У США запрошують відвідати виставку та  переглянути український документальний фільм про місто-мученик Маріуполь

Зараз «20 днів у Маріуполі» (20 Days in Mariupol) показують у Нью-Йорку, Чикаго, Лос-Анджелесі, Торонто, Сан-Франциско та інших містах Північної Америки. Раніше його представили глядачам у Денвері та Міннеаполісі.

Фільм українського режисера Мстислава Чернова під назвою «20 днів у Маріуполі» показують у кількох містах США. Фільм був повністю знятий у перші три тижні війни і є брутальною, пронизливою і дуже живою хронікою нелюдяності російських агресорів та неймовірних страждань їхніх жертв – мирних жителів України.

Докладніше розповіло видання nytimes.

Фільм викликає глибокі емоції


Багато американських оглядачів зазначають, що при перегляді фільму не слід відводити вбік свій погляд від разючих сцен, адже картина дозволяє глядачам по-справжньому відчути, що таке війна та яке горе та трагедії приносить вона українським сім’ям.

Мстислав Чернов та його невелика знімальна група документували події, що відбувалися у Маріуполі протягом перших трьох тижнів повномасштабного вторгнення Росії на територію України. У фільмі знято облогу та руйнування міста загарбниками-варварами, героїчні зусилля медиків, які рятували тяжко поранених під обстрілами, а також похорон убитих місцевих жителів. Мстислав Чернов виступив як режисер, автор сценарію та оператор фільму. Спочатку він розпочинав свою кар’єру вуличним фотографом у рідному Харкові й з часом став одним із найвідоміших українських фотожурналістів у світі. «20 днів у Маріуполі» — його режисерський дебют.

У січні 2023 року фільм «20 днів у Маріуполі» було представлено на міжнародному кінофестивалі незалежного кіно у Санденсі (Юта). Там він був відзначений престижної премії глядацьких симпатій у категорії світової документалістики. Ця робота здобула нагороди на кількох інших світових кінооглядах документального кіно. Команда Чернова була відзначена Пулітцерівською премією за «громадське служіння».

«20 днів у Маріуполі»: жорстокий документальний репортаж

Спочатку жителі міста ставилися до документалістів скептично і насторожено, але коли вони зрозуміли, що кіношники прагнуть задокументувати історію та готові ризикувати заради цього своїм життям, ставлення до них кардинально змінилося. Люди охоче відповідають на запитання та не втікають від камери. Місцеві жителі свідчать про руйнування, заподіяні російськими агресорами, та страждання мирних жителів України. Один з хірургів, які працюють у швидко обладнаній операційній, просить їх: «Обов’язково зніміть, як ці недолюди вбивають дітей».


Фільм безжально демонструє жахи війни

У ньому зображені кадри, які викликають тривогу та смуток. На ношах несуть мертву чотирирічну дівчинку. Бабуся сидить у притулку і гладить свою кішку – її домe більше немає. Медики намагаються марно оживити 18-місячного малюка. Великим планом показаний мокрий від крові черевик хлопчика, якому вибухом відірвало обидві ноги, коли він грав у м’яч у коридорі шпиталю. Російський танк зі знаком Z стріляє просто у житловий будинок. Пологовий будинок та остання пожежна станція у місті повністю зруйновані.

Порівнюючи картину Чернова з іншим помітним документальним фільмом про війну в Україні «Свобода у вогні: Україна бореться за свободу», Стів Понд зазначає, що режисер Євген Афініївський розповідає про різноманітні аспекти війни та знайомить глядачів з ключовими фігурами та подіями першого етапу протистояння, в той час, як у «20 днів» не має будь-яких позитивних емоцій, які в даному контексті були б недоречними.

Чернов і його знімальна група, що представляє агентство Associated Press, вирішили залишитися в портовому Маріуполі, коли там розпочалася великомасштабна війна. Протягом перших 20 днів повномасштабного вторгнення вони документували всі події у місті та постійно надсилали свої матеріали редакторам через рідкісні можливості доступу до інтернету. За три тижні російські окупанти оточили лікарню, де перебували репортери. Чернов та його колеги приєдналися до гуманітарного конвою Червоного Хреста й таким чином врятувалися з цієї страшної ситуації.

Спочатку знятий матеріал був призначений для роликів новин Associated Press. Проте до проєкту вчасно приєднався громадський телеканал PBS зі своїм престижним документальним відділом, який став співпродюсером майбутнього фільму. Чернов сам озвучив текст англійською мовою. Проблеми та позбавлення життя в оточеному місті показані великим планом. Нема води, газу, електрики. Інтернет та телефонний зв’язок доступні лише іноді. У лікарні не вистачає антибіотиків та знеболювальних препаратів.

«Мета фільму дуже проста, – пише Понд. – Показати глядачам усе та не дати їм забути побачене. Він не пояснює війну, він розповідає про те, що відбувалося в цьому конкретному місці протягом трьох тижнів».

Російські війська знищили місто, вбили та поранили десятки тисяч мирних громадян, серед яких були люди похилого віку, жінки та діти. Чернов та його команда справді стали останніми журналістами, які залишилися в цьому пеклі. На авторитетному сайті-агрегаторі критичних оцінок Rotten Tomatoes фільм Чернова отримав рейтинг 100% та оцінку 8.9 із 10 на основі двадцяти відгуків критиків.

«Виснажливим, але дуже реалістичним», назвав фільм Кайл Сміт із The Wall Street Journal.

«Майже апокаліптичний щоденник обложеного міста, після якого будь-які телевізійні новини виглядають зовсім інакше», — сказав Метт Бреннан з Los Angeles Times.

Презентуючи фільм на кінофестивалі Санденс, Мстислав Чернов сказав: «Фільм закінчується 20 днем, але війна триває. Те, що ви бачите, відбувається зараз. Це не є історія. Це тепер».

В Чикаго, в офісі скарбника округу Кук Марії Паппас (Cook County Treasure Maria Pappas), відкрилась фотовиставка із світлинами зруйнованого українського міста “МАРІУПОЛЬ. Життя на межі апокаліпсису”.

На фотовиставці представлено 60 робіт відомих маріупольських фотографів: Віктора Дєдова (RIP), Олени Сугак, Аліни Комарової, Сергія Макарова, Анжели Білодід, Лева Сандалова, Людмили Буянової, Олександра Бережного та Максима Сагайдака (RIP).

В рамках фотовиставки у Чикаго, яка діятиме з 22 червня по 25 серпня, було оголошено збір коштів на оздоровлення та відпочинок 250 дітей з Маріуполя в Греції, що обумовлено проєктом “Let Kids Rest”. Ця ініціатива стала можливою завдяки співпраці Союзу греків України в Греції та благодійного фонду Алли Лопаткіної Ukrainian Resistance Foundation.

У заході також взяли участь Генеральний консул Литви в Чикаго, Генеральний консул (в.о.) Канади в Чикаго, Генеральний консул Італії в Чикаго, Генеральний консул Чилі в Чикаго, Почесний Генеральний консул Непалу в Чикаго, заступник Голови місії Генерального консульства Чеської Республіки в Чикаго, представники Генеральних консульств Великої Британії, Гватемали, віце-президент Українського конгресового комітету Америки Марта Фаріон, представники Польсько-американської асоціації, лідери українсько-американської та греко-американської громад Чикаго.

Головна мета фотовиставки – заклик до світової спільноти продовжувати говорити про Маріуполь, пам’ятати про всіх невинно загиблих, мужніх захисників міста та греків Маріуполя, унікальна культура яких нині перебуває під загрозою зникнення.

Фотовиставка “МАРІУПОЛЬ. Життя на межі апокаліпсису” буде працювати для відвідувачів з 22 червня по 25 серпня (понеділок – п’ятниця, 9:00 – 17:00) в офісі Cook County Treasure за адресою: 118 North Clark, Unit 112, Chicago, Illinois, 60602. Вхід – безкоштовний.

Читати також:

У Нью-Йорку відкрилася виставка «Україна. Розп’яття. Трибунал» (+ФОТО)

Посол США в Україні Бріджит Брінк відвідала Музей історії України у Другій світовій війні

В прокат США вийшов новий фільм про українського снайпера (+Тизер)

Чому люди творять зло і коли людство вигадало війни

«Я був готовий померти там». Нащадок Кеннеді воював добровольцем в Україні

Світлина з відкритих джерел — режисер Мстислав Чернов з командою позують для промо фільму «20 днів у Маріуполі». Фільм, спільний проект Associated Press і PBS «Frontline», виходить у кількох кінотеатрах США в липні, починаючи з Нью-Йорка та Чикаго).


News Reporter
У медіа з 2017 року. Писала для https://inpoland.net.pl/. Слідкую за подіями у світі від технологій до економічних і соціальних процесів, суспільно-політичного життя та геополітичної ситуації. Закінчила ЛНУ ім. Івана Франка за спеціальністю історія. Зараз у Львові, 7 років жила у Варшаві. Люблю книги, кіно, активний відпочинок та свою роботу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *