У четвер, 23 лютого, приватний космічний апарат Odysseus американської компанії Intuitive Machines здійснив м’яку посадку на поверхню Місяця. Але в останній момент трапилася несподіванка — через надмірну бічну швидкість одна з опорних ніг зачепилася за нерівності ґрунту та апарат перекинувся на бік.
Odysseus був розроблений Intuitive Machines на замовлення NASA для доставки на Місяць шести наукових інструментів в рамках програми Commercial Lunar Payload Services. Зокрема, на борту перебував експериментальний лазерний висотомір Navigation Doppler Lidar, створений в NASA. Саме завдяки даним цього приладу в останній момент вдалося скоригувати траєкторію спуску під час незапланованого додаткового витка навколо Місяця.
Intuitive Machines' CEO Steve Altemus clarifies Odysseus' landing and orientation.
Odysseus' foot caught the surface while moving sideways, resulting in the lander tipping onto a rock.
Solar rays are being powered, and the IM-1 mission continues to collect science & data. pic.twitter.com/5zEE67gSkR
— rory 🍁 (@rory_mg) February 23, 2024
На щастя, попри перекидання апарата, усі наукові інструменти розміщені на його верхній панелі та залишилися функціональними. Вони продовжують передавати цінні дані на Землю. Однак через тиждень батареї Odysseus розрядяться в умовах місячної ночі і зв’язок буде втрачено.
Попри нештатну посадку, місію можна вважати вельми успішною. Це перше в історії комерційне приватне приземлення на Місяці, до того ж у найпівденнішій точці його поверхні. Отримані фотографії місця посадки та дані про характеристики ґрунту стануть у пригоді NASA та іншим компаніям для майбутніх експедицій.
Тож команда Intuitive Machines планує отримати якомога більше знімків до завершення місії, щоб з’ясувати точну орієнтацію апарата і особливості навколишнього рельєфу. Ця інформація сприятиме успіху наступних посадок на Місяць американських та міжнародних дослідників.
Джерело: CBS News
Читати також:
Космічний апарат «Одіссей» здійснив посадку на Місяць
Космічний апарат Intuitive Machines вийшов на місячну орбіту
Світлина з відкритих джерел