Світова економіка після пандемії COVID-19: поточний стан та перспективи

Пандемія COVID-19, яка призвела до порушення чинних торгових ланцюжків, транспортних зв’язків та обмеження діяльності низки бізнес-мереж, мала руйнівний вплив на економіку всього світу.

Які справи у світовій економіці після коронавірусу, до яких прогнозів найбільше схиляються економісти й що загалом чекати в постпандемійний період, читайте нижче у матеріалі.

Прогнози на майбутнє світової економіки складаються з урахуванням впливу пандемії

Нині міжнародні організації під час упорядкування майбутніх прогнозів світової економіки враховують вплив пандемії на міжнародну торгівлю. Світова організація торгівлі (СОТ) оцінила збитки 2020 року — пандемія послужила зниженню обсягу світової торгівлі на 13-32%. У коментарі СОТ як основні причини зниження вказані обмеження на поїздки, зниження споживчого попиту та збої в ланцюжку поставок. СОТ зазначила, що перебої у торгівлі триватимуть і надалі й що це призведе до довгострокового спаду міжнародної торгівлі. Тривалість епідемії, реакція уряду та коригування поведінки споживачів — це лише деякі зі змінних, які визначають міру зниження обсягу торгівлі.

При оцінці стану світової економіки постпандемійний період також слід враховувати вплив пандемії на конкретні сфери й сектора. Пандемія призвела до збільшення попиту в деяких секторах, включаючи технології та охорону здоров’я. Обмеження на поїздки та скорочення споживчих витрат справили значний негативний вплив на такі сектори, як туризм та готельний бізнес.

У такий невизначений час урядам і політикам важко прогнозувати, як проявить себе економіка. На думку експертів, COVID-19 вплине на світову економіку в перспективі та посилить у низці країн фінансову кризу та рецесії. Очікувалося, що довгострокові наслідки пандемії спричинять економічний спад і потенційно призведуть до рецесії чи навіть депресії. Численні дослідження показували, як пандемія COVID-19 справила руйнівний вплив на економіку багатьох народів. Замикання та соціальні обмеження під час COVID-19, порушивши ланцюжки поставок та мали значний негативний вплив на світову економіку.

У багатьох країнах відбулося скорочення ВВП

Одним з основних результатів протипандемійних заходів стало скорочення у низці країн Внутрішнього валового продукту (ВВП). Крім того, епідемія призвела до змін у поведінці споживачів — багато людей почали здійснювати покупки в Інтернеті та звертатися до е-комерції. Ймовірно, внаслідок цієї тенденції відбулося руйнування та трансформація традиційних мереж роздрібної торгівлі, що в період після COVID-19 продовжиться.

Таким чином, Міжнародний валютний фонд (МВФ) поряд із СОТ спрогнозували, що світовий ВВП скоротився у 2020 році на 4,9%, що стало найбільшим економічним спадом у світовій економіці з часів Великої депресії. На думку МВФ, до 2023 року світова економіка повністю не відновиться, протягом цього періоду постраждають багато різних секторів та видів підприємництва.

Згідно зі звітом Світового Банку (СБ) «Світові економічні перспективи» очікується, що епідемія COVID-19 призведе до зниження світового ВВП на 5,2%. Організація Економічного співробітництва та розвитку прогнозувала, що світовий ВВП впаде на 6,0% у разі поодинчого шоку та на 7,6% у разі подвійного шоку. Крім того, Азійський банк розвитку прогнозує падіння світового ВВП на 4,8%, що може призвести до скорочення прямих іноземних інвестицій від 6% до 15%.

За розрахунками СБ, у 2020 році фактично зафіксовано спад світової економіки на 3,1% та у 2021 році зростання на 5,9%.

Нарешті, стан світової економіки став значною мірою залежати від реакції державної політики та заходів у відповідь. І хоча уряди розвинених країн, щоб допомогти постраждалим галузям і зупинити значну втрату робочих місць, реалізували плани фіскального стимулювання, країни, що розвиваються, виділити значні кошти в цьому напрямку не змогли. Ефективність таких програм знизилася, особливо у країнах з обмеженим бюджетом.

Таким чином, епідемія COVID-19 викликала у світі безпрецедентні економічні потрясіння. Тому прогнозувати траєкторію світової економіки після COVID-19 складне та важке завдання. Хоча пандемія викличе широкомасштабні економічні потрясіння, тривалість і масштаби їхнього впливу залежать від низки чинників, включаючи реакцію на політику уряду, зміни у поведінці споживачів та властивих промисловості вразливості.

Інфляція стала головною проблемою світової економіки

Інфляція стала найбільшою проблемою у світовій економіці у постпандемійний період. Так, згідно з оприлюдненим МВФ «Глобальним економічним оглядом» очікується зниження інфляції у світовій економіці у 2023 році на 6,6% і у 2024 році на 4,3%, що все ще вище допандемійного рівня. Висока інфляція, нові борги, оскільки при зростанні інфляції кредитори вимагають вищих відсоткових ставок. У цьому випадку вартість приватних позик для іпотечних кредитів та бізнес-кредитів стає ще вищою. Це робить кредити для багатьох компаній та домогосподарств набагато дорожчими. Внаслідок цього безперервно зростають борги держави, приватних компаній, міжнародних фінансових інститутів та домогосподарств. Нині борги збільшилися настільки, що ця тенденція може призвести до економічного, фінансового та монетарного колапсу на глобальному рівні. Так, якщо центробанки все ж таки у постпандемійний період для боротьби з інфляцією постійно підвищуватимуть відсоткові ставки, це призведе до краху багатьох компаній, тіньових банків та інвестиційних компаній, що неминуче позначиться і на ринку цінних паперів.

Технології та інновації – у пріоритеті

У період пандемії COVID-19 прискорилася модернізація світової економіки, технології вийшли перший план у глобальному масштабі, зросло значення інновацій, особливо напівпровідникових.

Загострення ситуації навколо Тайваню, що нині виробляє 50% всіх напівпровідників у світі та 80% високоякісних напівпровідників, можна розглядати як один із наслідків пандемії, оскільки в нову епоху економіка стає більш залежною від напівпровідників, ніж від традиційних енергетичних ресурсів.

Зростання світової економіки у 2024 році

Згідно з оприлюдненим МВФ у січні 2023 року «Глобальним економічним прогнозом», зростання світової економіки у 2023 році сповільниться до 2,9% і у 2024 році зросте до 3,1%. Цей показник на 0,2 процентних пункти вищий за «Глобальним економічним прогноз» у жовтні 2022 року, але нижчий від середнього історичного показника (3,8%). Війна Росії в Україні та зростання відсоткових ставок продовжують позначатися на економічній активності цілого світу.

Згідно з прогнозами PricewaterhouseCoopers (PwC), цього року серед 20 найбільших країн світу спад очікується лише у російській економіці, що є результатом санкцій, з якими зіткнулася Росія у постпандемійний період. Заборони на експорт газу, нафти та вугілля з Росії, що постачає західні ринки енергоносіями, запровадження межі цін на продаж російської сирої нафти, збільшення військових та соціальних витрат через участь у дедалі дорожчому конфлікті погіршило економічне становище країни. Росія вже стала сировинною базою Китаю, Індії та Туреччини. У постпандемійний період це також спричинило зниження темпів зростання китайської економіки.

Економічна ситуація в інших країнах та у світовому масштабі представлена в таблиці №1.

Таблиця 1. ВВП та його зростання у світовій економіці
Джерело: Global Economy Watch — Projections (pwc.com)

Нуріель Рубіні, який прославився як «пророк катастроф» в інтерв’ю Der Spiegel зазначає, що «політикам також слід задуматися про інфляцію та рецесію, тобто про стагфляцію. Єврозона вже перебуває в рецесії, що вона триватиме ще довго. Економіка Сполученого Королівства перебуває у ще гіршому стані. Пандемія, схоже, закінчилася, але можуть з’явитися нові варіанти COVID. Кліматичні зміни — це повільне лихо, що прискорюється». Як бачимо, криза не за горами.


Світлина з відкритих джерел

News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *