Breaking News зі США:  Інфляція в США сповільнюється, ППО/ПРО «Patriot» їдуть до України, Китай бореться за чіпи

Інвестори у США сповнені оптимізму, оскільки інфляційні показники були нижчими за очікувані. Проте деякі експерти насторожилися: зниження інфляції відбувається надто швидко. Тим часом Китай нарощує виробництво чіпів та вливає в індустрію 1 трлн юанів. Головні теми світових ЗМІ за 13-14 грудня.

У випуску також новини:
• США передадуть Україні систему ППО/ПРО «Patriot».
• У США викрито групу російських шпигунів, які займалися постачанням до РФ технологій та предметів, заборонених санкціями.
• Країни G7 підтримали Україну та зобов’язалися притягнути всіх російських військових злочинців до відповідальності відповідно до міжнародного права.
• У США вперше у світі здійснено реакцію термоядерного синтезу, внаслідок якої було отримано чистий приріст енергії.

Інфляція в США знижується швидше, ніж думали

Міністерство праці США заявило у вівторок, що індекс споживчих цін (ІСЦ) зріс у листопаді лише на 0,1%, але у річному вираженні інфляція сповільнилася до 7,1%, — повідомляє Fox Business. Аналітики різних компаній очікували від 7,7% до 7,3% за рік. Таким чином, механізм регулювання через підвищення облікової ставки спрацював, як і належить.
Однак деякі фактори викликають настороженість. Зростання цін на продукти в зазначеному місяці виявилося стійкішим: продуктова інфляція збільшилася на 0,5% і в річному вираженні досягла 10,6%. Особливо сильно ціни росли на пластівці, рис, хліб, свіжу рибу, морепродукти, яйця, молоко, свіжі овочі. Це говорить про труднощі у пересічних американців і високі витрати у продуцентів харчів. Та й загальне уповільнення інфляції більше відбувається через зниження цін на пальне.

Через це низка аналітиків забили на сполох», — пише Bloomberg. Інфляція падає занадто швидко, ситуація схожа на її різке падіння в кризу 2008-2009 років, а це провісник рецесії, що насувається. Динаміка над ринком облігацій також свідчить про це. Низка аналітиків вважають, що США зіткнеться з рецесією вже на початку 2023 року.

Росія приготувала заходи у відповідь на цінову межу продажу нафти

Російська газета «Ведомости» повідомила у вівторок із посиланням на джерела в уряді про готовий указ президента РФ, в якому зазначено головну відповідь Заходу на введення «цінової межі продажу» на російську нафту. Указ буде підписано найближчими днями та включає заборону на продаж нафти з кількох підстав. По-перше, якщо в контракті як одержувач вказано країну, яка приєдналася до « цінової межі». По-друге, якщо у контракті «цінова межа» фігурує як умова, чи встановлюються референтні ціни, рівні «межі». По-третє, з дозволу уряду можна буде робити винятки із правил. Заборона встановлена до 1 липня 2023 року, і не поширюється на правовідносини до 5 грудня 2022 року. Експерти вважають, що Росії потрібно 2-3 місяці на перенаправлення поставок на Схід і економіка Китаю, що «оживає», цілком поглине барелі, які не підуть до Європи.

Міра країн G7 як така не приймається ринком, оскільки скасовує право держав встановлювати ціну під час продажу власних ресурсів. Експерти кажуть, що обсяги постачання танкерної нафти до ЄС становили лише 1/5 від загальних барелів. Тому в короткостроковому періоді Росія, якщо і скоротить видобуток, то не більше ніж на 5,6%, що не сильно позначиться на бюджеті країни. Вчора ціни додали 1%, піднявшись до $80,5 за барель Brent і до $75 за WTI.

Пекін підготував відповідь США на ринку чіпів

У вівторок відразу кілька видань повідомили про те, що влада Китаю готує пакет допомоги підприємствам, які виробляють напівпровідники. Обсяг виділених коштів становить $143 млрд або 1 трлн юанів. Гроші підуть на субсидії, податкові пільги, стимулювання нових досліджень та організацію виробництва. Це стане відповіддю Китаю на кроки США, які прагнуть знизити залежність своєї економіки від китайських напівпровідників», — повідомляє Reuters. У серпні цього року президент США Джо Байден підписав аналогічний законопроєкт на $52,7 млрд для фінансування досліджень та виробництва напівпровідників у США коштом грантів.

Positive Moderna та Merck підскочили у ціні на фоні успішних випробовувань нових ліків

Як повідомляє Reuters, у вівторок фармкомпанія Moderna заявила про успішність випробувань у галузі лікування раку через імунотерапію. Протиракова вакцина від Moderna, заснована на технології матричної РНК (MRNA), показала свою ефективність проти меланоми. Комбінація вакцини з препаратом Merck & Co Keytruda знижує ризик рецидиву або смерті від раку шкіри на 44%. Акції Moderna на цьому фоні зросли майже на 23% до $202,80. Merck зросла на 1%. Акції BioNTech SE, яка також має успішну технологію вакцини на основі мРНК, зросла на 6%, а акції Gritstone Bio Inc, яка розробляє вакцину проти раку, підскочили на 20%, до $3,09.

Nansen повідомляє про відтік коштів з Binance на $3 млрд за останню добу

Гонконзька аналітична платформа блокчейну Nansen у вівторок повідомила, що за останні 24 години з криптобіржі Binance було знято $3 млрд. Генеральний директор Binance Чанпен Чжао у Твіттері написав, що протягом робочого дня на Binance було знято близько $1,14 млрд. Він заспокоїв клієнтів: «Ми вже це бачили раніше. У деякі дні ми маємо чисті вилучення, у деякі дні у нас є чисті депозити. Для нас це звичайна справа». Він також додав, що це непоганий стрес-тест для стійкості. Аналітики пов’язують виведення коштів із Binance з арештом гендиректора FTX Семюеля Бенкмана-Фріда.

США передадуть Україні систему ППО/ПРО «Patriot»

  • У вівторок телеканал CNN, а за ним і інші провідні американські ЗМІ, повідомили з посиланням на кількох представників адміністрації президента Байдена, що адміністрацією було прийнято рішення про передачу Україні системи протиповітряної та протиракетної оборони PATRIOT. Ця система далекого радіусу дії є найпотужнішою з наявних протиповітряних та протиракетних систем. Вона призначена для знищення будь-яких повітряних цілей, включаючи балістичні ракети.
    Стандартна система PATRIOT (це насправді не слово «Патріот», а абревіатура — «Phased Array Tracking Radar to Intercept on Target» — «Масив фазових радарів для перехоплення цілей») включає систему радарів, керуючу комп’ютеризовану станцію, автономний генератор електроживлення та вісім пускових установок, кожна з яких оснащена чотирма ракетами.
    Повідомляється, що рішення про передачу Україні системи PATRIOT погоджено, вже цього тижня воно буде схвалено міністром оборони Ллойдом Остіном та президентом Джо Байденом, після чого буде офіційно оголошено про передачу системи Україні. Вона буде одразу ж доставлена до Німеччини, де воїни ЗСУ пройдуть навчання з її використання та обслуговування. Після закінчення навчання система стане на бойове чергування в Україні.
    Система PATRIOT – дуже складна та дуже дорога система протиповітряної оборони. Щоб уявити сьогоднішню ціну однієї батареї, можна виходити з того, що США кілька місяців тому погодилися продати Бахрейну батарею з двома системами радарів і дев’ятьма пусковими установками за $2.5 мільярда. Для порівняння – вісім систем середнього радіуса дії NASAMS, які США замовили для України у їхнього виробника, компанії Raytheon (дві системи вже поставлені в Україну) коштують $1.398 мільярда. До речі, система PATRIOT виробляється тією ж компанією Raytheon.
    Передача Україні системи PATRIOT значно посилить її протиповітряну оборону та підвищить її ефективність, суттєво посилить захист України від ракетних атак країни-терориста.

У США викрито групу російських шпигунів, які займалися постачанням до РФ технологій та предметів, заборонених санкціями


У вівторок у суді Брукліна в Нью-Йорку федеральною прокуратурою Східного округу Нью-Йорка були пред’явлені звинувачення двом громадянам США та п’яти громадянам Росії у злочинній змові з метою нелегальної передачі Росії високих технологій подвійного призначення та військових технологій, а також набоїв для снайперської зброї.
Громадяни США, емігранти з колишнього СРСР, Олексій Брайман та Вадим Єрмоленко, заарештовані в США. Громадянин Росії Вадим Конощенок, підозрюваний також у тому, що його офіцера ФСБ заарештували в Естонії й тепер чекає екстрадиції до США. Ще чотирьом фігурантам звинувачення пред’явлено заочно, оскільки вони перебувають у Росії (один із них протягом довгого часу жив у США і, як тепер зрозуміло, займався шпигунською діяльністю, встановлюючи зв’язки з метою створення нелегальної мережі постачання до Росії).

Згідно з обвинувальним висновком, обвинувачені незаконно придбали та за допомогою організованої ними мережі з фейкових посередницьких компаній передали до Росії високочутливі та строго регламентовані електронні компоненти, деякі з яких можуть бути використані при розробці ядерної та гіперзвукової зброї, квантових обчислень та інших додатках, що мають військове, а також організували канали постачання до Росії патронів для снайперської зброї.


Генеральний прокурор США Меррік Гарланд заявив: «Оскільки троє з обвинувачених зараз перебувають під вартою, ми припинили діяльність закупівельної мережі, яка, ймовірно, використовувалася обвинуваченими та російськими спецслужбами для контрабанди в Росію патронів для снайперських гвинтівок та чутливих електронних компонентів. Міністерство юстиції продовжить рішуче застосовувати наші економічні санкції та заходи експортного контролю проти тих, хто дає змогу російському уряду продовжувати свою несправедливу війну в Україні».
«Введені нами жорсткі заходи експортного контролю дозволили ізолювати Росію від світової економіки», — заявив заступник міністра торгівлі з питань дотримання експортного законодавства Метью Аксельрод, — «Сьогоднішні дії демонструють нашу пильність у розкритті російської тактики незаконного придбання товарів, необхідних для продовження жорстокої війни».

Країни G7 підтримали Україну та зобов’язалися притягнути всіх російських військових злочинців до відповідальності відповідно до міжнародного права.


У понеділок відбувся віртуальний саміт лідерів країн G7, у якому взяв участь і Володимир Зеленський. За підсумками саміту опубліковано заяву з основних світових проблем, значну увагу у цій заяві приділено Україні.
Країни G7 знову висловили повну підтримку боротьбі України за свою свободу, за повне відновлення територіальної цілісності, заявили, що підтримуватимуть Україну стільки, скільки буде потрібно, надаючи та військову, і фінансову, і гуманітарну допомогу, і допомогу у відновленні енергетичної інфраструктури, що постраждала від варварських російських атак. Буде створено відповідну платформу підтримки реконструкції та поновлення України, забезпечена фінансуванням, яке проводитиметься під контролем країн-донорів.

Дуже суттєвими є наступні два пункти у заяві країн G7:

У першому йдеться про зобов’язання цих країн притягнути на основі міжнародного права до відповідальності особисто Путіна та всіх інших, відповідальних за воєнні злочини в Україні та які безпосередньо вчиняли ці злочини. До речі, прозвучала і пропозиція міністра закордонних справ Нідерландів влаштувати трибунал над російськими військовими злочинцями в Гаазі.
У другій заяві будь-яке використання Росією хімічної та бактеріологічної зброї прирівняне до використання ядерної зброї, і будь-яке застосування цих видів зброї обернеться для Росії серйозними наслідками. Якими – своїм візаві вже пояснили американські представники – радник із національної безпеки Джейк Салліван та директор ЦРУ Вільям Бернс. Салліван лише сказав уголос, що на Росію точно і негайно чекають катастрофічні наслідки. А кілька відставних американських генералів пояснили, що це означає завдання неядерних, але дуже чутливих і болючих військових ударів по Росії.

У США вперше у світі здійснено реакцію термоядерного синтезу, внаслідок якої було отримано чистий приріст енергії

У вівторок міністр енергетики США Дженніфер Гренхольм провела пресконференцію, на якій було офіційно оголошено, що вперше в історії американські вчені з Національної лабораторії імені Лоуренса Лівермора у Каліфорнії успішно провели реакцію термоядерного синтезу, внаслідок якої було отримано чистий приріст енергії. Це досягнення є абсолютно визначним. Розвиток цієї технології може дозволити через 10-15-20 років виробляти абсолютно чисту електроенергію взагалі без використання вуглеводнів. Результатом стане те, що світ абсолютно радикально зміниться. І таким країнам, як РФ, в ньому просто нічого буде робити, оскільки їхні вуглеводні не будуть потрібні взагалі нікому.

Коротко


Єгипет планує розпочати видобуток урану у 2024 році, заявив глава агентства атомної енергетики країни (EAEA) Амраль-Хаг.

У листопаді видобуток нафти у членів Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) знизився до 28,83 млн барелів на добу, що на 744 тис. барелів нижче, ніж у жовтні, випливає з даних грудневої доповіді організації.

SpaceX Ілона Маска запропонувала акції компанії приватним інвесторам $77 за штуку. Таким чином, її ціна сягнула $140 млрд, — повідомили джерела Bloomberg, це найдорожча приватна компанія США.

Комісія з цінних паперів та бірж США офіційно звинуватила засновника криптобіржі FTX Сема Бенкмана-Фріда в обмані інвесторів.

Преміальний бренд електромобілів Zeekr (належить Geely) готує IPO у США, сподіваючись залучити понад $1 млрд, — з’ясувало Reuters. Це буде перше велике розміщення китайських акцій (з оцінкою понад $10 млрд) у Штатах за півтора року.

До обох палат Конгресу США внесено законопроєкт про заборону TikTok на території країни.



Світлини з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *