Чим загрожує світові крах американського банку Silicon Valley Bank?

Головною темою світових ЗМІ за минулі вихідні став крах Каліфорнійського Silicon Valley Bank (SVB). У 2020-2021 роках цей банк активно залучав депозити та інвестував кошти вкладників в облігації, але в міру посилення грошово-кредитної політики Федеральної резервної системи (ФРС) дохідність по них стала сильно поступатися цінним паперам нових випусків, а ціна — падати.

Американські регулятори ще намагаються зрозуміти масштаб проблеми, але відомо, що під загрозою кілька регіональних банків США. Експерти давно попереджали: роздача «легких пандемійних грошей» спричинить небезпечні перекоси на фінансовому ринку США. Якщо влада США не зможе купірувати проблему, криза стане системною і торкнеться майже всього світу.

Що трапилося?

Падіння акцій американських банків розпочалося ще у минулий четвер 9 березня. Приводом стали дані про високу зайнятість у США, які було розцінено інвесторами як негативний сигнал – за стабільної ситуації на ринку праці ФРС має більше можливостей для підвищення ставки, щоб стримати інфляцію. Ситуація різко загострилася в п’ятницю, коли в SVB повідомили про екстрений продаж корпоративних облігацій на $21 млрд, що спричинило збитки в $1,8 млрд.

Річ у тому, що у 2021-2022 роках цей банк наростив обсяг депозитів з $60 млрд до $200 млрд і вклав більшу частину цих грошей в облігації з тривалим терміном погашення, вартість яких впала через різке зростання процентних ставок у 2022 році. Інвестори зрозуміли, що SVB вже не може забезпечити повернення депозитів і почали скидати акції материнського холдингу — SVB Financial Group. У п’ятницю вони впали майже на 70%, після чого торгівлю було зупинено. Вкладники цього ж дня розпочали масове виведення коштів; в результаті регулятори США ввели до SVB зовнішню адміністрацію.

Виникла паніка й в інших регіональних банків США, оскільки вкладники зрозуміли – проблема має системний характер. Найактивніше інвестори скидали папери First Republic, Signature Bank та Western Alliance. У цих банків у п’ятницю також з’явилися величезні черги вкладників.

Які можуть бути наслідки?

Обвал акцій SVB Financial Group спровокував падіння банківського сектора не лише у США, а й у Європі. За даними Bloomberg, капіталізація європейських банків за п’ятницю скоротилася на $40 млрд. Ексголова банку ФРС у Бостоні Ерік Розенгрен у коментарі для The Wall Street Journal зазначив, що наслідки краху SVB можуть бути особливо руйнівними, оскільки банк був сконцентрований на технологічному секторі та венчурних секторах, у які також активно вкладалися пенсійні фонди.

Що робить влада?

Загальний настрій на ринках близький до паніки, інвестори з тривогою чекають на відкриття торгів. Американський мільярдер Білл Екман попередив Білий дім про ризики краху економіки, якщо влада США не нададуть гарантій за депозитами SVB: «Уряд має близько 48 годин, щоб виправити помилку, яка скоро стане незворотною».

Однак міністр фінансів США Джанет Єллен заявила, що влада США не викуповуватиме неповоротні кредитні зобов’язання SVB. Але при цьому пообіцяла подбати про вкладників. «Поки що ми хочемо переконатися, що проблеми, які існують в одному банку, не заразять інші, які є здоровими», — пояснила Єллен в інтерв’ю каналу CBS. Вона відмовилася повідомити подробиці про те, які варіанти допомоги вкладникам розглядаються регуляторами.

Президент США Джо Байден обговорював ситуацію щодо SVB з губернатором Каліфорнії Гевіном Ньюсомом, екстрену нараду у вихідні провів прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак з головою мінфіну і керуючим Банком Англії. Але конкретних кроків щодо розв’язання проблеми влада не озвучила.

За даними Bloomberg, Федеральна корпорація зі страхування вкладів (FDIC) у суботу, 11 березня, оголосила про закритий аукціон із продажу SVB. За даними The Wall Street Journal, понад 300 венчурних компаній минулими вихідними направили американським регуляторам колективний лист, в якому заявили про готовність працювати з SVB, за умови, що його капіталізують.

За даними FT, понад 200 керівників британських IT-компаній закликали уряд Великобританії втрутитися в ситуацію і попередили, що багато хто з них зіткнувся з «екзистенційною загрозою», бо працював із британським підрозділом банку. Тим часом Банк Англії заявив, що має намір звернутися до суду із проханням запровадити процедуру банкрутства у британському підрозділі SVB.

Який масштаб проблеми?


Згідно з річним звітом SVB Financial Group, за грудень 2022 року у SVB було близько $151 млрд незастрахованих депозитів, у First Republic Bank, ще одного великого регіонального банку США, який також постраждав минулого тижня, без страховки близько $120 млрд вкладів, Signature Bank — $80 млрд.

FT з посиланням на джерела повідомило, що у SVB без страхового покриття 96% депозитів. FDIC обіцяє у понеділок, 13 березня, повідомити актуальні дані. Незастраховані вкладники також отримають виплати, проте їх розмір буде невеликим – основну компенсацію вони можуть отримати тільки після того, як FDIC продасть активи банку.

Відомий фінансист та голова хедж-фонду Scion Asset Management Майкл Б’юррі відзначив схожість між обвалом акцій SVB Financial Group і крахом корпорації Enron на початку 2000-х років, — пише  Business Insider. Б’юррі з 2022 року пророкує американському фондовому ринку «масштабну катастрофу», порівнюючи ситуацію з крахом доткомів. Його підтримує відомий американський економіст Нуріель Рубіні, який ще 2021 року жорстко критикував політику ФРС і попереджав про значні «перекоси» у фінансовій системі США. Обидва експерти відомі своїми точними прогнозами. Зокрема їм вдалося передбачити фінансову кризу 2008–2009 років, а також заздалегідь прорахувати виникнення «світової інфляційної хвилі» та падіння ринків у 2022 році. Тепер вони прогнозують затяжну системну кризу.

А ось The New York Times у своєму огляді ситуації відзначає стійкість банків JPMorgan, Wells Fargo та Citigroup. Їхні акції у п’ятницю «загалом не змінилися», тож видання оптимістичніше у своїх оцінках та прогнозах.

Як відреагував Маск і помилився Forbes?


Тим часом Ілон Маск припустив покупку SVB: «Я відкритий для цієї ідеї», — написав він у Twitter у відповідь на коментар користувача, який запропонував Маску «купити SVB і зробити його онлайн-банком».

Цікаво, що 6 березня журнал Forbes випустив щорічний рейтинг найкращих банків США, до якого увійшов і SVB. А вже за п’ять днів він став другим за величиною банкрутом в історії США – після краху Washington Mutual у 2008 році, — пише FOX Business.

Коротко
Роздрібні інвестори в США стали поступово відходити від стратегії «купувати банкрута», що може значно послабити підтримку фондового ринку та зробити його більш волатильним. У поточній ситуації інвестори вважають за краще вкладати в облігації», — пише Business Insider з посиланням на дані компанії Vanda Research.

Саудівська державна нафтокомпанія Aramco за підсумками 2022 року отримала рекордний чистий прибуток $161,1 млрд, що на 46,5% більше, ніж роком раніше.



Світлина з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

2 thoughts on “Чим загрожує світові крах американського банку Silicon Valley Bank?

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *