Білий дім виділить понад мільярд доларів на заводи з очищення атмосфери

Адміністрація США виділить грант до $1,2 млрд на два заводи з вилову CO2 у районах нафтогазовидобування. Ці проєкти будуть першими у Штатах.

Влада США назвала технології вловлювання вуглекислого газу одними з перспективних для боротьби з вуглецевим слідом. На ці цілі на найближчі роки буде виділено мільярди доларів. Великі та маленькі компанії розробляють унікальні проєкти та будують установки.

До $1,2 млрд виділить Департамент енергетики США на розробку двох установок прямого вловлювання вуглецю в штатах Техас та Луїзіана. Очікується, що проєкти зможуть щорічно очищати атмосферу на 2 млн тонн CO2. Стільки виробляють у середньому на рік 445 тис. автомобілів із двигуном внутрішнього згоряння.

«Це стане найбільшою в історії інвестицією в інженерне видалення вуглецю, і кожен хаб зрештою видалятиме більш ніж у 250 разів більше вуглекислого газу, ніж найбільший об’єкт DAC, який працює в цей час», — повідомляє Департамент енергетики.

У проєкти за президентською програмою «Регіональні центри прямого вловлювання повітря» потрапили Cypress у Луїзіані та South Texas DAC Hub у Техасі. Останній здійснюється низкою компаній. Серед них – 1PointFive, яка є дочірнім підприємством найбільшого сланцевого здобувача Occidental Petroleum.

Також Департамент енергетики планує здійснити проєкт South Texas DAC Hub, щоб знизити вартість уловлювання та зберігання тонни CO2 до $100.

Розробку комплексу Cypress (Луїзіана) візьмуть на себе компанії Battelle, Climeworks та Heirloom. Роботами в Техасі керуватиме 1PoinFive (дочірня компанія Occidental Petroleum) та її партнери: Carbon Engineering та Worley.

Вкладення уряду США стануть найбільшими в історії інвестиціями у очищення CO2 із повітря, — зазначається у повідомленні. Кожен хаб видалятиме у 250 разів більше вуглекислого газу, ніж найбільша з установок DAC, що нині діють, — підкреслює департамент. Такі заходи допоможуть Америці досягти поставленої президентом мети створення до 2050 року Net Zero економіки, вважають в адміністрації.

DAC CO2, що очищується, буде збережений під землею або перетворений на корисні вуглецеві продукти.

У своїй заяві Міністерство енергетики країни назвало стартап «найбільшою у світі інвестицією в інженерне видалення вуглецю за всю історію». Міністр енергетики Дженніфер Гранхолм зазначила, що зосередження виключно на скороченні викидів вуглекислого газу недостатньо для боротьби зі зростальними наслідками зміни клімату.

– Нам також необхідно видалити CO2, який ми вже викинули в атмосферу, – наголосила вона.

Пряме вловлювання повітря (DAC), часто зване видаленням вуглекислого газу (CDR), залежить від зниження вмісту CO2, що вже є в атмосфері, ключового фактора зміни клімату та пов’язаних з ним екстремальних погодних умов. Пряме захоплення повітря (DAC) — це нова технологія, масштаби якої ще недостатньо розвинені, щоб мати велике значення у боротьбі з глобальним потеплінням. Але це може змінитися, вважають її прихильники. Зараз у світі існує 18 проєктів DAC, але це будуть перші проєкти комерційного масштабу у США.

До цього найбільшим заводом з прямого очищення CO2 з повітря вважалося підприємство CarbonCapture у Вайомінгу, що видобувало до 120 тис. т CO2 на рік за собівартістю не нижче $600 за т. Заводи в Техасі та Луїзіані будуть у сотні разів потужнішими та стануть прикладом для подальшого нарощування зусиль із боротьби з викидами. До 2030 року кожне з них буде вловлювати з повітря до 30 млн т CO2, це допоможе США стати вуглецево нейтральними до 2050 року.

Для порівняння, за даними Міненергетики США, потужність кожного з цих проєктів з видалення вуглецю буде у 250 разів більша, ніж у наймасштабнішого об’єкта з уловлювання вуглецю, що діє нині.

Міжнародна група експертів ООН зі зміни клімату (МГЕЗК) вважає пряме вловлювання вуглекислого газу з атмосфери життєво важливою стратегією боротьби з глобальним потеплінням. І хоча перспективи методу очевидні, практика залишається на периферії. За даними Міжнародного енергетичного агентства, у світі налічується лише 27 об’єктів з уловлювання активного вуглецю.

Техаський хаб знаходиться у віданні Occidental Petroleum. Її дочірня компанія 1PointFive орендувала 106 тис. акрів на південь від Корпус-Крісті для видалення CO2 та зберігання зрештою до мільярда метричних тонн вуглецю в землі. Генеральний директор Occidental Вікі Холлуб заявила, що, за її оцінками, хаб може видаляти до 30 млн метричних тонн CO2 на рік шляхом прямого вловлювання повітря після того, як він повністю запрацює.

Центром у Луїзіані керують компанії Climeworks та Heirloom. Компанія Climeworks, що базується в Цюриху, Швейцарія, зараз володіє найбільшим у світі заводом DAC в Ісландії, який видаляє близько 4 тис. тонн CO2 на рік.

«У наступні 20 років ми повинні розширюватися тими ж темпами, що й сонячна та вітрова галузі в останні два десятиліття, що вони зробили завдяки стратегічній та далекоглядній політиці. Програма DAC Hubs — це життєво важлива інвестиція для DAC, що дозволяє досягти масштабного впливу на клімат», — заявив Ендрю Фішбейн, старший менеджер з кліматичної політики Climeworks.

Heirloom — стартап із Каліфорнії, який використовує вапняк для видалення вуглецю з повітря. Наразі він має підтримку у розмірі $54 млн від венчурних фондів, включаючи Breakthrough Energy та Microsoft.

Центри створять близько 5 тис. робочих місць для місцевих робітників, а також для працівників, які раніше зайняті в галузі викопного палива. Обидва центри заряджатимуться від екологічно чистої енергії. Фінансування ще двох центрів очікується наступного року, уряд виділив до $3,5 млрд на цю технологію скорочення викидів вуглецю в цілому.

Хоча нові центри DAC стануть початком, щоб обмежити глобальне потепління 1,5 градусами за Цельсієм, що є метою Паризької угоди, до 2050 року необхідно буде щорічно видаляти мільярди тонн вуглецю, або приблизно від 10% до 20% вуглецю, що викидається.


Матеріали на цю тему можна також прочитати:

Occidental and Climeworks big winners as Biden allocates billions for CO2 removal (CNBC)
Engadget
The Verge

Ілюстрація: energy.gov.

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

1 thought на “Білий дім виділить понад мільярд доларів на заводи з очищення атмосфери

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *