівторок».
Трамп мчить повним ходом вперед
Трамп здобув перемогу, вигравши у 14 з 15 штатів, де проходило голосування.
«Недарма це називається «супервівторок», — переможно сказав він, виступаючи у своїй резиденції Мар-а-Лаго у Флориді. «Великий день. Це була приголомшлива ніч».
У деяких штатах Трамп здобув розгромну перемогу з разючою перевагою: 70% в Алабамі, 61% у Техасі, близько 70% голосів у Каліфорнії.
Колишній президент отримав практично непереборну перевагу за кількістю делегатів від штатів (на «супервівторку» розподіляється близько третини всіх голосів делегатів — 865 у республіканців і щонайменше 1420 у демократів). На наступному тижні йому залишається лише математично зафіксувати номінацію від республіканської партії, додавши до необхідних для висунення 1215 голосів делегатів.
Екзит-поли дають певне уявлення про те, чому колишній президент здобув таку переконливу перемогу. У Північній Кароліні 43% виборців на республіканських первинних виборах сказали, що імміграція є для них найважливішим питанням. Це тема, яка посідає одне з перших місць у політичному порядку денному Трампа відтоді, як він вперше висунув свою кандидатуру на президентських виборах 2015 року. У Вірджинії 64% опитаних заявили, що довіряють Трампу, а не його суперниці на республіканських праймеріз Нікі Хейлі, у питаннях безпеки кордонів.
Учасники праймеріз у Вірджинії також заявили, що хочуть бачити на посаді президента людину, яка поділяє їхні цінності та бореться за таких самих людей, як вони. Це якості, що явно працюють на Трампа, а не темперамент і здатність дати відсіч демократу Байдену на виборах у листопаді.
Останнє було одним з головних аргументів Хейлі, яка стверджувала, що у неї набагато більше шансів здобути переконливу перемогу над Байденом на листопадових виборах, ніж у Трампа.
Очевидно, що цей аргумент не спрацював.
Проте були тривожні дзвінки
Попри розгромну перемогу колишнього президента США, деякі республіканські виборці, що прийшли на праймеріз, проявили ознаки тривалого невдоволення Трампом.
У Вірджинії та Північній Кароліні Хейлі досить успішно виступила в округах з великою кількістю молодих виборців, мешканців приміських районів та людей з вищою освітою. Деякі з їхніх побоювань були зафіксовані в опитуваннях на виході з дільниць.
40% виборців республіканських праймеріз у Вірджинії та 32% у Північній Кароліні заявили, що Трамп, проти якого порушено чотири кримінальні справи, не повинен ставати президентом, якщо буде засуджений за злочин.
Серед виборців Північної Кароліни, які голосували за Хейлі, лише 21% сказали, що проголосують на листопадових виборах за кандидата від республіканців «незалежно від того, хто це буде».
Пізно увечері у вівторок передвиборчий штаб Нікі Хейлі звернув на це увагу, виступивши з попередженням. «Сьогодні в кожному штаті залишається великий блок республіканських виборців, які висловлюють глибоку стурбованість щодо Дональда Трампа», — заявила представниця кампанії Хейлі.
Звичайно, ця думка може змінитися в розпал осінньої передвиборчої кампанії. У 2016 році під час опитувань на виході з виборчих дільниць 75% учасників республіканських праймеріз, які не були прихильниками Трампа, заявили, що не хочуть бачити його кандидатом у президенти.
Однак, зрештою, 90% республіканців проголосували за нього на президентських виборах, на яких його суперницею була демократка Хіларі Клінтон.
Вермонтський сюрприз Нікі Хейлі
Колишня губернаторка Південної Кароліни вирішила не проводити публічних заходів ввечері «супервівторка», ймовірно, передбачаючи, що святкувати буде нічого.
Але їй варто було б влаштувати святкову вечірку у Вермонті. Попри дані опитувань, що свідчили про її значне відставання у цьому північно-східному штаті, Хейлі здолала там Трампа з невеликою перевагою, здобувши таким чином другу перемогу в сезоні праймеріз (перша була у Вашингтоні).
У неділю вона проводила передвиборчу кампанію в Берлінгтоні разом із популярним республіканським губернатором штату Філом Скоттом, який заявив, що республіканці, незалежні кандидати та демократи повинні об’єднатися, щоб зупинити Трампа.
У Вермонті це спрацювало. Однак на всіх інших праймеріз «супервівторка» серед республіканських виборців просто не знайшлося достатньої кількості противників Трампа (навіть у таких штатах, як Вірджинія, де в праймеріз можуть брати участь усі виборці незалежно від партійної приналежності), щоб дозволити Хейлі здобути перемогу або відтягнути бодай частину голосів у Трампа.
Кілька тижнів тому Хейлі пообіцяла залишатися в боротьбі принаймні до «супервівторка», сподіваючись збільшити кількість своїх делегатів. За підсумками вівторка можна вважати, що їй вдалося це зробити, але не в якійсь значній мірі.
Тепер усі чекають, коли вона визнає поразку і вийде зі змагання за номінацію від республіканської партії, здавшись.
Раніше на цьому тижні Хейлі заявила, що попри обіцянку, дану раніше, вона не має наміру підтримувати Трампа, якщо він стане кандидатом від Республіканської партії.
Чи підтримає вона зрештою колишнього президента, незважаючи на свою нещодавню різку критику на його адресу? Можливо, вона збирається висунути свою кандидатуру на посаду президента як незалежний кандидат? Наразі, коли драма праймеріз залишилася позаду, політичне майбутнє Нікі Хейлі — одна з небагатьох загадок, що залишаються відкритими в цій передвиборчій кампанії.
Байдену не вдається схилити «невизначених»
На минулому тижні на демократичних праймеріз у Мічигані понад 100 тисяч виборців — 12% від загальної кількості — у рамках організованого протесту проти війни в Газі та підтримки Байденом Ізраїлю проголосували не за чинного президента, а у графі «не визначився».
Це знову проявилося у вівторок. У Міннесоті «невизначені» прихильники демократів набрали близько 20% голосів, а в округах поблизу Міннеаполіса, найбільшого міста штату, таких голосів було навіть більше.
У Північній Кароліні, яка привертала до себе всю увагу, оскільки вона є єдиним штатом, що вагається (у 2020 році Трамп випередив там Байдена трохи більше ніж на один відсотковий пункт), 12% демократичних виборців обрали варіант «без переваги».
«Сьогоднішні цифри показали, що президент Байден не зможе повернути наші голоси лише риторикою, — заявила представниця кампанії протестного голосування Vote Uncommitted у цьому штаті Асма Нізамі. — Понад 35 тисяч мешканців Міннесоти дали зрозуміти, що демократи хочуть, щоб Джо Байден змінив свою політику».
Пропалестинські групи вже визначили наступною ціллю демократичні праймеріз, які відбудуться наступного тижня у штаті Вашингтон, де проживає велика кількість лівих активістів. Якщо кампанія Байдена сподівалася, що Мічиган з його численним арабо-американським населенням стане початком і кінцем протестного голосування проти чинного президента США, то «супервівторок» став для неї холодним душем.
За інформацією BBC
Читати також:
«Супервівторок» у США: що це таке, де відбувається голосування і чому це важливо?
Світлина з відкритих джерел