ВІЛ – виліковний! Вчені Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі зробили революційне відкриття

Дослідження на мишах допоможе розробити метод повного виведення вірусу з організму людей, які страждають від щоденного прийому антиретровірусної терапії.

Вчені UCLA удосконалили стратегію «kick and kill» та знищили ВІЛ в інфікованих мишей.

ВІЛ складно знищити завдяки його схильності ховатися в клітинних резервуарах, але кількість досліджень показує, що хворим можна буде повністю вилікуватися. У рамках нового проєкту, удосконаливши попередній метод «бий і вбивай», вдалося повністю знищити ВІЛ у 40 відсотків мишей, які успішно пройшли лікування.

Нині ВІЛ є контрольованою хворобою, оскільки пацієнти, які щодня застосовують антиретровірусну терапію (АРТ), ведуть цілком нормальний спосіб життя. Подібне лікування перешкоджає реплікації вірусу, скорочуючи його кількість до рівня, що не виявляється, але вірус не зникає з організму повністю. Швидше, вірус перебуває у сплячому стані всередині резервуарів інфікованих клітин, і готовий активуватися знову, якщо терапія буде припинена.

Вчені розробили стратегію під назвою «бий і вбивай» — по суті, це пошук способів витягти вірус з його клітинних притулків і зруйнувати. У попередніх дослідженнях були отримані дуже перспективні результати за допомогою імунної терапії, технології коригування генів CRISPR, модифікованих стовбурових клітин або блокування певних молекул РНК.


Робота заснована на методі «бий і вбивай», була проведена на ВІЛ-інфікованих мишах з імунною системою, подібною до людської, і докладно описана в дослідженні 2017 року. Команда фахівців вводила синтезований препарат SUW133, який активував сплячий HIV та дозволив антиретровірусним препаратам виявити та вбити інфіковані клітини. За 24 години було знищено приблизно 25 відсотків заражених клітин.

У рамках нового експерименту фахівці, які брали участь у попередньому дослідженні, виявили метод, який дозволив значно покращити результат. Поряд із SUW133 та антиретровірусними препаратами, вчені ввели мишам здорові імунні клітини (природні кілери), які атакують HIV, як тільки той знову виявляє себе. Вчені встановили, що комбінований підхід виявився ефективнішим, ніж застосування SUW133 або клітин-кілерів окремо, що дозволило повністю ліквідувати вірусні резервуари у 40 відсотків мишей.

«Нові результати свідчать про ефективність розробленої стратегії лікування для повного знищення вірусу імунодефіциту людини з організму — проблеми, яка була практично нездійсненною протягом тривалого часу», — вважає професор Джослін Кім, провідний автор дослідницької роботи. «Це відкриття дозволяє створити новий підхід до лікування ВІЛ у майбутньому».

У подальшій роботі команда планує вдосконалити методику, щоб в ідеалі досягти знищення ВІЛ у 100 відсотків піддослідних мишей. Також планується провести експерименти на приматах, щоб у перспективі випробувати метод на людях.

Дослідження було опубліковано у журналі Nature Communications.

Раніше повідомлялося, що Управлінням з питань якості продовольства та медикаментів США (FDA) вперше схвалено ін’єкційний препарат Apretude для профілактики ВІЛ-інфекції. Роздрібна ціна препарату становитиме 3,7 тисячі доларів за ін’єкцію.


Джерело: Каліфорнійський університет у Лос-Анджелесі. UCLA
Світлина: Shutterstock 

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

3 thoughts on “ВІЛ – виліковний! Вчені Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі зробили революційне відкриття

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *